Tablou si sigurante

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • B K
    Incepator
    • 11.ian.2014
    • 84

    #61
    Răspuns la: Tablou si sigurante

    Multumesc pentru raspunsuri !
    Sigurantele total green le-am pus acum de sarbatori pentru ca am legat luminile de sarbatori. Sigurantele le-am cumparat de la Mr Bricolaj , nu cred ca ar fi o problema , acum as vrea sa le cumpar de la Hornbah........credeti ca ar putea sa comercializeze "facaturi"??In alta ordine de idei voi schimba toate sigurantele cu 1p+n si cu o siguranta diferentiala de 30 (exista de 30 pana la urma?) ca si siguranta general. Puntile le voi face asa cum spuneti dvs , adica prin partea de sus.
    Mai am o intrebare si nu va mai plictisesc: La siguranta diferentiala folosita ca si generala , se tine cont pe unde se alimenteaza (pe jos sau pe sus) si daca pentru circuitul de sudura este buna siguranta de 25A.

    Inca odata va multumesc pentru promtitudinea dvs si pentru sfaturile foarte utile pe care le dati. Multa sanatate !
    Ultima editare de B K; 11.ian.2014, 20:17.

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #62
      Răspuns la: Tablou si sigurante

      Nu exista de 30A ci de 30 mA. Valoarea se refera la diferentiale (exemplu: 32A cu 30mA sau 32A cu 10 mA).
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • B K
        Incepator
        • 11.ian.2014
        • 84

        #63
        Răspuns la: Tablou si sigurante

        Am inteles , mie imi trebuie de 30mA.

        Comentariu

        • electricps
          Incepator
          • 07.ian.2014
          • 3

          #64
          Răspuns la: Răspuns la: Tablou si sigurante

          Postat în original de elkato
          Buna ziua!
          Urmeaza sa schimb si eu tabloul de sigurante in apartament. Electricianul inca nu s-a apucat de lucrare deoarece asteptam pe cei de la electrica sa schimbe si sa mute contorul de pe rama acea metalica.
          A ales niste sigurante bipolate moller principala de 32A, 2 circuite de prize cu 25A si pe lumini 16A. Piesele le-a luat deja. Intre timp citind si eu pe forumul acesta imi par cam supradimensionate. Oare stie ce face???
          Inserez cateva observatii:
          1. Ideal este ca intreruptorul general sa fie ales selectiv cu cel montat in BMP.
          2. Circuitele de prize nu sunt protejate - nu se protejaza nici cablul/ conductorul (care presupun ca are sectiunea 2,5mmp Cu) nici prizele care sunt de 16A.
          3. Asemnea si pentru circuitele de iluminat - disjunctorul de 16A nu asigura protectia cablului (doar daca sectiunea este de 2,5mmp Cu).
          4. Este clar ca nu stie ce face. Daca tot dati bani unei persoane, inainte de a incepe lucrarea cereti un atestat care sa dovedeasca competentele. Electricianul trebuie sa fie autorizat ANRE, trebuie sa dea o factura si sa raspunda pentru ceea ce face, la finalul lucrarii se va semna un proces verbal. Daca se intampla ceva cu instalatia si rezulta ca din cauza instalatiei s-a produs accidental sa poata fi tras la raspundere.

          Postat în original de elkato
          Si as mai avea o intrebare de incepator. Daca vreau sa fac un circuit separat pentru bucatarie cu impamantere, impamantarea asta exista borna in contor de unde se trage al 3 le-a fir de impamantare? Am vazut ca am 2 prize in apartament cu impamantare, pe hol si la bucararie (2 fire de aluminiu + 1 de cupru)
          Pentru circuitul din bucatarie si nu numai, trebuie pusa protectie cu releu diferential 1P+N C 30mA curentul de scurtcircuit nu il cunosc ca sa va indic curentul Icu al intreruptorului, puteti cumpara de 10kA.
          Pentru a fi sigur ca bareta de PE din tabloul dumneavoastra are continuitate pana la priza da pamant a cladirii trebuie sa chemati o persoana autorizata care sa va faca un test de continuitate + masurarea prizei de pamant.
          Multumesc!
          Valentin Badea

          Textul trebuie scris cu negru, puteti folosi culori daca doriti sa subliniati anumite cuvinte, altfel nu vad rostul.

