Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crilups
    Incepator
    • 11.nov.2007
    • 11

    #31
    Multumesc de informatie. Am incercat si cu search ca altfel nu deschideam un post nou. Insa sunt vreo 50 de pagini cu posturi(fiecare avand alte cateva pagini de informatii) pt izolatie pe acest forum, si desi este probabil enorm de multa informatie care te poate ajuta, e foarte greu s-o gasesti. Dc cineva o are la indemana si ar putea sa-mi trimita un link ar fi recunoscator.

    Cristian
    Mesterim de toate

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15022

      #32
      Trebuie sa depuneti putin efort pentru o documentare cat mai buna!

      Incepeti de aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...t=7655&start=0

      Comentariu

      • crilups
        Incepator
        • 11.nov.2007
        • 11

        #33
        Multumesc mult. L-am gasit ieri dupa cautari indelungi. Osa ma folosesc de acest post sa-mi izolez camera.
        Mesterim de toate

        Comentariu

        • crilups
          Incepator
          • 11.nov.2007
          • 11

          #34
          Puteti sa-mi spuneti totusi de ce izolarea peretilor cu vata minerala este considerata mai buna pt interior? Sincer as prefera-o pe cea cu polistiren expandat, mi se pare mult mult mai usoara, mai putin complicata decat cea cu vata minerala si rigips. De asemenea nivelul de munca imi pare mai mic. In cadrul emisiunii televizate am vazut ca se practica si izolarea cu polistiren a interioarelor. Camera unde vreau sa izolez nu prezinta mucegai sau umezeala. Este vorba de izolarea a 2 pereti exteriori si a tavanului pentru un confort termic sporit.
          Multumesc,
          Cristi
          Mesterim de toate

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15022

            #35
            In cazul in care aveti nevoie si de alte sfaturi decat cele care se gasesc deja pe forum, nu ezitati sa ne contactati.

            Comentariu

            • kikimocanu
              Incepator
              • 23.iul.2006
              • 35

              #36
              izolare ap et 4 pe colt.

              Am citit (si voi continua sa ma informez de pe site) dar am si eu o intrebare: am inteles ca in cel mult doi ani pentru vanzarea apartamentului se va cere un certificat energetic (parca asa se numeste si care va fi obligatoriu) cu care poti dovedi viitorului proprietar ca apartamentul beneficiaza de costuri reduse cu incalzirea datorita izolarii. Acum eu vin si va intreb daca aceasta izolare se face complet in interiorul apartamentului, eventual acoperisul la exterior ca stau la et 4.din 4 va fi la fel daca ar fi izolat pe exterior? Intreb pentru ca la noi in oras se izoleaza blocurile dar la scarile cu "oameni intelegatori" si nu la mine unde un vecin zice da , doi nu(adica avem o scara dezbinata) si atunci sunt nevoita sa actionez in consecinta, adica pe cont propriu.
              Va multumesc de tot pentru raspunsuri.
              Inca o data felicitari pentru site si pentru moderatori si ceilalti participanti la forum.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15022

                #37
                Deocamdata nu sunt prea multe informatii despre cum va fi cu aceste certificari energetice insa ar fi logic sa fie facuta la nivel de bloc.

                Lucrari de genul izolatiilor interioare este posibil sa fie mai putin luate in consideratie insa acestea sunt doar presupuneri personale.
                Izolatia interioara nu are nici o sansa sa fie comparata cu cea exterioara iar lucrarile de izolatie de la nivelul fatadei sunt insuficiente pentru a considera un bloc ca este superior din pdv. energetic.

                Comentariu

                • crilups
                  Incepator
                  • 11.nov.2007
                  • 11

                  #38
                  Scuze ca deranjez din nou. Inseamna asta ca izolatia exteriora e mai buna sau mai putin buna decat cea interioara...Din ce am citit pe forum majoritatea dau sfaturi pt izolatia exterioara insa din mesajul dvs nu prea reiese care e mai ok.
                  Mesterim de toate

                  Comentariu

                  • kikimocanu
                    Incepator
                    • 23.iul.2006
                    • 35

                    #39
                    da asa este cea exterioara e mai buna dar ce sa fac daca scumpii mei vecini sunt fiecare pentru el?
                    sa stau sa inghet ? astia ni's oamenii.

