Cum se executa un cofraj de placa?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lucianraducanu
    Membru
    • 27.iun.2006
    • 138

    #31
    Postat în original de denyssa
    Postat în original de lucianraducanu
    Postat în original de ombun
    pt dennysa:
    4.eu am ales o distanta de ~50 cm, intre ei.
    Sa nu cumva sa pui calareti la o distanta de 50 cm intre ei ca ii pui degeaba.
    DE CE?
    Este o distanta foarte mare. Distanta este deobicei 10cm. Nu am vazut nicaieri sa fie mai mare sau mai mica.

    Daca stai sa cauti pe net diferite poze cu case in constructie o sa vezi ca distanta dintre calareti este aceeasi cu distanta dintre barele care formeaza plasa cu care se armeaza placa la partea inferioara.

    Sub calareti se mai monteaza niste "capre" care au forma literei "omega" si care au rolul de mentine calaretii pe pozitie in timpul turnarii, in special atunci cand se calca pe ei.

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #32
      la 15 cm este ok distanta intre calareti...
      trebuie avut mare grija si la lungimea acestora, cu cat deschiderea este mai mare cu atat si calaretii trebuiesc mai lungi..

      Comentariu

      • iosa
        Incepator
        • 06.iul.2008
        • 3

        #33
        Postat în original de denyssa
        Multumesc mult,ombun. Deci trebuie neaparat sa torn centura..Intrebare:are ceva daca o torn odata cu placa?Daca folosesc popi metalici,mai e necesar sa pun grinzi transversale si de-a lungul si de-a latul camerei?
        P.S. Ar fi fost buna o sectiune dedicata doar rezistentei unei constructii.
        e mai bine sa torni centura odata cu placa,dar cofrarea este mai coplexa;daca te depasheshte,atunci separa-le:1.centura 2.plansheul;succes!
        i.savu

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #34
          nu-i greu de cofrat placa odata cu centura...

          Comentariu

          • denyssa
            Incepator
            • 21.aug.2008
            • 40

            #35
            Este o distanta foarte mare. Distanta este deobicei 10cm. Nu am vazut nicaieri sa fie mai mare sau mai mica.

            Daca stai sa cauti pe net diferite poze cu case in constructie o sa vezi ca distanta dintre calareti este aceeasi cu distanta dintre barele care formeaza plasa cu care se armeaza placa la partea inferioara.

            Sub calareti se mai monteaza niste "capre" care au forma literei "omega" si care au rolul de mentine calaretii pe pozitie in timpul turnarii, in special atunci cand se calca pe ei.[/quote]
            Am inteles..Ai cumva vreo poza cu aceste "capre"?Din ce fier trebuiesc facute si unde se monteaza(spre centura sau spre interiorul camerei)?
            Multumesc.

            Comentariu

            • denyssa
              Incepator
              • 21.aug.2008
              • 40

              #36
              Postat în original de Seni
              la 15 cm este ok distanta intre calareti...
              trebuie avut mare grija si la lungimea acestora, cu cat deschiderea este mai mare cu atat si calaretii trebuiesc mai lungi..
              Seni,la o deschidere de 5x4 cam cat de lungi trebuie sa fie calaretii?Un sfert din camera ar fi bine(de ex pe latura de 4 sa pun calareti de 1 m)?

              Comentariu

              • ombun
                Membru marcant
                • 12.feb.2007
                • 580

                #37
                ..."capritele " le-am confectionat din OB de 6, se pun in armatura placii, nu a centurii.
                ...calaretii au avut intre 0.75-1 m lungime la o deschidere maxima de 5.20 x 4.5 m (la aceasta deschidere am avut si grinda ).
                vreau sa fac o casa !

                Comentariu

                • ombun
                  Membru marcant
                  • 12.feb.2007
                  • 580

                  #38
                  ...nu stiu cat de bine pot sa desenez...dar incerc....[/img]
                  Fișiere Atașate
                  vreau sa fac o casa !

                  Comentariu

                  • denyssa
                    Incepator
                    • 21.aug.2008
                    • 40

                    #39
                    Postat în original de ombun
                    ..."capritele " le-am confectionat din OB de 6, se pun in armatura placii, nu a centurii.
                    ...calaretii au avut intre 0.75-1 m lungime la o deschidere maxima de 5.20 x 4.5 m (la aceasta deschidere am avut si grinda ).
                    Am inteles.Am si eu o deschidere de 5x4.50,insa nu am facut grinda la ea deoarece a venit un meserias si ne-a spus ca nu e necesar.Dar sa presupunem ca totusi m-as hotari sa fac grinda...As putea ca pe o parte sa ancorez grinda pe stalp,iar pe de alta parte sa o pun pe zid?Zic asta pentru ca nu am stalp pe unul din ziduri acolo unde ar veni grinda...Grinda trebuie sa fie neaparat la jumatatea camerei sau ar putea fi pe la o treime din camera?
                    Multumesc.

                    Comentariu

                    • ombun
                      Membru marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 580

                      #40
                      ...la mine grinda respectiva imparte casa in doua jumatati, la capete legandu-se de stilpi (si evident de centura casei); ea traverseaza si peste un zid de caramida.
                      -nu cred ca ar fi OK deloc, ca la una din capete, grinda, sa aiba lagatura doar pe zid (poate doar daca acel pe acel zid este prezenta o armatura de fier de care sa se lege, dar care la randul ei sa aiba legatura armata cu alta structura metalica. pentru echilibrarea fortelor care apar), mai asteapta un raspuns de la un structurist...!
                      -dpdv meu de vedere , nu vad nici un impediment ca acea grinda sa treaca la o treime distanta de o latura a camerei !
                      vreau sa fac o casa !

                      Comentariu

                      • denyssa
                        Incepator
                        • 21.aug.2008
                        • 40

                        #41
                        Postat în original de ombun
                        ...la mine grinda respectiva imparte casa in doua jumatati, la capete legandu-se de stilpi (si evident de centura casei); ea traverseaza si peste un zid de caramida.
                        -nu cred ca ar fi OK deloc, ca la una din capete, grinda, sa aiba lagatura doar pe zid (poate doar daca acel pe acel zid este prezenta o armatura de fier de care sa se lege, dar care la randul ei sa aiba legatura armata cu alta structura metalica. pentru echilibrarea fortelor care apar), mai asteapta un raspuns de la un structurist...!
                        -dpdv meu de vedere , nu vad nici un impediment ca acea grinda sa treaca la o treime distanta de o latura a camerei !
                        Multumesc pt raspuns.

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #42
                          cam asa arata calaretii....
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • denyssa
                            Incepator
                            • 21.aug.2008
                            • 40

                            #43
                            Postat în original de Seni
                            cam asa arata calaretii....
                            Multumesc.Se pare ca o sa fie mult de munca... Calaretii se leaga cu sarma de genul celei cu care se leaga etrierii,nu?

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3481

                              #44
                              da, cu aceeasi tip de sarma.....

                              Comentariu

                              • denyssa
                                Incepator
                                • 21.aug.2008
                                • 40

                                #45
                                Postat în original de Seni
                                da, cu aceeasi tip de sarma.....
                                Si se mai leaga si intre ei?Adica se mai leaga si transversal,ca din poze nu prea imi dau seama... :P

                                Comentariu

                                Procesare...