          Va rog sa va editati semnatura si sa cititi regulamentul acestui forum disponibil aici:
          Cititi cu atentie regulamentul inainte sa activati pe acest forum! 1. Informatii generale: Daca apar probleme in timpul folosirii forumului nu ezitati sa ne aduceti la cunostinta, dar nu inainte de a verifica categoria Intrebari frecvente (http://www.misiuneacasa.ro/forum/faq.php). Exista, desigur, intrebari despre

          Exista un articol care zice asa:
          7. Semnatura trebuie sa aiba o dimensiune rezonabila, maxim 2 randuri, si sa nu contina imagini, linkuri, adrese de email sau adrese (fizice) de contact - pentru toate acestea exista campuri predefinite in profil.
          Ultima editare de Consultant electrice; 12.ian.2014, 20:12.
          EPS | Electric Power Systems "Energy... for a better life!"
          Instalatii electrice: Proiectare, Tablouri electrice, Managementul si Eficienta energiei electrice.

          Comentariu

          • B K
            Incepator
            • 11.ian.2014
            • 84

            #65
            Răspuns la: Tablou si sigurante

            Astea-s trifazice ??


            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0421.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	340,6 KB 
ID:	614655Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0423.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	314,0 KB 
ID:	614656

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #66
              Răspuns la: Tablou si sigurante

              Sunt sigurante tripolare, asa se numesc nu trifazice. Se folosesc intradevar pentru 3 faze, in functie de schema de conectare se pot folosi si tetrapolare care au intrerupere si pe nul.

              Ati intrebat de siguranta pentru aparatul de sudura- conteaza ce aparat este. Sunt aparate moderne in comutatie care nu au consumuri mari si sunt celebrele transformatoare facute in regim DIY care rup retelele
              Fișiere Atașate
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • B K
                Incepator
                • 11.ian.2014
                • 84

                #67
                Răspuns la: Răspuns la: Tablou si sigurante

                Am intrebat pentru ca electricianul mi-a spus ca sunt trifazice si eram curios sa aflu daca asa este. Daca este cineva interesat de ele si ii este de ajutor le ofer cu cea mai mare placere cu conditia sa plateasca curierul.

                Domnule Consultant Electrice , intra-adevar nu este un aparat modern , este unul facut "acasa" ca sa zic asa , am sudat cu el fara probleme si pe vechea instalatie din aluminiu. Pe viitoar intentionez sa-mi achizitionez unul modern . Eu m-am gandit sa-i fac un circuit cu siguranta de 25A 1p+N , va rog sa-mi spuneti daca este in regula si v-as mai intreba daca este in regula sa pun siguranta diferentiala dinaintea sigurantelor de 32A/30mA in conditiile in care siguranta generala este de 32A. Si v-as mai ruga sa ma indrumati catre un magazin sau un site pe net de unde as putea sa cumpar sigurante Legrand , adica sa nu dau banii pe facaturi.

                Care este diferenta intre asta : http://www.castel.ro/afis.php?idp=1129 si asta : http://www.shopmania.ro/componente-e...a-30ma-7454707 ??/ pentru ca diferenta de pret este semnificativa.
                Va mutumesc !!

