+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Remediere la gletuire

Remediere la gletuire

Anul trecut un asa zis meserias mi-a gletuit o camera ,a dat cu amorsa si apoi cu lavabil mov .Dupa uscare au aparut multe pete albastrii care nu au disparut total chiar daca am dat inca o data cu lavabil .In afara de aceasta, pe un perete au ramas tot felul de urme fiindca gletul nu a fost bine aplicat .Va rog sa imi spuneti cum pot reface finisarea , daca pot aplica un nou strat de glet peste lavabil sau cum sa procedez pentru ca sa aiba aderenta gletul peste lavabil .De ce au aparut acele pete ?
    Multumesc !

Sub stratul de glet ce fel de strat este ?

Citat Postat în original de Ambonsarado
    Sub glet se afla tencuiala de mortar pe baza da var cu nisip, care afost zugravit cu var . Varul a fost razuit cu spaclul si a ramas tencuiala . Multumesc
    Peretele este perfect uscat ? Este un perete exterior ?

Remediere la gletuire

Peretele este interior si este uscat .Are o grosime de 30 cm .

Cat timp a trecut intre gletuirea peretilor si aplicarea vopselei lavabile ?

Va rog sa precizati denumirea materialelor utilizate la gletuire (inclusiv amorsa) si la vopsirea peretilot (inclusiv amorsa) ?

Remediere la gletuire

Dupa ce peretele a fost gletuit a trecut o zi ,dar se parea ca gletul era uscat deoarece s-a slefuit cu smirghel.Tipul de amorsa folosit a fost tip POLICOLOR iar vopseaua lavabila INNES WEISS .Mentionez ca aceasta a fost acum un an .
    Multumesc !

Este posibil ca amorsa utilizata sa nu fie compatibila cu vopseaua lavabila utilizata.

Trebuia sa utilizati o amorsa Star Grundix diluat 1:4 cu apa.

Amorsa Rost nu este compatibila cu vopseaua lavabila specificata.

Aceiasi problema am avut-o si eu.Am zugravit o camera cu lavabila Innenweiss si a iesit dezastru.Greseala mea e ca am folosit amorsa DEKO A85,dar o dadusem in dilutie maxima.Lavabila se strangea pe perete doar in anumite locuri si au inceput sa se creeze tot felul de forme in relief.A trebuit sa smirgaluiesc jos toata lavabila si sa dau alta.Am cumparat Spor si am dat de curios in incaperea pe unde se urca in pod,care deja era amorsata si ea cu amorsa Deko.Vreau sa va spun ca n-am avut nici un fel de probleme,lavabila a prins foarte bine.Oricum restul casei am zugravit-o cu Spor,dar am folosit amorsa ei de la Policolor.

Eu totusi cred ca lavabila Innenweiss este de foarte proasta calitate si acela e motivul pentru care nu v-a iesit bine zugraveala.Si amorsa ei recomandata pe galeata este Rost,dar cred ca si cu acea amorsa,tot asa iesea.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Probleme acoperis si solutii de remediere a defectelor
    De cristianhaulica în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 391
    Ultimul post: 04.12.2012, 14:53
  2. Remediere sapa
    De EUGEN100 în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 27.11.2012, 23:10
  3. Gletuire
    De florinkfc în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 29.05.2008, 10:16
  4. Identificare si remediere defecte instalatie electrica
    De DumitrescuAndrei în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 09.11.2007, 13:55
  5. Gletuire
    De Florin74 în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 24.10.2004, 19:56

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii