Pompa de gradina pentru aspiratie de la 40 m

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kleo
    Incepator
    • 19.aug.2008
    • 1

    Pompa de gradina pentru aspiratie de la 40 m

    Buna ziua,

    Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
    Am o casa la tara, situata pe un deal. La baza dealului este un parau in care am sapat o groapa pentru captarea apei. Vreau sa montez o pompa in curte (adica pe deal) care sa-mi aduca apa de jos si sa o impinga 50 m mai departe, pe orizontala, in gradina. Diferenta de nivel dintre luciul apei si pompa este de 8 m. Distanta pe diagonala este de aprox. 40 m. Furtunul de aspiratie intre pompa si apa urmeaza sa fie ingropat (pentru ca altfel "dispare" noaptea si din acelasi motiv nu pot folosi o pompa submersibila care sa ramana permanent in apa). Si nici nu vreau sa ma târâi in fiecare zi cu o pompa, furtune si cablu electric pana la apa, vreau sa tin totul in curte.
    Exista vreo pompa electrica de suprafata (chiar cu debit mic) pentru asa ceva sau alta solutie in afara de forarea unui put in curte?
    Multumesc.
  • DYC
    Membru marcant
    • 28.iul.2008
    • 386

    #2
    in primul rand iti trebuie o pompa pt apa murdara, pt ca apa ta o sa aiba nisip si o pompa normala se distruge f. repede.
    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

    Comentariu

    • criistinik
      Incepator
      • 10.mar.2008
      • 53

      #3
      ma gandesc la un hidrofor ceva mai bun si la un sorb bun care sa nu permita impuritati mari sa intre pe teava, se poate pune sorbul si intr-o galeata gaurita. trebuie verificat totusi cam des sa nu il ia cineva sau sa infunde sorbul
      am gasit hidrofor la vreo 8 miliane care trage de la 40 si impinge 50 (teoretic)

      Comentariu

      • DYC
        Membru marcant
        • 28.iul.2008
        • 386

        #4
        hidroforul ala de "40 m" trage de pe la 25-30m max, si cu o montare fara coturi in ejector sau in el. peste 25 m pompa submersibila.
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • criistinik
          Incepator
          • 10.mar.2008
          • 53

          #5
          dar cica 1m pe verticala e echivalent cu 5m pe orizontala

          Comentariu

          Procesare...