Termoizolare exter + Hidroizolare interior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PetEr99_ro
    Membru
    • 04.ian.2008
    • 168

    Termoizolare exter + Hidroizolare interior

    Buna ziua tuturor,
    Iata ce vreau sa fac, pe scurt si la obiect

    1) Izolare exterior, casa de caramida gorsime ~ 40 cm, tencuita si calciu exterior (casa are 40 ani si se afla in zona de dealuri la 600m altitudine)

    2) Una din bai vreau sa o unesc cu camara in care vreau sa fac un dus fara cabina: adica faianta cu izolatia de rigoare + cadita de dus

    As dori sa stiu care este cea mai buna varianta si care sunt exact actiunile/materialele in fiecare caz

    Multumesc mult pentru sfaturile dvs
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Puteti fi mai exact?
    Despre cele doua operatiuni exista discutii pe forum insa daca doriti sa discutam punctual pe cazul dvs. o putem face.
    Asteptam alte detalii despre lucrarile dvs.

    Comentariu

    • PetEr99_ro
      Membru
      • 04.ian.2008
      • 168

      #3
      Nu stiu ce fel de detaliere v-ar ajuta .... avand in vedere datele pentru cele 2 operatii de realizat, un sfat si un mic deviz de materiale ar fi super ca sa nu gresesc

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Pe exterior ce anume doriti despre sistemul de termoizolare?



        Punctul celalalt: ce tipuri de pereti aveti, ce finisaje aveti si ce finisaje doriti, starea peretilor etc.?
        Dvs. cunoasteti amplasamentul si considerati ca este usor, noi nu avem nici un fel de detaliu, nici o dimensiune, nici o caracterizare a spatiilor etc.

        Puteti pune ceva poze?

        Comentariu

        • PetEr99_ro
          Membru
          • 04.ian.2008
          • 168

          #5
          Am sa incerc sa detaliez cat mai mult si sper sa nu plictisesc

          1) Casa de caramida plina, grosimea peretelui de ~ 40 cm, tencuita si la exterior are calciu: casa are 40 ani si nu a suferit vreo imbunatatire; se afla in zona de dealuri la 600m altitudine. As dori termoizolarea exter cu polistiren (expandat sau extrudat). Am vazut ca diferentele intre finisajul exterior cu tencuiala decorativa este mult mai scump decat cel bazat pe vopsea lavabila+pigment si cred ca am sa merg pe aceasta ultima var

          2) La interior vreau sa transform camara in "cabina" de dus: adica izolatia de rigoare si peste care faianta + cadita de dus de acryl ca in salile de sport sau camine. Peretii sunt tencuiti si cred ca au huma sau var, cum se facea acum ani buni.

          Va atasez o poza cu exteriorul casei, vazut din spate
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Cititi si aici pentru termosistem: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=17623


            In privinta spatiului pentru baie se pot discuta multe insa avem nevoie sa stim starea exacta a spatiilor, ce finisaj doriti etc.
            Faceti o schita sau ceva oze cu spatiile in cauza si va indrumam.

            In mod normal se demoleaza zonele necesare fara a afecta vreo zona de rezistenta, se curata suprafata peretilor si pardoselii fucntie de solutia identificata pentru finisarea dorita, se face o hidroizoaltie la nevoie, se pozeaza instalatiile sanitare si se stabilesc pozitiile obiectelor sanitare etc.
            Se poate o cada de dus sau o cabina de dus insa trebuie vazuta configuratia canalizarii.

            Comentariu

            • PetEr99_ro
              Membru
              • 04.ian.2008
              • 168

              #7
              1) la pctul 1 m-am edificat, voi folosi materialele indicate de dvs insa am o singura dilema: polistiren expandat sau extrudat ? Si de cat sa fie ?

              2) Pentru baia unita cu camara, pot sa spun in acest moment urmatoarele: intre ele este un perete de caramida pe care il voi da jos, in baie este mozaic, in camara ciment. Nu vreau finisaje pretentioase, doar sa fiu sigur ca gresia de sub cadita de dus si faianta dimprejur sunt corect aplicate peste o izolatie de rigoare; scurgerea este exact langa peretele pe care il demolez.

              Poze din baie si camara am sa postez sambata, cand voi fi acolo

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Polistiren expandat pentru izolarea fatadei cu o grosime de 8cm si o densitate de15-20kg/mc.

                Asteptam pozele.

                Comentariu

                • PetEr99_ro
                  Membru
                  • 04.ian.2008
                  • 168

                  #9
                  Iata pozele cu vedere din fata cu usile inchise si deschise din dreapta, stanga.
                  Analizand la fata locului am decis ca nu are rost sa daramam peretele marcat cu sageata rosie (cel comun cu baia de serviciu) si ca putem face 3 gauri prin care sa treaca tevile de apa menajera, incalzire si scurgere.
                  Camara este de 80x145 cm cu o inaltime de 265 cm si are un geam de 55x80cm.
                  Ideea ar fi de a posta cadita de dus si dusul pe dreapta si pe peretele dinspre baie, caloriferul. De mentionat ca vreau sa izolez hidro foarte bine peretii si pardoseala pentru ca nu voi mai pune si cabina de dus.
                  De asemenea ce-mi recomandati in locul celor 2 usi de lemn la care va trebui sa renunt ? multumesc anticipat
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Daca vreti sa intelegem mai bine faceti si un plan al camarii + spatiile invecinate , dimensiuni si apoi incepem sa ne dam cu parerea . Pina la urma camara devine baie ?
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Baia existenta cum este amenajata? Ce dimensiuni are.
                      Ne ajuta o schita a acestui spatiu si pozitionarea instalatiilor existente.

                      Usa respectiva a fost realziata in acest fel pentru a avea acces usor si a economisi din spatiul pe care il necesita o usa clasica. Se poate repara usa existenta si vopsi intr-o nuanta potrivita cu restul spatiului.

                      Comentariu

                      • PetEr99_ro
                        Membru
                        • 04.ian.2008
                        • 168

                        #12
                        am sa incerc sa raspund amandurora: am postat o schita (cu scuzele de rigoare pentru neprofesionalism dar cred ca este relevanta)
                        - da, camara vreau sa o fac dus
                        - baia de langa este de fapt o baie de serviciu, mica, cu WC, chiuveta si 2 geamuri
                        - camara este lipita de baie si are un geam

                        ideea initiala era de a le uni prin daramarea peretelui despartitor dar cred ca este mai simplu sa trag scurgere, apa curenta si sa pun un calorifer in camara; tot aici o sa vina si cadita de dus
                        baia va fi si ea oricum renovata adica se da jos faianta veche si se inlocuiesc obiectele sanitare
                        daca mai este nevoie de lamuriri suplimentare, cu placere
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • PetEr99_ro
                          Membru
                          • 04.ian.2008
                          • 168

                          #13
                          am uitat sa raspund/comentez la partea cu usa de la camara; rostul ei a fost clar si bine gandit
                          dar daca camara o voi face cabina de dus, o usa de lemn udata zilnic ..... ?!

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2210

                            #14
                            Nu puteti accentua liniile?
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • PetEr99_ro
                              Membru
                              • 04.ian.2008
                              • 168

                              #15
                              Am redesenat schita cu o carioca, sper sa se vada mai bine
                              Multumesc anticipat pentru orice recomandare
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...