Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Postat în original de cristipe
    Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru termoizolarea unui balcon.
    Mai putin de 3cm nu se poate turna sapa de egalizare. Ce grosime aveau straturile eliminatel?


    Legat de sapa:
    1. Se pot utiliza plase de armare de armare gen Pavitecsau plasa sudata de 4mm.

    2. Nu ajuta sa nu respectati reteta. Dac ava este mai usor, gasiti la magazinele de bricolaj sapa de egalziare predozata, la sac. Amestecati cu apa si o turnati.

    3. da, sapa din magazine este foarte buna pentru aplicatia dvs.

    Legat de polistiren:
    1. se poate lipi sau nu, daca se aseaza perfect pe pardoseala nu il lipiti,altfel o minima fixare pentru a se aseza bine pe pardoseala. In acest caz de preferat lipire cu adeziv de polistiren pe baza de ciment, la gletiera cu dinti.

    2. fara dibluri

    3. peste polistiren direct sapa de egalizare.

    4. nu este nevoie

    Comentariu

    • cristipe
      Incepator
      • 07.mai.2011
      • 12

      Multumesc pentru raspunsuri.

      Pe balcon am gasit : placa beton , carton bituminos, sapa ciment 7-8 cm, alt carton bituminos. Al doilea carton a fost pus de fostul propietar dupa 3-4 ani deoarece apareau infiltratii la vecinul de jos. apartamentul nu a fost locuit niciodata. Am decopertat tot si acum astept 2-3 saptamani sa se usuce placa de beton (cartonul bituminos de sub sapa era umed si degradat)

      Ar trebui sa tratez cu ceva betonul ? ( acum balconul este acoperit )

      Am citit pe forum ca o varianta mai comoda ar fi cu sapa autonivelanta (gen Ceresit DH Maxi) de 1 cm armata cu plasa din fibra de sticla. la o suprafata de 33mp ar trebui 577 kg ( la un consum de1.75kg/mp/mm) adica 23 de saci ~ 1524 ron .

      Presupunand costuri echivalente ce ati recomanda : sapa cu ciment , 3cm grosime, armata cu plasa de armare Pavitec sau sapa autonivelanta de 1 cm grosime armata cu plasa din fibla de sticla.

      Mentionez ca urmeaza sa mut bucataria in balcon, deci voi avea obiecte grele de asezat pe sapa.

      Multumesc.


      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Nu este nevoie de nicun tratament, lasati sa se usuce.
        Ar trebui sa ganditi intreaga izolatie a balconului daca doriti sa fie o destinatie bucatarie. Parapet nu exista?
        Ce finisaj se va aplica pe pardoseala?
        Cat de dreapta este suprafata actuala, decopertata?
        Mai exista si varianta polistiren extrudat si placa de OSB, pentru a elimina sapa. Varianta cu sapa autonivelanta este cea mai slaba si riscanta.

        Comentariu

        • cristipe
          Incepator
          • 07.mai.2011
          • 12

          exista parapet (balconul este "semi-logie") care este izolat pe exterior cu polistiren de 4cm si decorativa.

          am in plan sa pun si pe interiorul parapetului tot 5cm de extrudat, plasa si tentuit cu ciment si lavabila. ca finisaj pe jos vreau sa pun gresie (15x60 cm).

          la acoperis am folosit teava rectangulara de 10x5 (care a fost umpluta cu extrudat). peste schelet am pus scandura, astereala si tabla. intre capriori am pus vata de 10 cm ( mai mult nu pot sa pun, ar cobora prea mult nivelul) si peste voi puna folie si lambriu.

          mai intentionez sa pun incalzire electrica sub gresie ( covor electric incalzitor, 10mp cu puterea de 1000W) pentru jumatate din suprafata . producatorul specifica ca covorasul se poate monta direct in adezivul de gresie (are 4mm grosime) .
          recomandati sa il montez cum e specificat sau sa il pun in sapa ?
          Ultima editare de cristipe; 04.iun.2020, 22:04.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Respectati indicatiile furnizorului, nu va ajuta sa fie in sapa.

            Comentariu

            • leoeptcu
              Incepator
              • 24.apr.2009
              • 1

              La mulți ani! Am o problema legata de soluția tehnică pe care să o utilizez pentru izolarea termică și fonică a plaseului de lemn dintre parter si etaj, la partea superioară. Plașeul este de tip casetat, construit din dulapi de 25x7 cm peste care s-a montat o dusumea oarbă din dulapi de 5 cm grosime prinse cu suruburi autofiletante. Problema e că sunt diferențe de nivel chiar si de 1 cm la o lungime de 4 m, de care nu stiu cum să scap fără să torn sapă. Am vazut solutia cu sapa flotanta uscata cu perlit si placi speciale dar nu prea găsesc oferte multe cu aceste placi (Vidifloor, Rigidur, etc). Mă întreb dacă nu aș putea folosi OSB din acela cu nut si feder, două rânduri. Ma gandesc că folosind perlit rezolv dintr-un foc si izolarea termica si cea fonică. Este viabilă solutie, respectiv, de jos in sus: folie polietilenă sau hartie, pat de perlit (min 5 cm), două rânduri de OSB Nut & Feder, folie parchet, parchet laminat?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                Sub planseu, nu vei izola? Poti pune foto cu planseu? Compartimentarea la etaj este realizata?
                Diferentele de nivel sunt intre scanduri, dtorita grosimilor diferite sau au dat nivelul pe fiecare camera?
                O diferenta de 1cm la 4 m nu este una semnificativa. Poti identifica zonele care ar trebui prelucrate pentru a reduce diferenta de 1cm?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Cana.liviu
                  Incepator
                  • 16.aug.2017
                  • 5

