Schema realizare canalizare interioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danut81
    Incepator
    • 31.iul.2008
    • 30

    Schema realizare canalizare interioara

    Am si eu nevoie de putin ajutor daca sunteti amabili . Am o casa la tara si as dori sa ii fac baie.Poate cine va sa imi faca o schema de realizare a instalatiei de evacuare a apei? Baia va cuprinde:
    -cada
    -wc
    -chiuveta
    -sifon pardoseala.
    Am desenat mai jos dispunerea in ordine a obiectelor sanitare.
    Fișiere Atașate
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1736

    #2
    Unde ar duce teava aia de evacuare? La ce dintanta este canalizarea la care te racordezi si ce dimensiune are?

    Comentariu

    • danut81
      Incepator
      • 31.iul.2008
      • 30

      #3
      Ma intereseaza in special modalitatea de realizare a instalatiei interioare. Conducta de evacuare de la iesirea din casa si pana la canalizare are o lungime de 2 m iar diametrul canalizarii este de 110.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Pozitionarea conductei de evacuare din locuinta (conducta de 110mm) poate dicta oarecum modul de pozitionare a obiectelor sanitare. Dac a aceasta este deja pozitionata atunci vasul WC va trebui pozitionat cat mai aproape de conducta de 110mm. Legatura se va face prin intermediul unei ramificatii egale de 110mm.

        Pentru lavoar puteti utiliza un diametru de evacuare de 32 sau 40 mm pentru conducta si fitingurile aferente.
        Pentru cada dimensiunea poate fi de 40 sau 50 mm pe traseul aferent.
        Cada si lavoarul pot avea sifoane fiecare iar sifonul de pardoseala nu este obligatoriu daca nu aveti de gand ca in spatiul respectiv sa se utilizeze apa din belsug si care sa fie colectata de sifonul de pardoseala.

        Daca nu utilizati sifon de pardoseala puteti sa va intepati cu scurgerea de la lavoar in conducta de la cada si apoi sa mergeti direct in conducta de scrugere de la WC, prin intermediul unei ramificatii reduse 110/50.

        As schimba poztionarea obiectelor sanitare astfel incat lavoarul sa nu fie despartit de cada prin intermediul vasului WC.

        Daca utilizati sifon de pardoseala puteti sa va racordati cu lavoarul si cada in sifon si de aici vom avea o singura iesire spre evacuare.

        Comentariu

        • danut81
          Incepator
          • 31.iul.2008
          • 30

          #5
          Va multumesc ca ma-ti ajutat sa imi fac o idee despre cum ar trebui sa realizez instalatia de evacuare interioara, dar mai am o intrebare: se intampla ceva daca panta la conducta de evacuare exterioara are panta mai mare(10-20 %)?.Casa este situata pe deal iar fosa cam la 30 m aval cu o panta foarte mare. Este afectata in vreun fel curgerea?

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de danut81
            Va multumesc ca ma-ti ajutat sa imi fac o idee despre cum ar trebui sa realizez instalatia de evacuare interioara, dar mai am o intrebare: se intampla ceva daca panta la conducta de evacuare exterioara are panta mai mare(10-20 %)?.Casa este situata pe deal iar fosa cam la 30 m aval cu o panta foarte mare. Este afectata in vreun fel curgerea?
            Desi ar putea sa functioneze exista risca sa se colmateze . Mai pe romaneste , apa pleaca pe teava si mizeria ramine in urma , pe ea . Solutia este sa faci un camin cu rupere de panta pe distanta casa-fosa si sa asiguri un unghi de curgere normal .
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • astratc
              Incepator
              • 08.oct.2010
              • 83

              #7
              Stiu ca este cam vechi topicul, dar totusi ma macina o intrebare.
              Este neaparata nevoie de caminul de rupere de panta?
              Nu s-ar putea pune in loc tot teava de 110 ca in poza de mai jos?
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • john25
                Membru Marcant
                • 10.mar.2010
                • 304

                #8
                pai la acele unghiuri desenate nu se mai numeste scurgere doar inundare.
                in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                Comentariu

                • astratc
                  Incepator
                  • 08.oct.2010
                  • 83

                  #9
                  Nu inteleg, ce se inunda? In cazul baii aflate la etaj, nu e folosit acelasi principiu? Acolo nu avem camin de rupere de panta.
                  Unghiurile or sa fie ca cele din figura atasata.
                  Intrebarea este alta, mai este necesar caminul rupere de panta, sau ruperea de panta se poate face cu teava de 110?
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Caminul cu rupere de panta are si rol de atenuare a vitezei care daca ar fi prea mare , ar duce la colmatarea canalizarii .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • john25
                      Membru Marcant
                      • 10.mar.2010
                      • 304

                      #11
                      din graba am scris inundare in schimb de ,,infundare,, scuze.,multe din aceste scheme de instalatii de canalizare in alte parti se fac sifonate.
                      in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                      Comentariu

                      Procesare...