Tablou si sigurante

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cartus
    Incepator
    • 17.apr.2007
    • 3

    Tablou si sigurante

    Am inteles din ceea ce am citit pe forum ca sigurante ar fi bine sa iau Legrand, Comtec sau Moeller. La tablou exista recomandari si cat costa? Cam cat costa astfel de sirgurante si de cati A sa iau pt iluminat si cat pentru prize? Voi schimba vechiul tablou cu unul nou. iar consumatorii sunt:
    - 1 centrala electrica
    - 1 masina spalat
    - 1 frigider + 1 hota si ocazional o masina de tocat electrica
    - 1 pompa de apa + 1 hidrofor
    - 1 televizor
    - 2 calculatoare
    - ocazional 1 fier de calcat
    - pe viitor 1 aparat aer conditionat

    M-am gandit ca daca tot il schimb ( acum am separat circuitul doar prize/iluminat ) sa fac :
    - 1 circuit separat pt viitorul aer conditionat
    - 1 pt masina de spalat + hidrofor.
    - 1 pt centrala electrica

    Am inteles ca firul trebuie sa fie de 2.5 mm pt prize de cupru ( plin sau lite la alegere ) pe care ar trebui sa il bag intr-un tub ignifug . Cam cat costa cablul si tubul ? Se gasesc la Bricostore sau unde sa caut? Cum se numeste tubul ca sa stiu de ce sa intreb ( as prefera sa am acces la fir adica tubul sa fie facut din 2 bucati care se imbina )?
  • priceput
    Incepator
    • 04.mai.2007
    • 7

    #2
    tablou apartament

    Nu lua Comtec nu lua Moeller. O sa-ti dai cu tesla in instalatie cand o sa-ti "pirie", "ciriie". Merlin Gerin sau Legrand sunt cele mai bune din Europa, daca nu din lume. Pentru prize conductor cu sectiunea de 2,5 mm2 si pentru lumina 1,5 mm2. Tub PVC ignifug instalatie electrica de 10, 16, 20, etc. mm (diametru exterior) este denumirea corecta. Poti sa le cuplezi cu tub flexibil (COPEX). Diametrul unui conductor neizolat de 2,5 mm2 este de: 1,78, daca mai adaugam si izolatia ajungem pe la 2-2,2 mm, asa ca vezi cate conductoare intra intr-un tub de 10, 16 sau de 20

    Comentariu

    • priceput
      Incepator
      • 04.mai.2007
      • 7

      #3
      Pt. Centrala electrica trebuie sa stiu ce putere are. Daca e de 6KW e indicat sa pui conductor de 4 mm2(3x4 mm2)si siguranta diferentila de 25A Merlin Gerin.
      Conductorul multifilar (litat) este mult mai bun, dar mai scump. Important e ca izolatia sa fie ignifuga. Aerul conditionat 16 A(circuit separat). Masina de spalat si hidroforul 16A diferentiale(circuite separate). Lumina 6A si circuitele banale(televizor, calculator, etc) 10A

      Comentariu

      • prafsipulbere
        Membru
        • 09.mai.2008
        • 106

        #4
        sall

        cele mai bune sigurante sunt siemens net superioare.daca vrei sa sti legrand nu se mai fabrica in franta demult timp ,nu mai sunt ce erau odata

        Comentariu

        • cartus
          Incepator
          • 17.apr.2007
          • 3

          #5
          Am gasit astea pe net sunt bune?
          - tablou:
          bricoshop.ro/Electrice-raquo-Tablouri-electrice-si-aparataj-raquo-Tablouri-electrice/schneider/Tablou-electric-Schneider-12module-PT-SCH-13349-SCH-13349

          - sigurante :

          monopolare 10A
          bricoshop.ro/Electrice-raquo-Tablouri-electrice-si-aparataj-raquo-Disjunctoare/schneider/Disjunctor-Schneider-monopolar-1P-10A-SCH-12480

          25 A
          bricoshop.ro/Electrice-raquo-Tablouri-electrice-si-aparataj-raquo-Disjunctoare/schneider/Disjunctor-Schneider-monopolar-1P-25A-SCH-12483

          32 A
          bricoshop.ro/Electrice-raquo-Tablouri-electrice-si-aparataj-raquo-Disjunctoare/schneider/Disjunctor-Schneider-monopolar-1P-32A-SCH-12484

          Tabloul am inteles ca e din cel ce se poate pune pe perete, nu incastrabil in prerete.
          Schneider sunt mai bune ca Legrand?