                  Bună seara,

                  Doresc la o casa mai veche, doar cu un nivel sa sparg pardoseala într-o baie (2.7m x 1.9m) și bucătărie (6m x 2.5 m) pentru ca am o diferență de nivel și suna a gol sub ea.
                  Sub pardoseala din ce știu este pământ, pietriș, resturi de la construcție.
                  ​​​​​​Soluția mea este sa îndepărtez pardoseala, compactez pământul, aduc la nivel cu pietriș și nisip, torn legat de pereți cu mustăți de fierbeton un b200 de 7-8 cm, termoizolație polistiren extrudat 3cm lipit cu adeziv gresie și faianta, o sapa umeda arrmata cu plasa fibra de sticla de 4-5 cm, gresie. Procedez bine?
                  Va multumesc

                  Comentariu

                  • crivni2
                    Incepator
                    • 17.apr.2021
                    • 1

                    Buna ziua,

                    Sunt viitor proprietar de duplex pe parter la care o sa am incalzire prin pardoseala. Instalatia va fi asezata pe placi cu nuturi cu o izolatie de 30mm. Sub aceste placi cu nuturi m-am gandit sa mai pun o folie Izoflect Silver. Constructorul zice ca nu se mai pune nici o izolatie sub placile cu nuturi. Va rog o parere vizavi izolatia de sub placa cu nuturi, se mai pune ceva material termoizolant sau nu?

                    Multumesc

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      Postat în original de Cana.liviu
                      Doresc la o casa mai veche, doar cu un nivel sa sparg pardoseala într-o baie (2.7m x 1.9m) și bucătărie (6m x 2.5 m) pentru ca am o diferență de nivel și suna a gol sub ea. Sub pardoseala din ce știu este pământ, pietriș, resturi de la construcție.
                      ​​​​​​Soluția mea este sa îndepărtez pardoseala, compactez pământul, aduc la nivel cu pietriș și nisip, torn legat de pereți cu mustăți de fierbeton un b200 de 7-8 cm, termoizolație polistiren extrudat 3cm lipit cu adeziv gresie și faianta, o sapa umeda arrmata cu plasa fibra de sticla de 4-5 cm, gresie. Procedez bine?
                      Pentru nivelar nu folosesti nisip, doar pietris. Nu este nevoie sa legi de pereti noua pardoseala, Sapa se armeaza cu plasa de otel sau cu fulgi de polipropilena (fibre de ammare) si nu cu plasa de fibra.

                      Postat în original de crivni2
                      Sunt viitor proprietar de duplex pe parter la care o sa am incalzire prin pardoseala. Instalatia va fi asezata pe placi cu nuturi cu o izolatie de 30mm. Sub aceste placi cu nuturi m-am gandit sa mai pun o folie Izoflect Silver. Constructorul zice ca nu se mai pune nici o izolatie sub placile cu nuturi. Va rog o parere vizavi izolatia de sub placa cu nuturi, se mai pune ceva material termoizolant sau nu?
                      Folia isi face treaba daca are strat de aer, in rest nu o sa reflecte nimic,
                      Ca sa imbunatatesti situatia pune inca un strat de polistiren extrudat sub placile cu nuturi, 2-3cm daca iti permite spatiul. Recomand si la etaj incalzire in pardoseala.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • emp
                        Membru Marcant
                        • 29.mai.2009
                        • 547

                        Postat în original de crivni2
                        Buna ziua,

                        Sunt viitor proprietar de duplex pe parter la care o sa am incalzire prin pardoseala. Instalatia va fi asezata pe placi cu nuturi cu o izolatie de 30mm. Sub aceste placi cu nuturi m-am gandit sa mai pun o folie Izoflect Silver. Constructorul zice ca nu se mai pune nici o izolatie sub placile cu nuturi. Va rog o parere vizavi izolatia de sub placa cu nuturi, se mai pune ceva material termoizolant sau nu?

                        Multumesc
                        30mm de polistriren expandat ca termoizolatie pentru incalzire in pardoseala pentru parter este insuficient.
                        O sa ai pierderi mari si facturi pe masura.
                        Pentru mine asta este stratificarea la placa parter si sunt aproape la limita.

                        Comentariu

                        Procesare...