                EDIT : O sa fac o schema cum as vrea sa fac tabloul electric.
                Ultima editare de B K; 12.ian.2014, 21:43.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #68
                  Răspuns la: Răspuns la: Tablou si sigurante

                  Postat în original de B K

                  Care este diferenta intre asta : http://www.castel.ro/afis.php?idp=1129 si asta : http://www.shopmania.ro/componente-e...a-30ma-7454707 ??/ pentru ca diferenta de pret este semnificativa.
                  Prima are atat intrarile, cat si iesirile pe partea de sus. N-as putea sa stiu de ce difera atat preturile lor. Daca prima este semnificativ mai ieftina, nu inseamna ca nu este originala. Preturi similare au si diferentialele( Schneider, nu Legrand) pe care le iau eu de la distribuitorul autorizat din orasul meu.
                  Inclin sa cred ca in cazul al doilea pretul este umflat artificial.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • B K
                    Incepator
                    • 11.ian.2014
                    • 84

                    #69
                    Răspuns la: Tablou si sigurante

                    Asa m-am gandit si eu D-le Cherubino.
                    Va prezint o schema cum as vrea sa-mi organizez sigurantele in tablou cu scuzele de rigoare pentru poza , dar n-am gasit altceva mai bun pentru desenat o schema.
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0450.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	541,1 KB 
ID:	614660
                    De la stanga la dreapta :
                    1 - Siguranta Diferentiala 32A/30mA
                    2 - Circuit priza Sudura 25A
                    3 - Circuit priza Bucatarie 20A (Cuptor Electric)
                    4 - Circuit priza Bucatarie 16A (Masina de Spalat rufe + Masina de spalat Vase)
                    5 - Circuit priza Bucatarie 16A (Frigider + Boiler 10 l + Hota )
                    6 - Circuit priza Baie 16A (Boiler 80 l)
                    7 - Circuit priza AC 16A
                    8 - Circuit priza Dormitoare 16A
                    9 - Circuit priza Dormitoare 16A
                    10- Ciruit prize Living 16A
                    11- Circuit Becuri 6A
                    12- Circuit Becuri 6A

                    Mentiuni : La cele 2 circuite pentru prize dormitoare vor fi 12 prize.La circuitul pentru prize living vor fi 5 prize. La cele 2 circuite pentru becuri vor fi in jur de 22 de becuri , toate economice sau led.
                    Ce parere aveti ???

                    Comentariu

                    • Paulorossi
                      Membru
                      • 24.aug.2010
                      • 272

                      #70
                      Răspuns la: Tablou si sigurante

                      Am cateva sugestii vizavi de cele de mai sus:
                      - recomand folosirea a doua sigurante diferentiale,Siguranta Diferentiala 32A/30mA pt partea de prize si Siguranta Diferentiala 10A/30mA pt partea de iluminat.Asa,in caz de avarie nu risti sa ramai total in bezna.
                      - siguranta pt cuptorul electric va fi de 16 A.Nu cred ca cuptorul el. va avea mai mult de 3600 w.Daca se depaseste aceasta putere se poate monta siguranta de 20A dar trebuie montat si circuit de sectiune 4 mm2 corespunzator pt siguranta de 20 A.
                      - siguranta pt circ, de sudura mi se pare mult supradimensionata.Vei folosi un aparat de sudura de 5 kw?.Cred ca maxim 20 A sunt suficienti,dar trebuie montat si circuit de sectiune 4 mm2 corespunzator pt siguranta de 20 A.Daca pui siguranta de 25A,atunci trebuie conductor de sectiune 6 mm2.
                      - siguranta AC de 16A mi se pare mult supradimensionata.Poti opta linistit pt siguranta de 10A
                      - la bucatarie mai ai nevoie pt inca un circuit de 16A pt celelalte aparate:cafetiera,cuptor microune,toaster,etc.
                      - priza de la baie sa fie cu capac si protectie minim ip44

                      Succes!

                      Comentariu

                      • B K
                        Incepator
                        • 11.ian.2014
                        • 84

                        #71
                        Răspuns la: Tablou si sigurante

                        Multumesc de raspuns . Initial la circuitul pentru cutorul electric optasem pentru 16A , dar am zis ca nu e suficient , intr-adevar cuptorul nu depaseste 2,5kw. Refolmulez organizarea conform sugestiilor dvs.

