Cum se executa un cofraj de placa?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3524

    #31
    nu-i greu de cofrat placa odata cu centura...

    Comentariu

    • denyssa
      Incepator
      • 21.aug.2008
      • 38

      #32
      Postat în original de lucianraducanu
      Este o distanta foarte mare. Distanta este deobicei 10cm. Nu am vazut nicaieri sa fie mai mare sau mai mica.
      Daca stai sa cauti pe net diferite poze cu case in constructie o sa vezi ca distanta dintre calareti este aceeasi cu distanta dintre barele care formeaza plasa cu care se armeaza placa la partea inferioara.
      Sub calareti se mai monteaza niste "capre" care au forma literei "omega" si care au rolul de mentine calaretii pe pozitie in timpul turnarii, in special atunci cand se calca pe ei.
      Am inteles..Ai cumva vreo poza cu aceste "capre"?Din ce fier trebuiesc facute si unde se monteaza(spre centura sau spre interiorul camerei)?
      Multumesc.

      Postat în original de Seni
      la 15 cm este ok distanta intre calareti...
      trebuie avut mare grija si la lungimea acestora, cu cat deschiderea este mai mare cu atat si calaretii trebuiesc mai lungi..
      Seni,la o deschidere de 5x4 cam cat de lungi trebuie sa fie calaretii?Un sfert din camera ar fi bine(de ex pe latura de 4 sa pun calareti de 1 m)?

      Comentariu

      • ombun
        Membru Marcant
        • 12.feb.2007
        • 564

        #33
        ..."capritele " le-am confectionat din OB de 6, se pun in armatura placii, nu a centurii.
        ...calaretii au avut intre 0.75-1 m lungime la o deschidere maxima de 5.20 x 4.5 m (la aceasta deschidere am avut si grinda ).
        ...nu stiu cat de bine pot sa desenez...dar incerc....

        Click image for larger version  Name:	model_caprita_253.jpg Views:	4783 Size:	4.8 KO ID:	564744
        vreau sa fac o casa !

        Comentariu

        • denyssa
          Incepator
          • 21.aug.2008
          • 38

          #34
          Postat în original de ombun
          ..."capritele " le-am confectionat din OB de 6, se pun in armatura placii, nu a centurii.
          ...calaretii au avut intre 0.75-1 m lungime la o deschidere maxima de 5.20 x 4.5 m (la aceasta deschidere am avut si grinda ).
          Am inteles.Am si eu o deschidere de 5x4.50,insa nu am facut grinda la ea deoarece a venit un meserias si ne-a spus ca nu e necesar.Dar sa presupunem ca totusi m-as hotari sa fac grinda...As putea ca pe o parte sa ancorez grinda pe stalp,iar pe de alta parte sa o pun pe zid?Zic asta pentru ca nu am stalp pe unul din ziduri acolo unde ar veni grinda...Grinda trebuie sa fie neaparat la jumatatea camerei sau ar putea fi pe la o treime din camera?
          Multumesc.

          Comentariu

          • ombun
            Membru Marcant
            • 12.feb.2007
            • 564

            #35
            ...la mine grinda respectiva imparte casa in doua jumatati, la capete legandu-se de stilpi (si evident de centura casei); ea traverseaza si peste un zid de caramida.
            -nu cred ca ar fi OK deloc, ca la una din capete, grinda, sa aiba lagatura doar pe zid (poate doar daca acel pe acel zid este prezenta o armatura de fier de care sa se lege, dar care la randul ei sa aiba legatura armata cu alta structura metalica. pentru echilibrarea fortelor care apar), mai asteapta un raspuns de la un structurist...!
            -dpdv meu de vedere , nu vad nici un impediment ca acea grinda sa treaca la o treime distanta de o latura a camerei !
            vreau sa fac o casa !

            Comentariu

            • denyssa
              Incepator
              • 21.aug.2008
              • 38

              #36
              Postat în original de ombun
              ...la mine grinda respectiva imparte casa in doua jumatati, la capete legandu-se de stilpi (si evident de centura casei); ea traverseaza si peste un zid de caramida.
              -nu cred ca ar fi OK deloc, ca la una din capete, grinda, sa aiba lagatura doar pe zid (poate doar daca acel pe acel zid este prezenta o armatura de fier de care sa se lege, dar care la randul ei sa aiba legatura armata cu alta structura metalica. pentru echilibrarea fortelor care apar), mai asteapta un raspuns de la un structurist...!
              -dpdv meu de vedere , nu vad nici un impediment ca acea grinda sa treaca la o treime distanta de o latura a camerei !
              Multumesc pt raspuns.

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3524

                #37
                cam asa arata calaretii....

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	seni092_517.jpg 
Afișări:	4506 
Mărime:	68,5 KB 
ID:	564789 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	seni090_174.jpg 
Afișări:	6642 
Mărime:	58,0 KB 
ID:	564790

                Comentariu

                • denyssa
                  Incepator
                  • 21.aug.2008
                  • 38

                  #38
                  Postat în original de Seni
                  cam asa arata calaretii....
                  Multumesc.Se pare ca o sa fie mult de munca... Calaretii se leaga cu sarma de genul celei cu care se leaga etrierii,nu?

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3524

                    #39
                    da, cu aceeasi tip de sarma.....

                    Comentariu

                    • denyssa
                      Incepator
                      • 21.aug.2008
                      • 38

                      #40
                      Postat în original de Seni
                      da, cu aceeasi tip de sarma.....
                      Si se mai leaga si intre ei?Adica se mai leaga si transversal,ca din poze nu prea imi dau seama... :P

                      Comentariu

                      • ovideos2003
                        Membru
                        • 07.mai.2008
                        • 204

                        #41
                        Dar ce lungime trebuie sa aibe calaretii ?? La o camera de 4x5 de exemplu? Am auzit ceva de 1/3 din deschidere asa o fi?

                        Astept in continuare o sugestie referitor la lungimea calaretilor La o camera de 4x5 de exemplu trebuie sa aibe aceeasi lungime pe toate laturile??? sau pe deschiderea mai mare o sa fie mai lungi??Va rog o idee.... ca ma apropii de momentul cand ajung la ei si n-am pe cine intreba...

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3524

                          #42
                          in functie de profilul camerei, calaretii pot fi zi 1/3 din latura!!

                          Comentariu

                          • ovideos2003
                            Membru
                            • 07.mai.2008
                            • 204

                            #43
                            Postat în original de Seni
                            in functie de profilul camerei, calaretii pot fi zi 1/3 din latura!!
                            deci sa inteleg ca pe latura mai lunga a camerei sunt mai lungi si pe cea scurta sunt mai scurti?Sau sunt o treime din latura ce-a mai scurta peste tot? :

                            Comentariu

                            Procesare...