Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • luma
    Incepator
    • 17.dec.2004
    • 4

    Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

    Buna ziua!

    Locuiesc la ultimul etaj(10) al unui bloc si as vrea sa fac o izolatie termica pe interior a tavanului. Care ar fi cea mai buna solutie pentru aceasta? (tot sistemul Rigips cu vata minerala...sau exista altceva mai potrivit pentru acest caz?)

    Multumesc anticipat,
    Luminita
  • Kinetix

    #2
    varianta

    Cred ca e buna ideea cu izolarea tavanului la ultimul etaj, deoarece izolarea "din fabricatie" lasa de dorit, iar suprafata e mare.
    Nu am facut niciodata aceasta operatie, dar si eu locuiesc la ultimul nivel si se "simte" asta iarna la consumul de gaz. Asa ca ma gandeam sa trec si eu la treaba. Cred ca se poate si cu finisare cu placi de rigips dar e destul de dificil sa lucrezi la inaltime deoarece sunt cam grelute...
    Iata varianta mea: se izoleaza tavanele cu placi de polistiren expandat de 2-3cm grosime (cu cat mai gros, cu atat mai bine) peste care, drept finisaj, se aplica placi decorative de polistiren cu o fata lavabila (au diverse modele si culori), care au o grosime de vreo 5-10mm si...gata!
    Lipirea se face cu un adeziv special pt polistiren care sa gaseste la magazinele cu materiale pt amenajari interioare. Rosturile intre placile pt finisare se pot umple cu silicon alb.
    Un prieten care a folosit doar placile decorative a spus ca a simtit diferenta.
    Mult succes!
    Poate ne spui cum ai rezolvat problema si cu ce rezultate.

    Comentariu

    • alinmateescu
      Incepator
      • 30.iun.2006
      • 2

      #3
      termo si hidro izolatie tavan ult.et.

      Buna ziua!
      Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc fara acoperis sarpanta, este cu hidroizolatie.
      Hidroizolatia este OK dar vara sunt 30 grade in casa.
      Ce solutii exista pentru izolarea termica a tavanului prin exterior?
      M-am gandit la poliestiren expandat lipit cu adeziv pentru poliestiren direct de hidroizolatie, fara dibluri pentru a nu strapunge hidroizolatia. Apoi lipite placi de gipscarton rezistente la umezeala tot cu acelasi adeziv, iar in final aplicata o noua hidroizolatie.
      Nu stiu daca este corecta dar solutia este destul de costisitoare!
      Astept parerea dvs. precum si alte sugesti, pana atunci am varuit cu var alb hidroizolatia!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        In afara de cele doua solutii (sarpanta - hidroizolatie cu membrane) care sunt si cele mai des intalnite in cazul apartamentelor la bloc, incepe sa se dezvolte alt tip, Acoperisul "inversat" . Sunt mai multe variante de realizare: circulant, necirculant, acoperis verde.
        Pentru informarea dvs. o solutie de realizare a acoperisului inversat care pe langa hidroizolare ofera si o izolare termica este urmatoarea:

        1. stratul de beton cu panta
        2. membrana hidroizolanta
        3. izolatie polistiren extrudat
        4. strat de separatie geotextil
        5. balast din pietris (min.5 cm)

        Comentariu

        • danhome_52
          Membru Marcant
          • 26.dec.2005
          • 750

          #5
          Salut!
          Solutia gasita de tine nu este pentru exterior,iar pentru cea propusa de Gemini trebuie sa vorbesti cu toti locatarii pentru a o aplica pe intreg acoperisul,deci mai ramane interiorul...vata minerala si gips-carton pe structura.
          In loc de var poate merge mai bine o folie de aluminiu!
          Bafta!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Este de preferat solutia exterioara aduce mult mai mult confort si nu are atatea implicatii ca o lucrare efectuata la interior. Ramane sa se gaseasca intelegere si bunavointa la toti "colegii" de bloc.