                    Comentariu

                    • crilups
                      Incepator
                      • 11.nov.2007
                      • 11

                      #40
                      Singura problema e ca noi stam la 4 si pt izolarea externa ai nevoie de alpinisti. Dc faci singur operatiunea adica apartamentul tau doar si nu tot blocul iti vine destul de scump. De aceea am optat pt izolarea interioara...Sper ca iasa bine si ca vom fi multumiti.
                      Mesterim de toate

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15022

                        #41
                        Evident ca este net superioara o izolatie exterioara fata de una interioara.
                        Scuze daca anteriorul mesaj a fost neclar.

                        Comentariu

                        • kikimocanu
                          Incepator
                          • 23.iul.2006
                          • 35

                          #42
                          intr-adevar dar ce sa facem? poate cat de cat o sa fie de ceva izolatia asta interioara.

                          Comentariu

                          • crilups
                            Incepator
                            • 11.nov.2007
                            • 11

                            #43
                            Pt Gemini, dupa ce am citit destul de multe chestii de pe forum am inceput sa inteleg de ce izolatia exterioara e mai buna decat cea interioara si de ce pe interior nu e ok cu polistiren. Dupa ce ma voi mai documenta putin voi lua hotararea finala cu ce voi izola dormitorul... Trebuie sa vad diferenta cu vata minerala. Stiu ca si vata are un stat protector izolant si mi-e sa nu fie la fel ca in cazul polistirenului pe interior. Am vazut ca domnul ce a facut izolatia cu vata inca are probleme cu mucegaiul si umezeala chiar dc a izolat cu vata pe interior: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...t=7655&start=0
                            Pt kikimocanu: cred ca avem aceeasi problema cu izolatia. Si eu stau la ultimul etaj. Nu stiu dc tu te-ai decis cu ce vei face izolatia pe interior insa eu am gasit ceva interesant aici. Poate te ajuta sa intelegi ceva mai mult dc esti incepator ca si mine: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...tante&start=30. Scuze dc esti un maistru priceput.

                            Cu respect,
                            Cristi
                            Mesterim de toate

                            Comentariu

                            • kikimocanu
                              Incepator
                              • 23.iul.2006
                              • 35

                              #44
                              Multumesc mult Cristi (apropo tot asa ma cheama ...Cristina ) si din linkul care mi l-ai trimis cred ca voi opta pentru izolare cu vata minerala pentru ca cea cu polistiren am vazut ca nu prea e "sanatoasa".de fapt eu am doi pereti izolati cu polistiren (asa am cumparat apartamentul) dar nici vecinul din perete cu mine nu se omoara cu caldura si atunci... Inca un aspect interesant ...tavanul.Ce fac il izolez si pe el? tot pe interior?
                              si asa stau intr-o cutie de chibrituri acum o sa fie o cutiuta?

                              Comentariu

                              • crilups
                                Incepator
                                • 11.nov.2007
                                • 11

                                #45
                                Se poate izola tavanul altfel: cu polistiren extrudat. Insa ca sa fi sigura ca n-ai probleme cu vecinii care vor incerca sa ti-l fure trebuie sa torni si sapa peste el...Cheltuielile se ridica. Eu dc optez pt vata minerala o sa fac si tavanul pe interior...Pretul conteaza mult pt mine si m-ar costa pra mult sa fac apartamentul tot cu polistiren extrudat...sau chiar numai camera aceea tot mi-e scump. Ori fac cu vata si rigips pe interior ori cu polistiren expandat...Inca cercetez sa vedem cu e cu vata asta...Se pare ca sunt probleme si la vata.
                                Mesterim de toate

                                Comentariu

                                Procesare...