Usa garaj cu mecanism de deschidere. How to do it ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Usa garaj cu mecanism de deschidere. How to do it ?

    Buna ziua,
    As dori sa va cer parerea despre cum sa realizez ceea ce mi-am propus. Daca ideea va prinde contur o sa si trec la punerea in practica impreuna cu pozele de rigoare. Recunosc ca nu este o idee foarte stralucita, dar avand in vedere ca sunt destul de stramtorat cu banii datorita renovarilor masive de la casa, as dori sa imi fac o usa la garajul masinii cat mai ieftin posibil. Problema in sine nu e realizarea usii ci a unui mecanism care sa imi permita deschiderea/inchiderea semi/automatizata a acesteia. Pentru confectia usii m-am gandit sa fac un cadru din cornier si sa il acopar cu labriuri din pvc. Cred ca acest aspect ar conferi o greutate relativ mica permitand unui mecanism sa faca usor operatiile de inchidere/deschidere. Garajul este in spatele casei, nu la strada, deci nu am nevoie de o rezistenta foarte mare. Nu stiu ce mecanism as putea pune/confectiona prin intermediul caruia sa pot face deschiderea/inchiderea usii fara a fi necesara coborarea din masina. Probabil cel mai bine ar fi ca usa sa efectueze o basculare in sus la deschidere. Ma gandisem ca declansarea sa se faca la trecerea cu masina peste 'ceva' care sa fie ingropat in pamant... dar nu mi se mai pare o idee atat de buna. Nu vreau ceva foarte sofisticat care sa coste foarte mult.
    Astept de la domniile voastre pareri. Va multumesc.

    PS. Daca un moderator considera acest subiect inadecvat acestei arii, il rog sa il mute unde considera sau sa il stearga.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Roata a fost inventata ! Mergeti intr-un magazin care vine usi de garaj si copiati modelul .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • alinutza99
      Membru
      • 17.aug.2006
      • 168

      #3
      Presupun ca omul vazuse ceva in magazine dar astepta si alte pareri, idei,modele,sfaturi........nu crezi???

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de alinutza99
        Presupun ca omul vazuse ceva in magazine dar astepta si alte pareri, idei,modele,sfaturi........nu crezi???
        Nu ! Cred ca vrea un model verificat !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • adrian_ilie25
          Incepator
          • 06.iun.2007
          • 22

          #5
          nu vreau sa fac reclama dar am gasit asta http://www.okazii.ro/catalog/6364907...te.html.....nu stiu cat e de adevarat dar pretul mi se pare super

          Comentariu

          Procesare...