            Comentariu

            • danhome_52
              Membru Marcant
              • 26.dec.2005
              • 750

              #7
              Asa este!
              In plus,pentru eficienta,ar trebui un minim 10 cm vata si nu cred ca e acceptabil!

              Comentariu

              • alinmateescu
                Incepator
                • 30.iun.2006
                • 2

                #8
                solutii ieftine

                Va multumesc tuturor, dar asteptam de la dvs. solutii ieftine, altfel acoperisul sarpanta ramane sfant!
                Mai astept idei!

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #9
                  Iti recomand metoda pe care am aplicat-o, si care a dat rezultate. La mine hidroizolatia nu era buna motiv pentru care a trebuit sa o refac. Am ales (la recomandarea meseriasului) cartonul bituminos cu folie de aluminiu pe o parte pus in practica prin lipire cu flacara, care pe langa hidroizolatie realizeaza si o izolatie termica. Materialul se numeste "bicutopaluv4" . Din pacate nu stiu sigur cum se scrie, dar V4 reprezinta grosimea materialului, iar Al prezenta foliei de aluminiu (BICUTOP AL V4). Sulul are latimea de 1m si lungimea de 10m, iar ca pret in jur de 1.200.000lei. Inainte de lucrare confortul termic era foarte scazut, vara pur si simplu stateai si transpirai. Ulterior confortul termic era identic cu al unei locuinte situate la mijlocul blocului. Succes in alegerea unei solutii optime!

                  Comentariu

                  • danb1974
                    Incepator
                    • 03.aug.2006
                    • 6

                    #10
                    Izolatie interior tavan baie

                    E vorba de o baie la et 4/4, cu 2 pereti exteriori + 1 spre casa scarii neincalzita. Blocul nu are acoperis, doar hidroizolatie.

                    Cu toata ca am centrala proprie, cu atitia pereti exteriori peste 18C nu vad decit vara. Nu as vrea sa umplu baia cu calorifere.

                    Umezeala e de obicei la 60%; cind exagereaza (baie, rufe) o mai potolesc cu o masinarie de scos umezeala. Tot timpul e un gemulet un pic crapat.

                    Se poate izola in vreun fel tavanul pe interior? M-ar interesa mai ales o solutie care se poate aplica in 2 pasi - ceva ce s-ar putea face rapid acuma, cum ar fi lipit polistiren, dupa care cind se poate facuta partea decorative (rigips verde).

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6886

                      #11
                      Ori faceti tot odata, ori deloc.

                      Nu tavanul este cea mai mare problema ci cei doi pereti exteriori.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • danb1974
                        Incepator
                        • 03.aug.2006
                        • 6

                        #12
                        Peretii sint cu faianta pina aproape de tavan deci nu se mai poate face nimic. As fi multumit si doar cu tavanul dar sa stiu ca nu am probleme din cauza umezelii.

                        Comentariu

                        • i96nds
                          Membru marcant
                          • 03.ian.2006
                          • 427

                          #13
                          Eu am mers pe bloc, am dat pietrisul deoparte, am pus polistirenul peste hidroizolatia existenta, apoi am pus carton asfaltat si am asezat la loc pietrisul. Ca sa nu zboare constructia am pus si niste pietre mari (borduri) peste.

                          Acest sistem se numeste principiul acoperisului inversat.

                          Apoi pe casa scarii poti izola cu polistiren peretele - la fel ca la orice izolatie exterioara.
                          Stefan

                          Comentariu

                          • danb1974
                            Incepator
                            • 03.aug.2006
                            • 6

                            #14
                            Asta ar fi o varianta dar asta numai cu acordul locatarilor plus ca nu stiu ce materiale in ce ordine sa pun plecind de la hidroizolatia existenta. Am vazut pe undeva o schema dar era cu atitea straturi ca nu merita pretul.

                            Revenind, in baie am vreo sansa sa fac ceva pe interior pe tavan? Un mester zicea sa pun eu cu incredere polistiren de exterior da' eu nu sint prea optimist cu umezeala.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6886

                              #15
                              Eu nu as pune pe tavan nimica ci pe bloc.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...