Teava cupru incalzire=teava pentru racitorul cazan tuica?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • livyuc
    Incepator
    • 02.mar.2008
    • 37

    Teava cupru incalzire=teava pentru racitorul cazan tuica?

    Cineva imi spunea ca din teava cupru pentru reteaua de incalzire prin decalire cu lampa poate fii folosita ulterior la distilat tuica.Nu este nociva???
    Imi cer scuze pentru intrebarea deplasata oarecum de la forum,dar sper la un raspuns.
    Multumesc
  • atomica
    Incepator
    • 07.aug.2008
    • 35

    #2
    Desi nu stiu daca intra in topicul forumului, am sa raspund; sper sa nu supar pe nimeni.
    O problema asemanatoare mi-am pus si eu acum cativa ani, cand ma intrebam daca tabla de Cu care se gaseste in depozitele de materiale ar fi buna acestui scop. Nu am facut inca cazanul. Ideea este ca arama folosita traditional este denumirea populara ptr Cu. Cat de curat era acesta insa, mai bine zis ce garantie ai cand ti-l face meseriasul? Din cate am auzit pe la tara (MM, unde fiecare are sau vrea un cazan), cazanele din alama (care este aliaj de Cu) nu fac tuica buna, opinia fiind ca materialul trebuie sa fie Cu curat. Deci, dupa parerea mea, ar trebui sa te asiguri daca nu cumva teava respectiva este facuta din un aliaj al Cu, sau daca nu e tratata cu ceva la interior. Poate ca un meserias de asta care face cazane te poate consilia; au ei cunostinte pe care oricum nu le divulga.
    Unde oamenii imi plac, zori de ziua mi se fac.

    Comentariu

    • livyuc
      Incepator
      • 02.mar.2008
      • 37

      #3
      Multumesc pentru raspuns si vreau sa completez cu ce am aflat eu.Teava de cupru existenta in comert si cu pondere de 99,9% Cu este ok (se foloseste si la instalattia de apa potabila

      Comentariu

      • emanu
        Membru marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        #4
        da, merge, daca e din cea moale ca sa o poti spirala!

        Nociva de fapt este, dar aici e si shpilul ca cuprul ca metal are gust DULCE :P si tuica facuta in cazan de arama iese mai dulceaga decat cele facute in recipiente de inox, alama (staniu+cupru), sticla etc!


        eu a trebuit sa slefuiesc un calorifer facut din tevi de cupru si am tot avut un gust dulce gretos vreo saptamana in gura si intr-un tarziu mi-am dat seama de la ce era de fapt si de ce se zice ca tuica facuta in cazan de arama e cea mai buna! O fi buna ca e mai dulceaga, dar nu inseamna si ca e mai sanatoasa! dar ma gandesc ca daca oricum alcoolul e daunator sanatatii o mica intoxicatie cu cupru nu se observa prea tare

        Comentariu

        Procesare...