Makita 2470T vs Bosch 2-26DRE

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristibcd
    Incepator
    • 17.aug.2008
    • 5

    Makita 2470T vs Bosch 2-26DRE

    Un sfat, o parere si o recomandare din partea celor care au vazut si/sau au lucrat cu urmatoarele:
    BOSCH 2-26 DFR ~ 800 ron
    MAKITA HR 2470T ~ 720 ron
    Amandoua au mandrine interschimbabila: SDS + si normala.
    De folosit vreau pe langa casa: gauri in beton, fier, lemn, si din cand in cand spart cu dalta sau spit.
    Sunt scumpe fata de Einhell 920 (~300 ron) dar vreau o scula care sa tina pt. ca nu o sa cumpar cate una in fiecare an.
    Si inca ceva, exista in august o promotie Makita 2470 + MAKITA 6280 DWAE ~ 1000 ron, la aceasta din urma cu acumulatorii ia facut cineva un test cat tin acumulatorii?
  • prafsipulbere
    Membru
    • 09.mai.2008
    • 106

    #2
    sall

    folosesc bosch albastre de cativa ani
    si pot zice ca sunt bun e,detin un BOSCH 2-26 DFR de un an jumate si pot zice ca merge super bine la cati bai costa merita banii

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Re: Makita 2470T vs Bosch 2-26DRE

      Postat în original de cristibcd
      [...] De folosit vreau pe langa casa: gauri in beton, fier, lemn, si din cand in cand spart cu dalta sau spit. [...]
      Doar pentru aşa ceva cred că investiţi cam mulţi bani. Sînt scule bune, dar nu veţi ajunge să folosiţi nici măcar 30% din cît pot face.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • movidium
        Membru
        • 08.mar.2006
        • 268

        #4
        MAKITA!

        Comentariu

        • prafsipulbere
          Membru
          • 09.mai.2008
          • 106

          #5
          sall

          makita sunt slabe ca scule,nu mai sunt cum erau o data ,deoarec se fac in romania

          Comentariu

          • cristibcd
            Incepator
            • 17.aug.2008
            • 5

            #6
            Re: sall

            Postat în original de prafsipulbere
            makita sunt slabe ca scule,nu mai sunt cum erau o data ,deoarec se fac in romania
            Esti sigur ca se fabrica ciocanele rotopercutoare in Romania?? Poti confirma acest lucru?

            Comentariu

            • PowerMC
              Administrator
              • 02.mai.2007
              • 2210

              #7
              standard.ro/articol_14648/constructiile_sustin_cresterea_makita.html
              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

              Community Manager MC

              Comentariu

              • DYC
                Membru marcant
                • 28.iul.2008
                • 386

                #8
                La branesti se fac polidiscuri mari GA 7020-9020 si HP 1620, nu ca ar fi vreo diferenta.(sau cel putin asa spune Directorul de la Technic Makita Romania).
                In articol io n-am vazut nimic scris despre rotopercutante.



                EDIT: Masini de gaurit cu percutie , adica percutie mecanica nu hidraulica, ca si la ciocanul rotopercutor -->> HP 1620!!
                Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                Comentariu

                • PowerMC
                  Administrator
                  • 02.mai.2007
                  • 2210

                  #9
                  Nu vad nici o indicatie de acest gen in mesajul meu.
                  Era doar un link catre un articol, cu o anumita vechime, care se dorea a fi unul informativ.
                  Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                  Community Manager MC

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #10
                    Desi am si bosch 2-26 dfr si makita 2470 eu as merge pe makita pentru service si pe bosch pentru performante. Din proprie experienta am vazut ca serviceul la makita dureaza mai putin decat la bosch...desi nu stiu cat de obiectiva poate fi asemenea afirmatie dar la mine asa a fost. Apoi, 2-26 este mai "nervos" decat 2470 desi amandoua la spart se incalzeau la fel. E grea alegerea dar as merge pe makita. Ca pret la promotia de acuma, 2470 este mai ieftin decat 2-26 cu cca 1 mil.
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • prafsipulbere
                      Membru
                      • 09.mai.2008
                      • 106

                      #11
                      sall

                      Ce sa zic eu am vrut sa mi duc GBH la service pt o revizie (sa o unga sa se mai uite la ea ) mi sa parut mie ca nu mai merge bine .am duso si in 4-5 zile ma sunat sa ma duc sa o iau.foarte promti.Si mi se pare ca intradevar merge mai bine si mia si gresat angrenajul si rulmentii

