Hidroizolare peste pietris

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • criistinik
    Incepator
    • 10.mar.2008
    • 53

    Hidroizolare peste pietris

    buna
    am 2 holuri la o casa batraneasca
    este turnata temelie si umplut pe jumatate cu pietris mai mare, in stratul superior fiind chiar si pietre mai mari. as vrea sa fac o izolatie buna, as pune mocheta deasupra.
    ce materiale mi-ar trebui?
    am intrebat pe unii si m-au sfatuit: o folie de carton asfaltatpeste pietris, un strat de polistiren de 5cm, un rand de podele (care le folosesc pe actualele) si apoi peste moketa. polistirenul extrudat ar fi mai bun dar e si scump.
    ce sfat imi dati?o sapa de beton peste pietris (sau peste cartonul asfaltat) si apoi polistiren ar fi mai bun?
    as vrea si o solutie si cat mai ieftina
  • criistinik
    Incepator
    • 10.mar.2008
    • 53

    #2
    inca ceva, intr-un hol din acesta vreau sa fac o baie. am nevoie si aici de izolare buna, in plus o parte din perete este din lemn si tencuit cu lut. m-am gandit sa pun rigips din ala pt umezeala si peste el faianta. tine solutia aceasta?

    Comentariu

    • criistinik
      Incepator
      • 10.mar.2008
      • 53

      #3
      pentru hol : ar fi si varianta urmatoare: torn sapa de beton peste pietris (eventual si peste un strat de carton asfaltat) si peste el mocheta, dar trebuie hidroizolatie sub beton?polistirenul extrudat de 5cm e tare scump.
      astept sfaturi, mersi
      pentru baie: nu as dori sa dau lutul de pe pereti ca am de lucru f mult.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Pentru amenajarea unei bai s epoate folosi giscartonul verde insa sistemul metalic specific acestuia trebuie sa aiba unde sa fie fixat.
        Este necesar sa se efectueze si lucrari de hidroizoalre pentru a proteja spatiile in care va exista umiditate ridicata - baia, mai ales in zonele expuse gen dus.

        In privinta pardoselii este recomandat sa existe hidroizolatie. Aceasta se poate realiza cu membrana bituminoasa. Daca puteti aplica si un strat de polistiren extrudat de minim 5cm, peste pietrisul compactat, atunci este si mai bine. Peste hidroizolatie se poate turna o sapa armata cu o grosime de minim 5cm.

        Comentariu

        • criistinik
          Incepator
          • 10.mar.2008
          • 53

          #5
          cum ar fi mai bine:

          1. peste pietris pun carton asfaltat, apoi polistiren extrudat de 5cm, sapa de 5-10 cm si apoi mocheta sau parchet

          2. peste pietris pun carton asfaltat, apoi sapa de ciment, apoi sipca din dulap peste care vin podelele (care le refolosesc) si intre sipci polistiren normal.

          care solutie ar fi mai buna, a doua varianta ar asigura o izolatie termica mai buna? probleme cu apa nu ar fi asa de mari (in sensul unei hidroizolatii mult mai bune)

          as avea la dispozitie cam 15 - 20 cm intre pietrele marisoare puse deja peste pamant si nivelul la care pot urca cu podeaua

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Strat de rupere a capilaritatii (pietris), termoizolatie cu extrudat, membrana bituminoasa, sapa armata.

            Comentariu

            Procesare...