Montare izolatie sub parchet laminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • artistul87
    Incepator
    • 07.oct.2017
    • 34

    Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

    Doresc să montez parchet laminat cu grosimea de 10mm în toată casa cu excepția băii. Peste placa de beton am XPS de 5cm, apoi folie PE și șapă elicopterizată. Care ar fi următoarele materiale? Mai pun altă folie PE peste șapă? Care ar fi direcția de montaj recomandată? Dacă am în bucătărie o diferenta de 0.5 cm în anumite locuri că nu e șapa perfect turnată ce aș putea face. Mulțumesc!
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Plan casa - montaj ac 3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	56,6 KB 
ID:	630847

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

      Fiind sapa elicopterizata ar fi trebuit sa arate perfect. Daca suprafata denivelarilor este mica, se poate incerca repararea locala. Dierctia de montare trebuie sa fie perpendiculara pe ferestre. Oricum intrerupeti la tocuri pentru ca este suprafata mare si trebuie sa aveti spatii de dilatare. Din ce observ singurul care are alta orientare este dormitorul 1. Daca nu respectati regula nu se intampla nimic relevant, tine doar de modul cum cade lumina pe rosturi.

      Comentariu

      • jimmy_x86
        Incepator
        • 22.feb.2013
        • 60

        Re: Montare izolatie sub parchet laminat

        Doresc sa izolez podeaua unui dressing de aprox. 6mp.
        Am sa ridic parchetul existent, apoi pun XPS 5cm si peste OSB 12mm iar apoi mocheta.

        Nu mi-e clar, chiar dupa ce am citit tot threadul - sunt pareri impartite:
        - se lipeste sau nu polistirenul de placa de beton? (intentionez sa folosesc adeziv poliuretanic);
        - apoi, se lipeste OSB-ul de XPS? (cu acelasi adeziv) nu are sens fixare mecanica pentru asa spatiu mic;
        - las perimetral la XPS si OSB spatiu de dilatare de 5mm?

        Multumesc.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

          Polistirenul se poate lipi daca doriti dar nu este obligatoriu, mai ales daca se lipeste OSB de polistiren. Nu pleaca nicaieri polistirenul. Ar fi util sa nu lasati spatiul gol ci sa pozitionati o banda perimetrala de 5-8mm ce va functiona ca zona de dilatare si aveti spatiul perimetral fara gol.

          Comentariu

          • volgyesi
            Incepator
            • 31.iul.2018
            • 1

            Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

            Buna ziua
            Polistirenul extrudat cat de gros poate fi si ce densitate? de exemplu 10 cm gros e OK sau prea gros, densitate de 300 kpa este Ok la trafic intens sau ar trebui sa fie mai dens.

            Multumesc

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

              Nu o sa gasiti polistiren de 10cm, daca aveti nevoie de o grosime asa mare se pot utiliza doua straturi de 5cm. Polistirenul din comert (Zentyss, Apla, Austrotherm) este de regula suficient pentru orice aplicatie in domeniul rezidential.

              Comentariu

              • undefined111
                Incepator
                • 10.dec.2011
                • 5

                Bună ziua,

                Sunt pe cale să primesc parchet de 8mm îmbinare clasică. Parchetul va fi pus în 3 camere plus 1 hol, aprox 50 mp. Intenționam să pun sub parchet 2 straturi de izolație, primul o izolație de 2 mm folie polietilenă (sper că nu am scris greșit) și peste acel strat încă un strat de plută tot de 2 mm.
                sub aceste 2 substraturi am șapa elicopterizată.
                Problema este că meseriașul cu care am vorbit pentru montaj mi-a spus să nu pun decât 1 substrat sub parchet, ori pluta ori polietilena, pt că zice că s-ar crea un efect de barcă, de plutire.

                Îmi puteți confirma sau infirma spusele meseriașului ? 2mm folie + 2 mm plută + 8 mm parchet este greșit ?

                Mulțumesc anticipat pentru sfaturi...

                Comentariu

                • vasilemet
                  Incepator
                  • 07.oct.2010
                  • 45

                  Am montat aprox cinci ani in urma polistiren expandat gros de 3 cm pe interiorul dormitorului, considerand ca este singura solutie intermediara ptr a fi mai cald in dormitor.
                  Este o casa de vacanta, intr-o zona umeda, cu doi pereti spre exterior, am lipit polistirenul pe gletul din ipsos TOT cu glet din ipsos.
                  Dupa cinci ani am dat jos placile din polistiren si nu am observat mucegai sau .....
                  Mentionez ca nu am incalzire, in perioada rece cand eram in zona introduceam un calorifer electric pe ulei.
                  DECI nici pic de mucegai sau alte probleme.
                  Astept din partea celor ce cunosc o explicatie.
                  Cu respect, Vasile
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • vasilemet
                    Incepator
                    • 07.oct.2010
                    • 45

                    si doua foto ptr confirmarea celor expuse

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      Sunt si cazuri fericite, ne bucuram ca nu au fost probleme si speram ca pe viitor sa ramane la fel. Inseamna ca este o casa echilibrata si nu este predispusa a umiditate ridicata.

                      Peretii din ce sunt realizati?

                      Comentariu

                      • vasilemet
                        Incepator
                        • 07.oct.2010
                        • 45

                        Fundatie din beton fara izolatie sub sapa, pereti din BCA, tencuit interior si exterior, 10 x 10 m, plafon din gipscarton pe structura din lemn, izolat cu 6 cm polistiren expandat aplicat din interiorul camerei peste care am montat lambriu din pvc.
                        Urmeaza ca in living sa aplic aceasi metoda dar cu lambriu din lemn, inca nu am gasit lambriu din lemn.....la pret decent.
                        Este casa inca fara incalzire in perioada rece, sunt aproape de finalizarea unui insert de semineu imbracat in caramida si cu recuperator de caldura deasupra, tot din caramida.
                        La 45 km de Bucuresti, 3000 mp,loc ideal ptr relaxare -prin activitate

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          La 45km nu putem discuta de o zona cu umiditate ridicata. Prezenta zidariei din BCA explica, este un bun izolator si poate retine o anumita cantitate de vapori..

                          Comentariu

                          Procesare...