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Schneider Electric distribuie Merlin Gerin, care poate fi achizitionat la un pret mai mult decat rezonabil tinandu-se cont de calitate. Si eu tot Merlin Gerin am ales.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              Re: Tablou si sigurante

              Postat în original de cartus
              Am inteles din ceea ce am citit pe forum ca sigurante ar fi bine sa iau Legrand, Comtec sau Moeller. La tablou exista recomandari si cat costa? Cam cat costa astfel de sirgurante si de cati A sa iau pt iluminat si cat pentru prize? Voi schimba vechiul tablou cu unul nou. iar consumatorii sunt:
              - 1 centrala electrica
              - 1 masina spalat
              - 1 frigider + 1 hota si ocazional o masina de tocat electrica
              - 1 pompa de apa + 1 hidrofor
              - 1 televizor
              - 2 calculatoare
              - ocazional 1 fier de calcat
              - pe viitor 1 aparat aer conditionat

              M-am gandit ca daca tot il schimb ( acum am separat circuitul doar prize/iluminat ) sa fac :
              - 1 circuit separat pt viitorul aer conditionat
              - 1 pt masina de spalat + hidrofor.
              - 1 pt centrala electrica

              Am inteles ca firul trebuie sa fie de 2.5 mm pt prize de cupru ( plin sau lite la alegere ) pe care ar trebui sa il bag intr-un tub ignifug . Cam cat costa cablul si tubul ? Se gasesc la Bricostore sau unde sa caut? Cum se numeste tubul ca sa stiu de ce sa intreb ( as prefera sa am acces la fir adica tubul sa fie facut din 2 bucati care se imbina )?
              Merlin Gerin , Gewis , Moeller , Hager , Shrack , Comtec , Legrand Sunt toate BUNE daca sunt ORIGINALE ! Pentru a calcula puterea , dimensiunea conductorului valoarea sigurantei incerca virtualelectric.ro/cadru.html . introduci valorile pe care le sti si o sa faca el restul .

              Comentariu

              • mariuselectric
                Incepator
                • 17.feb.2007
                • 72

                #8
                Re: tablou apartament

                Postat în original de priceput
                Nu lua Comtec nu lua Moeller. O sa-ti dai cu tesla in instalatie cand o sa-ti "pirie", "ciriie". Merlin Gerin sau Legrand sunt cele mai bune din Europa, daca nu din lume. Pentru prize conductor cu sectiunea de 2,5 mm2 si pentru lumina 1,5 mm2. Tub PVC ignifug instalatie electrica de 10, 16, 20, etc. mm (diametru exterior) este denumirea corecta. Poti sa le cuplezi cu tub flexibil (COPEX). Diametrul unui conductor neizolat de 2,5 mm2 este de: 1,78, daca mai adaugam si izolatia ajungem pe la 2-2,2 mm, asa ca vezi cate conductoare intra intr-un tub de 10, 16 sau de 20
                Eu folosesc numai sigurantele -Merlin-Gerin,sunt cele mai bune:
                electricieni-autorizati.ro/3.html

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  Eu unul folosesc ABB dar de regula, ramane la alegerea fiecarui meserias cu ce face si cum face. O instalatie buna tine insa si de respectarea unor norme si a unui proiect care o va va scuteasca de viitoare neplaceri.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • magdaa
                    Incepator
                    • 07.iul.2007
                    • 72

                    #10
                    Răspuns la: Tablou si sigurante

                    Buna seara. De unde Dumnezeule, sa cumpar Tablou electric Merlin Gerin ca nu gasesc neam!!! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc.

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 707

                      #11
                      Răspuns la: Tablou si sigurante

                      Postat în original de magdaa
                      Buna seara. De unde Dumnezeule, sa cumpar Tablou electric Merlin Gerin ca nu gasesc neam!!! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc.
                      Vedetii AICI http://casa.schneider-electric.ro/retea-magazine.html daca aveti un magazin din acestea prin apropiere.
                      Cu respect ... Ovi
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Răspuns la: Tablou si sigurante

                        Sunteti din Bucuresti? Doriti un model anume de tablou? In majoritatea magazinelor sunt branduite cu Schneider Electric insa sunt la fel cu cele Merlin Gerin, din 2009 daca nu ma insel marca a grupului mentionat anterior.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • tomy
                          Incepator
                          • 13.iun.2008
                          • 10

                          #13
                          tablou electric apartament

                          Buna ziua, prietena mea sa mutat intr un apartament in care sunt montate 2 tablouri electrice..functionale amandoua! Exista posibilitatea sa contorizeze amandoua? Sau mai mult decat cu un singur tablou? Va intreb pentru ca facturile la curent vin foarte mult!!! Consuma doar un tv 2 laptopuri..un frigider..masina de spalat rar.. si 1,2 becuri. Am atasat si o poza. Multumesc
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #14
                            Răspuns la: Tablou si sigurante

                            Cel alb cred ca are rol de protectie in plus la cel negru . Are sigurante automate ...
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              #15
                              Răspuns la: tablou electric apartament

                              Postat în original de tomy
                              ....... facturile la curent vin foarte mult!!! Consuma doar un tv 2 laptopuri..un frigider..masina de spalat rar... Multumesc
                              Ce insemna "foarte mult" pt dvs?
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              Procesare...