Racord EON

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nutzu
    Membru
    • 22.mar.2008
    • 125

    Racord EON

    peste vreo 2 saptamani vreau sa incep constructia casei mult visate.imi trebuie curent si apa.am vorbit cu un "prieten"de la eon si mi-a spus ca lucrarea ma costa cam 8000 ron pentru o distanta de 300 metri,trifazic ce parere au cunoscatorii cu privire la pret? casa e in extravilan, peste vreo 2-3 luni iese si autorizatia.
  • prafsipulbere
    Membru
    • 09.mai.2008
    • 106

    #2
    noroc

    pai depinde ce putere instalata ceri,apoi intervine stalpi de bransament,bransamentul ce sectiune il pune sau torsadat .si ce sa zic sa nu fie peste suma care ai zis.Un bransament trifazic standard ajunge cu dosar de interior priza de pamant in jur de 50 mil si ce zici tu cu extindere sar putea sa sara de suma zisa

    Comentariu

    • nutzu
      Membru
      • 22.mar.2008
      • 125

      #3
      trifazic,380 de unde fac bransamentul vin 100 m pe stalpii unui vecin iar de acolo 200 m in pamant pana la teren.Mentionez ca neavand autorizatie momentan contractul se face pe aviz pompa apa.Cel de la eon mi-a spus ca un metru de cablu e 18 lei.Stie cineva mai multe???????

      Comentariu

      • prafsipulbere
        Membru
        • 09.mai.2008
        • 106

        #4
        salut

        pai de gasit poti sa gasesti si mai ieftin cablu dar depinde daca iti accepta firma care iti execut a bransamentul
        dar vezi ca cu cat ai sectiunea mai mica o sa ai pierdere la tensiune.mai ales fiind si capat de retea

        Comentariu

        • nutzu
          Membru
          • 22.mar.2008
          • 125

          #5
          cunosc si aceste aspecte.In concluzie pretul e bunicel sau trebuie sa mai caut?

          Comentariu

          • prafsipulbere
            Membru
            • 09.mai.2008
            • 106

            #6
            sall

            Da dacr cu concluzia sa til faca la suma asta
            nu sati cera la inceput o suma apoi s a te jupoaie sa te aibe la mana cu hartiile

            Comentariu

            • doru_a
              Incepator
              • 19.feb.2007
              • 89

              #7
              Postat în original de nutzu
              trifazic,380 de unde fac bransamentul vin 100 m pe stalpii unui vecin iar de acolo 200 m in pamant pana la teren.Mentionez ca neavand autorizatie momentan contractul se face pe aviz pompa apa.Cel de la eon mi-a spus ca un metru de cablu e 18 lei.Stie cineva mai multe???????
              pentru cei 100 m de bransament pe stalpii vecinului va va trebui acceptul scris al vecinului. Neavand autorizatie de contructie puteti sa obtineti aviz de racordare in vederea executarii bransamentului; din cate stiu chiar si pentru un aviz de racordare pe organizare de santier aveti nevoie de autorizatie de constructie pentru a se putea incheia contractul de furnizare

              Comentariu

              • dcd_office
                Membru
                • 30.mai.2008
                • 123

                #8
                Daca pentru 300 metri costa 8000RON dau chiar acum banii, sa vina respectivul sa-mi faca reteaua.

                Si eu sunt intr-o situatie similara. Poate costa atata doar o retea provizorie de santier unde puterea instalata este limitata si care dupa expirarea autorizatiei de construire a casei trebuie desfintata.
                O retea electrica definitiva din care sa fie posibile si alte ramificatii pentru cei care se vor racorda ulterior costa in jur de 80-100 RON metrul (asta include stalpii, proiectul, cablul).

                In cazul meu mi-am facut casa avand o retea provizorie de santier si acum dupa ce am terminat-o Electrica nu-mi poate asigura alimentare definitiva pe motive ca nu sunt conditii tehnice. Asa ca atentie, intrebati intai la Electrica daca pe viitor sunt sanse sa va aprobe o retea definitiva in zona.

                Comentariu

                • dcd_office
                  Membru
                  • 30.mai.2008
                  • 123

                  #9
                  Pretul pe care l-am precizat mai sus este pentru o retea definitiva pe stalpi de beton, cu cablu avand fire de 70mmp. Pentru inceput, daca sunteti putini consumatori in zona puteti face o retea provizorie de santier. Pentru aceasta distanta pentru o putere trifazica de 5 kW veti avea nevoie de un cablu 4x10 cu conductor din Aluminiu care este cel putin de 2 ori mai scump decat pretul enumerat de d-voastra.

                  Comentariu

                  • nutzu
                    Membru
                    • 22.mar.2008
                    • 125

                    #10
                    nu stiu ce inseamna retea provizorie de santier.Toata lucrarea se face pe aviz pompa .ce ma intereseaza este ca mie in calitate de consumator sa mi se dea factura pentru ca dupa ce o ridic ,o acoper ,pun geamuri-vreau sa o ipotechez ca sa o termin .......singurul lucru pe care il vreau e sa am eu curent electric .Nu ma intereseaza ceilalti vecini si bransamentele lor.Fiecare se descurca cum poate.

                    Comentariu

                    • nutzu
                      Membru
                      • 22.mar.2008
                      • 125

                      #11
                      ............la banca iti cere factura la utilitati-apa si curent electric

                      Comentariu

                      Procesare...