Scula pentru rotunjire muchii lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dcd_office
    Membru
    • 30.mai.2008
    • 123

    Scula pentru rotunjire muchii lemn

    M-ar interesa daca exista cumva vreo scula speciala pentru rotunjirea muchiilor ascutite ale stalpilor din lemn de la o terasa.
    M-am gandit sa-i fac eu cu rindeaua electrica insa cineva mi-a spus ca exista o scula mai speciala pentru aceasta operatiune, insa nu stia nici el mai multe.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Re: Scula pentru rotunjire muchii lemn

    Da, există freze pentru teşirea sau rotunjirea muchiilor. Din păcate, în acest moment, nu am găsit o poză mai bună.
    Fișiere Atașate
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • DYC
      Membru marcant
      • 28.iul.2008
      • 386

      #3
      makita.ro/produse-program.php?s=19

      Asa ceva?
      Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
      vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        @ DYC: Aceea este maşina, dar eu m-am referit la sculă (în conformitate cu titlul topicului şi cu întrebarea Dlui dcd_office).
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • dcd_office
          Membru
          • 30.mai.2008
          • 123

          #5
          Multumesc pt raspuns, intre timp m-am mai uitat pe net si am vazut despre ce e vorba. Stiti cumva sa-mi spuneti ce anume se mai poate face cu aceasta scula, am vazut ca se mai fac canturi ...
          Cam cate freze are, cate functionalitati ?

          De asemenea mi-ar mai trebui o scula pt slefuit lemnul rindeluit. Cele din magazinele de profil dau rezultate bune ? Adica am gasit si lemnul gata prelucrat, arata foarte bine insa e cam scump, mi-am facut socoteala si ies mai bine daca il lucrez eu si imi scot si banii pe unelte.

          Comentariu

          • emil b
            Membru
            • 05.ian.2007
            • 113

            #6
            mai bine cumperi cherestea bruta de la depozit si o pre lucrezi tu, in magazine gen praktiker are preţ f mare si cea nefinisata, preţul unealtei dacă nu iţei ceva profi se amortizează rapid pentru ca cele gen hobby nu sunt scumpe si dacă ai grijă ţin destul de mult.
            spor la treabă.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de dcd_office
              [...] ce anume se mai poate face cu aceasta scula, am vazut ca se mai fac canturi... Cam cate freze are, cate functionalitati? [...]
              Dvs. ce înţelegeţi prin sculă?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • dcd_office
                Membru
                • 30.mai.2008
                • 123

                #8
                Era vorba despre freza pentru lemn. Pana la urma m-am decis sa achizitionez o astfel de freza si o masina de slefuit. Pentru prima am vazut ca preturile variaza de la 300 RON la 2000 RON.
                Ma intereseaza in special sa pot prelucra lemnul la o calitate apropiata de cea a celui finisat de pe raft, insa nici nu as cumpara o varianta f scumpa, m-as limita sa zicem la cel mai ieftin Bosh verde.

                Credeti ca se poate scoate calitate cu astfel de scule ?

                Stiu ca aici intervine si priceperea celui care executa lucrarea ...

                Comentariu

                • Draghia
                  Incepator
                  • 16.mar.2008
                  • 23

                  #9
                  shopix.ro/Masini-de-frezat-Masina-de-frezat-Bosch-POF-1400-ACE_p_28685.html
                  Uite aici o idee. Masina pare buna si cu un pret acceptabil!
                  Insa trebuie sa fi atent si la calitatea frezelor pe care le vei utiliza. Cu masina de frezat poti realiza profile, poti sa si tai lemnul. si multe alte operati- in lemn.
                  youtube.com/watch?v=jCOF9I4l1eg uite si o astfel de masina in actiune

                  Comentariu

                  Procesare...