Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • moru
    Incepator
    • 22.feb.2012
    • 12

    Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

    Multumesc mult pentru sfaturi, voi tine cont de recomandari.

    Comentariu

    • moru
      Incepator
      • 22.feb.2012
      • 12

      Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

      As mai avea o ultima intrebare.
      Ce fel de adeziv sa folosesc pentru lipirea placilor de polistiren pe tavan? Adezivul clasic aplicat cu gletiera cu dinti pe toata suprafata polistirenului, sau adeziv poliuretanic aplicabil cu pistolul?
      Varianta cu adezivul poliuretanic lasa goluri de aer intre placa de polistiren si tavan si iarasi ma gandesc sa nu apara mucegai intre placa de polistiren si tavan.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

        Ar trebui sa identificam intai despre ce placi de polistiren exste vorba. Daca sunt placi de polistiren decorative, subtiri - circa 10mm, se lipesc cu adziv pentru polistiren pasta. Este un adeziv acrilic si se aplica pe spatele placilor decorative, in cateva puncte.

        Comentariu

        • moru
          Incepator
          • 22.feb.2012
          • 12

          Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

          Doresc sa izolez tavanul cu placi de polistiren expandat de 3 sau 5cm (inca nu m-am hotarat). Peste izolatie, vreau sa aplic placile decorative din polistiren (tavan fals). Intrebarea era pentru izolatia din polistiren expandat de 3 sau chiar 5 cm. Ma intereseaza daca pot folosi adeziv poliuretanic in locul celui de tip mortar, aplicabil cu gletiera cu dinti. Intreb pentru ca din ce am vazut, cu cel poliuretanic se lucreaza mai curat. Multumesc.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

            In conditiile in care se finiseaza polistirenul extrudat cu masa de spaclu, asa cum ar trebui, lipirea placilor trebuie facuta cu adeziv clasic,pe baza de ciment, pe toata suprafata placilor. In acest fel se elimina utilizarea diblurilor de fixare.
            A elimina masa de spaclu poate insemna o suprafata izolata fara planeitate, ceea ce va arata destul de urat dupa ce aplicati placile decorative.
            Ultima editare de Gemini; 16.feb.2017, 08:15.

            Comentariu

            • moru
              Incepator
              • 22.feb.2012
              • 12

              Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

              Multumesc pentru informatii.

              Comentariu

              • blondu_mm
                Incepator
                • 25.aug.2011
                • 11

                Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

                Salut, va rog un sfat.
                Am o casa cu etaj, fara acoperis, cu o terasa de 90 mp.
                Vara este f cald (mai ales noaptea) iar iarna pierd caldura multa prin tavan podeaua are 26 grade tavanul 17 (am incalzire inpardoseala)
                Izolatia existenta de jos in sus:
                Tacan fals rigisp 5 cm pana la placa
                Placa beton 10 cm
                Peste placa 5 cm de spuma turnata induatrial
                Peste spuma o membrana de 1,5 mm turnata industrial poliuree cred ca se numeste
                Peste membrana 2 cm polistiren extrudat
                Peste care s a turnat sapa de 8 cm cred si ultimul atrat de gresie exterior
                Hidroizolatia este fara cusur, la termo... e praf.
                Ma gandeam sa pun o izolatie exterioara inversa. Credeti ca 10 cm deextrudat xps plus 3 cm de piatra sunt suficienti?
                Si inca o intrebare trebuie pus peste extrudat o membrana care sa opreasca apa sau nu?
                maramu ruless - iza,

                Comentariu

                • lmacsen
                  Membru
                  • 26.sep.2015
                  • 298

                  Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

                  La tavan o izolatie decenta este de minimum 20 cm, dumneata nu ai acolo nici negru sub unghie. Cel mai convenabil ar fi sa izolezi pe interior, daca inaltimea camerei iti permite. Te lasi cu tavanul mai jos si pui material termoizolant. Asa pe exterior trebuie sa elimini toate puntile termice si sa refaci hidroizolatia, cred ca e mai mult deranj.