                      Comentariu

                      • razvyyc
                        Membru Marcant
                        • 04.ian.2008
                        • 450

                        #12
                        Re: sall

                        Postat în original de prafsipulbere
                        Ce sa zic eu am vrut sa mi duc GBH la service pt o revizie (sa o unga sa se mai uite la ea ) mi sa parut mie ca nu mai merge bine .am duso si in 4-5 zile ma sunat sa ma duc sa o iau.foarte promti.Si mi se pare ca intradevar merge mai bine si mia si gresat angrenajul si rulmentii
                        4-5 zile pentru o revizie/gresare? In conditiile astea spuneti ca sunt foarte promti? Ce se intampla in cazul defectarii unei componente?
                        Eu am un 2-26 de cca 3-4 ani, o scula foarte buna pentru clasa ei. Am lucrat si cu makita 2470, dar apre percutie mai "marunta" si mai deasa, iar daca utilizati in procent de peste 10% scula pentru spargeri usoare, mergeti pe bosch. Are 800 W, makita are 780W, dar ambele dezvolta aceiasi energie de percutie, 2,7J. In plus, Bosch are 26 mm gaura maxima, iar Makita 24 mm, cu 2 mm mai putin.

                        Insa la clasa mai mare, de 6-7 kg, makita este peste Bosch, si datorita pretului mai mic dar si datorita sistemului de reducere a vibratiilor, foarte bun la munca lunga si constanta. Inclusiv priza pe scula Makita este mai bine calculata decat in cazul Bosch.
                        Am mucit cu HR 4011c si cu demolatorul HM 0860 de la Makita, sunt foate fiabile. Rivalele de la bosch, 5-40 si 7-46 sunt bune si robuste, dar iti provoaca pauze mult mai dese si mai lungi datorita prizei mai dificile si vibratiilor transmise in brate. Stresul provocat de o scula Bosch de peste 5 kg este mult mai mare.

                        Deci as alege Bosch la sculele de 2,7-3 kg si Makita la produsele 5-7 kg.

                        Comentariu

                        • prafsipulbere
                          Membru
                          • 09.mai.2008
                          • 106

                          #13
                          sal

                          prietene citeste mai bine bosch are 3 juli percutia ,si repartile se executa in 5 zile lucratoare indiferent de defectiune.asa ca fi mai documentat.apoi depinde cum folosesti scula daca sta dupa ea ca iti este frica ca o murdareste stai cu ea 10 ani si nu se strica .eu o folosesc in regim industrial aproape zilnic
                          au fost zile cand a mers incontinu 8- 10 ore

                          Comentariu

                          • prafsipulbere
                            Membru
                            • 09.mai.2008
                            • 106

                            #14
                            sall

                            si apropo uitate mai bine sa vezi ca bosch albastru peste 5 kg la scule au maner antivibratii

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 450

                              #15
                              Re: sal

                              Postat în original de prafsipulbere
                              prietene citeste mai bine bosch are 3 juli percutia ,si repartile se executa in 5 zile lucratoare indiferent de defectiune.asa ca fi mai documentat.apoi depinde cum folosesti scula daca sta dupa ea ca iti este frica ca o murdareste stai cu ea 10 ani si nu se strica .eu o folosesc in regim industrial aproape zilnic
                              au fost zile cand a mers incontinu 8- 10 ore
                              In ceea ce priveste regimul de functionare, cred ca suprautilizezi scula aia... Si eu am facut astfel cu un 2-26, dar la "amatori", pe la inceputurile carierei... Ma tot gandesc ce lucrari ai reusit sa faci cu un 2-26 timp de 10 ore?? Si in regim industrial, in continuu... Sunt foarte curios.
                              Iar in ceea ce priveste cele 5 zile lucratoare, tu aici imi zici de REPARATII, iar mai sus ai spus ca 5 zile te-au tinut pentru REVIZIE.. Sunt 2 lucruri total diferite cu timpi de interventie net diferiti.
                              Iar la constatarea ta ulterioara cu manerul antivibratii: eu nu am zis ca bosch nu are asa ceva, am facut un test comparativ, deoarece am lucrat si lucrez cu ambele scule. Am specificat si de priza pe care o are omul pe scula. Pentru a vedea diferanta in comportare, iti recomand sa-mi mai citesti topicul de mai jos. La categoria peste 5 kg, ma intreb: ai lucrat destul cu astfel de scule incat sa poti face o comparatie, sau doar incerci sa te afli in discutie?

                              Comentariu

                              Procesare...