                        1 - Siguranta Diferentiala 32A/30mA
                        2 - Circuit priza Sudura 20A -conductor 4mm
                        3 - Circuit priza Bucatarie 16A (Cuptor Electric) - conductor 4mm
                        4 - Circuit priza Bucatarie 16A (Masina de Spalat rufe + Masina de spalat Vase)
                        5 - Circuit priza Bucatarie 16A (Frigider + Boiler 10 l + Hota )
                        6 - Circuit priza Bucatarie 16A (Cuptor Microunde , cafetiera , alti roboti)
                        7 - Circuit priza Baie 16A (Boiler 80 l)
                        8 - Circuit priza AC 10A
                        9 - Circuit priza Dormitoare 16A
                        10 - Circuit priza Dormitoare 16A
                        11- Ciruit prize Living 16A
                        12- Circuit Becuri 6A
                        13- Circuit Becuri 6A

                        Mentiuni: Am adaugat inca un circuit pentru bucatarie asa cum mi-ati sugerat , am micsorat siguranta de la circ de sudura de la 25A la 20A , am micsorat siguranta de la cuptorul electric de la 20A la 16A, am micsorat siguranta de la AC de la 16A la 10A.Incerc sa fac o alta schema dupa sugestiile dvs.
                        Problema e alta : Cei de la electrica cand mi-au montat contoarul de afara , m-au legat cu conductor de 4mm , adica , alimentarea de la contoarul de afara catre tablou este cu conductor de 4mm. Cu electricienii cu care am mai vorbit mi-au spus ca nu e problema.

                        Comentariu

                        • B K
                          Incepator
                          • 11.ian.2014
                          • 84

                          #72
                          Răspuns la: Tablou si sigurante

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0452.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	672,5 KB 
ID:	614669

                          De la stanga la drapta:

                          1 - Siguranta Diferentiala 32A/30mA
                          2 - Circuit priza Sudura 20A -conductor 4mm
                          3 - Circuit priza Bucatarie 16A (Cuptor Electric) - conductor 4mm
                          4 - Circuit priza Bucatarie 16A (Masina de Spalat rufe + Masina de spalat Vase)
                          5 - Circuit priza Bucatarie 16A (Frigider + Boiler 10 l + Hota )
                          6 - Circuit priza Bucatarie 16A (Cuptor Microunde , cafetiera , alti roboti)
                          7 - Circuit priza Baie 16A (Boiler 80 l)
                          8 - Circuit priza Dormitoare 16A
                          9 - Circuit priza Dormitoare 16A
                          10-Circuit prize Living 16A
                          11-Circuit AC 10A
                          12-Circuit AC 10A
                          13-Circuit Becuri 6A
                          14-Circuit Becuri 6A

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 691

                            #73
                            Răspuns la: Răspuns la: Tablou si sigurante

                            Postat în original de B K
                            Multumesc de raspuns . .
                            Problema e alta : Cei de la electrica cand mi-au montat contoarul de afara , m-au legat cu conductor de 4mm , adica , alimentarea de la contoarul de afara catre tablou este cu conductor de 4mm. Cu electricienii cu care am mai vorbit mi-au spus ca nu e problema.
                            Si tu i-ai crezut?Schimba coloana,pune de 10.
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • B K
                              Incepator
                              • 11.ian.2014
                              • 84

                              #74
                              Răspuns la: Tablou si sigurante

                              Multumesc Electricman , asa am sa fac.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                #75
                                Răspuns la: Tablou si sigurante

                                In completare la ce spunea colegul Paulorossi mai sus despre priza din baie (cea pentru boiler), aveti grija sa nu fie montata in volumul I al baii (am vazut o data la cineva o priza pentru boiler care era montata exact pe peretele cu boilerul, la 50 cm inaltime fata de cada din baie. Cred ca "meseriasul " care a putut face asa ceva poate fi calificat fara nicio exagerare drept un criminal la propriu).
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...