                  Comentariu

                  • blondu_mm
                    Incepator
                    • 25.aug.2011
                    • 11

                    Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

                    Salut, va rog un sfat.
                    Am o casa cu etaj, fara acoperis, cu o terasa de 90 mp.
                    Vara este f cald (mai ales noaptea) iar iarna pierd caldura multa prin tavan podeaua are 26 grade tavanul 17 (am incalzire in pardoseala)
                    Izolatia existenta de jos in sus:
                    Tavan fals rigisp, 5 cm pana la placa
                    Placa beton 10 cm
                    Peste placa 5 cm de spuma turnata induatrial
                    Peste spuma o membrana de 1,5 mm turnata industrial poliuree cred ca se numeste
                    Peste membrana 2 cm polistiren extrudat
                    Peste care s a turnat sapa de 8 cm cred si ultimul atrat de gresie exterior
                    Hidroizolatia este fara cusur, la termo... e praf.
                    Ma gandeam sa pun o izolatie exterioara inversa. Credeti ca 10 cm de extrudat xps plus 3 cm de piatra sunt suficienti? Trebuie sa pun extrudat ul direct pe gresie sau arvtrebui sa pun niste sipci pentru o perdea de aer ( asa spunea un constructor)
                    Si inca o intrebare trebuie pus peste extrudat o membrana care sa opreasca apa sau nu?
                    maramu ruless - iza,

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

                      Putem vedea foto cu terasa si zonele adiacente (acces, scurgeri etc.)?

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

                        Care e inaltimea camerei de la etaj ?
                        Teoretic o termoizolatie sub placa de beton ar fi mai indicata in acest caz , deci refacut tavanul de gips carton , adica coborat pt a pune termoizolatie intre acesta si placa de beton .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • blondu_mm
                          Incepator
                          • 25.aug.2011
                          • 11

                          Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

                          terasa este facuta in 2 ape, sunt doua scurgeri (in poza punctate cu galben) - una care merge pe coloana principala de apa a casei si alta care este in exterior, plus un prea plin (care niciodata nu a fost folosit).

                          nu imi dau seama cum functioneaza aceasta izolatie inversa, ma gandesc ca daca nu izolez (hidro) foarte bine extrudatul cu doua straturi de bitum (sau ceva asemanator), apa se va infiltra intre extrudat si gresie si nu cred ca e ok.

                          Pe de alta parte intentionez in 2 ani sa fac un acoperis, deci aceasta adaugare de termoizolatie o fac pentru putin timp (doar sa nu am pierderi de caldura iarna si vara nopti la 30+ grade. nu vreau sa pun un nou tavan fals cu vata, ar insemna un efort mare plus ca la etaj sunt dormitoarele copiilor.

                          Am facut un calcul si adugarea unui strat de extrudat plus membrana plus pietris ar fi ceam mai ieftin metoda. Acum trebuie sa gasesc reteta (ce fel de extrudat, ce dimensiune, ce fel de membrana, cat pietris, etc. )
                          Fișiere Atașate
                          maramu ruless - iza,

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

                            Avand in vedere durata redusa de timp in care va functiona solutia, nu gresiti daca adaugati termoizolatie, strat de separatie (geotextil) si strat de pietris. Apa se va scurge prin pietris si geotextil catre gurile de evacuare existente. Placile de extrudat standard sunt suficiente. Extrudatul oricum nu este sensibil la prezenta apei.
                            Deasemenea, cautarea unei solutii de umbrire a terasei poate fi de ajutor pentru zile insorite.

                            Comentariu

                            • blondu_mm
                              Incepator
                              • 25.aug.2011
                              • 11

                              Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

                              Puteti sa imi recomandati un calculator pentru a estima grosimea polistiren uluo extrudat pentru constructia mea. M
                              maramu ruless - iza,

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Răspuns la: Termoizolarea tavanului de la ultimul etaj

                                Rezistenta termica minima pentru planseul dvs. ar trebui sa fie de 5 m2K/W, in momentul de fata aveti circa 1.8-2 m2K/W. Pentru a asigura valoare de 5 ar trebui sa adaugati circa 15cm de polistiren extrudat ceea ce poate fi cam mult din punct de vedere financiar, mai ales ca se va modifica terasa in viitorul nu foarte indepartat.

                                Comentariu

                                Procesare...