Cum se executa un cofraj de placa?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovideos2003
    Membru
    • 07.mai.2008
    • 205

    #16
    Daca doresc si turnarea odata cu placa a unei centuri peste ziduri de unde incep cofraguirea ...de la ziduri sau fac prima data cofragul placii si dupa aceea prind pe zid cofragul centurii?

    Comentariu

    • ombun
      Membru marcant
      • 12.feb.2007
      • 580

      #17
      prima data cofragul placii, ulterior cel al centurii....este chiar indicat sa le torni impreuna....!
      vreau sa fac o casa !

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #18
        Asa ceva, poate te ajuta.

        Eu cred ca este obligatoriu sa torni placa odata cu centura.
        Fișiere Atașate
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • denyssa
          Incepator
          • 21.aug.2008
          • 40

          #19
          Intrebare(sau mai bine zis intrebari ):
          1.Ce rol au calaretii?
          2.Sunt obligatorii?
          3.Din ce fier trebuie facuti?Neaparat striat sau merge si din ala de 6 cu care se fac etrierii?
          4.Care e distanta la care trebuie pusi?
          Multumesc.

          Comentariu

          • Habib
            Membru
            • 23.mai.2007
            • 195

            #20
            Chiar va rog sa-mi rasp si mie ce rol au claretzi aia ,am vazut ca se pune diferit undeva,pe unde vine terasa,balcon etc se pun mai mari si mai lungi prin camere se pun mai mici.Am vazut ca daca pui claretzi lucrerea dureaza de 2 ori mai mult decat ai pune 2 plase una peste alta sau fier beton legat cu sarma.Am lucrat la mai multe case si am vazut ca daca intrebi pe "meseriasi"de ce nu pun calaretziiti raspun ca habar nu au ori se face ca nu stiu cum vin pusi aia.Am mai observat ca daca pui claretzi placa se mai inaltza mai mult decat ai pune plasa din aia care folosesc totzi in ziua de astazi.Vreau sa intreb si eu pe cineva care stie ce rol au calaretzi astia daca au un rol asa importan?Va salut

            Comentariu

            • ovideos2003
              Membru
              • 07.mai.2008
              • 205

              #21
              Cum fixez pe zid cofragul centurii care vine sub placa ?Am vazut ca se prind scandurile cu sarma de 2.5 ca sa nu fuga lateral dar cum se fixeaza acolo pe zid ca sa nu coboare in jos?

              Comentariu

              • denyssa
                Incepator
                • 21.aug.2008
                • 40

                #22
                Postat în original de ovideos2003
                Cum fixez pe zid cofragul centurii care vine sub placa ?Am vazut ca se prind scandurile cu sarma de 2.5 ca sa nu fuga lateral dar cum se fixeaza acolo pe zid ca sa nu coboare in jos?
                ovideos,eu stiu ca se pun niste scanduri sub cofragul de la centura-care or sa vina lipite pe perete..Acuma sper sa nu te induc in eroare,eu asa stiu..
                P.S. Nu ma ajuta si pe mine nimeni cu intrebarile despre calareti?

                Comentariu

                • ombun
                  Membru marcant
                  • 12.feb.2007
                  • 580

                  #23
                  pt dennysa:
                  1.calaretii au rolul de a "lega" fierul armaturii din centura, de fierul armaturii din placa; aceasta "lucrare" are rolul de a prelua sarcina proprie a placii de beton, care tinde sa se bombeze gravitational (sa faca burta) , atat in timpul uscarii placii(28 zile)cat si timpul exploatarii ulterioare a acesteia.
                  2.personal, consider ca DA !
                  3.eu i-am confectionat din PC (striat) de 8 mm (fiind striat, nu se "trage" din beton).
                  4.eu am ales o distanta de ~50 cm, intre ei.
                  !tr respectat un principiu general valabil la acest tip de lucrare:
                  -calaretii se pun indeajuns de lungi (catre interiorul armaturii de placa) pt a "ancora " cat mai in adincime placa; pt centura zidului de exterior, acestia se fac unidirectional (dinspre centura catre interiorul placii), iar pentru zidurile interioare, calaretii "ancoreaza" bidirectional, cele doua sectiuni de placa adiacente, prin traversarea dintr-o parte in alta a zidului (in felul asta se echilibreaza astfel fortele care " trag " placa catre in jos
                  -in final partea din mijloc (neacoperita de calareti) a fiecarei sectiuni de placa (" oglinda" cum zic mesterii) tr sa fie cat mai mica, acolo ramanand doar armatura din plasa (-e, functie de dimensiunea, greutatea si sarcinile ulteriore de incarcare si solicitare a placii si suprastructurii) sau armatura confectionata din bare PC !
                  -ar fi indicat , ca, chiar daca executati in regim DY, sa aveti macar pt "avizare" un mester adevarat, in timpul executiei, sau macar la final-pana la turnarea placii !
                  Bafta ! ...si spor la lucru....!
                  vreau sa fac o casa !

                  Comentariu

                  • ombun
                    Membru marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 580

                    #24
                    pt ovideos:
                    -cu sirma de dulgherie de ~ 2.5, se ancoreaza intre ele atat latura exterioara a centurii cat si latura din interior, de sub placa: te poti ajuta intermediar si de armatura montata...!
                    vreau sa fac o casa !

                    Comentariu

                    • ombun
                      Membru marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 580

                      #25
                      ...ca sa nu alunece...in jos aceste scanduri...poti aplica stramoseste cand si cand cate un cui zdravan de 8 cm,in ele si in ziderie !
                      vreau sa fac o casa !

                      Comentariu

                      • denyssa
                        Incepator
                        • 21.aug.2008
                        • 40

                        #26
                        Postat în original de ombun
                        pt dennysa:
                        1.calaretii au rolul de a "lega" fierul armaturii din centura, de fierul armaturii din placa; aceasta "lucrare" are rolul de a prelua sarcina proprie a placii de beton, care tinde sa se bombeze gravitational (sa faca burta) , atat in timpul uscarii placii(28 zile)cat si timpul exploatarii ulterioare a acesteia.
                        2.personal, consider ca DA !
                        3.eu i-am confectionat din PC (striat) de 8 mm (fiind striat, nu se "trage" din beton).
                        4.eu am ales o distanta de ~50 cm, intre ei.
                        !tr respectat un principiu general valabil la acest tip de lucrare:
                        -calaretii se pun indeajuns de lungi (catre interiorul armaturii de placa) pt a "ancora " cat mai in adincime placa; pt centura zidului de exterior, acestia se fac unidirectional (dinspre centura catre interiorul placii), iar pentru zidurile interioare, calaretii "ancoreaza" bidirectional, cele doua sectiuni de placa adiacente, prin traversarea dintr-o parte in alta a zidului (in felul asta se echilibreaza astfel fortele care " trag " placa catre in jos
                        -in final partea din mijloc (neacoperita de calareti) a fiecarei sectiuni de placa (" oglinda" cum zic mesterii) tr sa fie cat mai mica, acolo ramanand doar armatura din plasa (-e, functie de dimensiunea, greutatea si sarcinile ulteriore de incarcare si solicitare a placii si suprastructurii) sau armatura confectionata din bare PC !
                        -ar fi indicat , ca, chiar daca executati in regim DY, sa aveti macar pt "avizare" un mester adevarat, in timpul executiei, sau macar la final-pana la turnarea placii !
                        Bafta ! ...si spor la lucru....!
                        ombun,nu iti dezminti numele... multumesc tare mult,chiar ma ajuta explicatiile tale,am inteles cum trebuie facut.O sa vina inainte si dupa ce facem armatura un mester sa-si dea cu parerea si sa ne corecteze eventualele greseli.
                        Multumesc mult inca o data.Sper ca daca o sa mai am intrebari,sa pot apela la tine..

                        Comentariu

                        • lucianraducanu
                          Membru
                          • 27.iun.2006
                          • 138

                          #27
                          Postat în original de ombun
                          pt dennysa:
                          4.eu am ales o distanta de ~50 cm, intre ei.
                          Sa nu cumva sa pui calareti la o distanta de 50 cm intre ei ca ii pui degeaba.

                          Este extraordinar de ieftin un diriginte de santier in comparatie cu manopera totala. Dar si acesta daca da dovada de responsabilitate iti va cere sa vada proiectul.

                          Comentariu

                          • denyssa
                            Incepator
                            • 21.aug.2008
                            • 40

                            #28
                            Postat în original de lucianraducanu
                            Postat în original de ombun
                            pt dennysa:
                            4.eu am ales o distanta de ~50 cm, intre ei.
                            Sa nu cumva sa pui calareti la o distanta de 50 cm intre ei ca ii pui degeaba.
                            DE CE?

                            Comentariu

                            • ombun
                              Membru marcant
                              • 12.feb.2007
                              • 580

                              #29
                              denyssa ,
                              o sa caut clipul video facut inainte de turnarea placii cand am filmat lucrarea finala, si sa-ti spun exact distantele (este posibil sa nu fi spus bine ); oricum ceea ce-ti spun eu , este ceea ce am facut, nu neaparat si ceea ce este corect....o sa revin...
                              vreau sa fac o casa !

                              Comentariu

                              • denyssa
                                Incepator
                                • 21.aug.2008
                                • 40

                                #30
                                Postat în original de ombun
                                denyssa ,
                                o sa caut clipul video facut inainte de turnarea placii cand am filmat lucrarea finala, si sa-ti spun exact distantele (este posibil sa nu fi spus bine ); oricum ceea ce-ti spun eu , este ceea ce am facut, nu neaparat si ceea ce este corect....o sa revin...
                                OK,astept raspunsul tau.Multumesc mult.

                                Comentariu

                                Procesare...