Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #31
    Peste sapa nu este nevoie de amorsare, in vederea lipirii placilor de polistiren.

    Comentariu

    • vinylgraphix
      Incepator
      • 11.aug.2006
      • 1

      #32
      izolatie pardoseala

      buna,

      am un apartament la parter si am probleme cu mucegaiul dar numai pe perioada verii. in camere , pe jos am pus parchet laminat iar sub el folie de parchet de 2mm in doua staturi. Blocul e cam vechi , avem apa la subsol si e cam greu sa ii fac pe loctari sa reparam tevile la subsol. M-am gandit la o solutie, de scapa de mucegai, sa izolez plafonul la beci cu polistiren expandat de 2cm si poate asa am sa scap de umezeala din beci ce urca la mine. Ce spune-ti e o solutie buna, ar da rezultate? daca nu ce mi-ati recomanda sa fac?

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2398

        #33

        Inainte de a posta, este bine sa cautati daca problema descrisa a mai fost tratata pe forum.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15093

          #34
          Multumim domnului dtdajma.

          Este esential sa eliminati pierderile de apa din subsol, inainte de a efectua orice fel de lucrare.

          Pentru confortul dvs. trebuie sa depuneti toate eforturile sa convingeti vecinii ca aceasta reparatie este utila tuturor.

          Comentariu

          • steli
            Incepator
            • 13.sep.2006
            • 1

            #35
            Termoizolare pardoseala

            am o camera si vreau sa pun o pardoseala de parchet laminat cu termoizolatie de polistiren extrudat Am turnat placa de beton daR din pacate nu am stiut ca trebuie sa pun polistirenul sub placa
            am vrut sa fac in felul urmator :sa torn betonul,sa pun polistirenul extrudat,sa pun folia de sub laminat, laminatul
            dar unii oameni spun ca laminatul v-a juca pe polistiren, polistirenul
            se va tasa,laminatul se v_- a ondula si se vor rupe rosturile
            VA ROG SA IMI SPUNETI DACA METODA ESTE BUNA SAU DACA NU, CUM POT SA REMEDIEZ SITUATIA

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15093

              #36
              Daca spacluiti si armati polistirenul extrudat iar peste aceasta suprafata turnati o sapa autonivelanta se poate monta linistit parchetul.

              In lipsa acestor straturi este posibil sa va confruntati cu situatia mentionata de dvs.

              Comentariu

              • Viorel_Virdol
                Incepator
                • 15.sep.2006
                • 3

                #37
                peste beton se poate pune polistirenul extrudat de 3 sau 6 mm (eu am pus de 6 mm- Izofloor- din acela verzui la culoare) Legatura intre placile de polistiren am facut-o cu hartie autoadeziva. Peste Izofllr am ps direct parchetul laminat (dublu-clik), fara probleme.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15093

                  #38
                  Postat în original de Viorel_Virdol
                  peste beton se poate pune polistirenul extrudat de 3 sau 6 mm (eu am pus de 6 mm- Izofloor- din acela verzui la culoare) Legatura intre placile de polistiren am facut-o cu hartie autoadeziva. Peste Izofllr am ps direct parchetul laminat (dublu-clik), fara probleme.
                  Aceste placi nu realizeaza aceeasi izolare ca si varianat de mai sus.

                  Au in primul rand un efect de atenuare a zgomotului produs de deplasarea pe suprafata parchetului (limitat bineinteles) si o oarecare izolatie dar nesemnificativa.

                  Comentariu

                  • cuciuch daniel
                    Membru Marcant
                    • 31.oct.2005
                    • 358

                    #39
                    polistiren extrudat.??

                    cand izolezi pardoseala, polistirenul extrr mai trebuie prins cu dibluri???
                    cam cat costa pe mp polistiren extr??gros3, 5??
                    va multumesc de raspunsuri.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6889

                      #40
                      Re: polistiren extrudat.??

                      Postat în original de cuciuch daniel
                      cand izolezi pardoseala, polistirenul extrr mai trebuie prins cu dibluri???
                      cam cat costa pe mp polistiren extr??gros3, 5??
                      Daniel , eu sunt de parere ca nu este necesara prinderea polistirenului extrudat de pardoseala cu dibluri, daca se respecta tehnologia de montare (adica amorsare pardoseala+montare placi cu CT85)
                      Ca pret am gasit Ursa XPS N-III-I de 30 = 15 RON/mp
                      Daca doresti detalii suplimentare : http://www.ursa.ro/services.html
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15093

                        #41
                        In cazul termoizolarii pardoselii cu polistiren extrudat nu este necesara prinderea suplimentara cu dibluri.

                        Comentariu

                        • Caesar
                          Incepator
                          • 17.oct.2006
                          • 10

                          #42
                          Termoizolare pardosea

                          Construiesc o casã si aproape am terminat de bãgat umplutura în soclul temeliei.Intenþionez sã pun pe jos plãci de osb de 0.5 cm ºi am mai cumpãrat izolator din acela alb,subþire(se cheamã cumva polistiren exrudat?)care se poate face sul;am cumpãrat dupã suprafaþa camerelor.Furnizorul mi-a spus cã acest izolator se foloseºte împreunã cu parchetul melaminat.Eu intenþionez sã torn o ºapã de beton simplu peste umplutura de pãmânt nivelatã ºi bãtutã cu maiul,sã prind în ea niºte ºtacheþi sau blãni în care sã fixez apoi plãcile de osb;peste ºapã mã gândesc sã pun acel izolator ºi peste el plãcile de osb.V-aº ruga sã-mi spuneþi ºi pãrerea dumneavoastrã.

                          Comentariu

                          • cuciuch daniel
                            Membru Marcant
                            • 31.oct.2005
                            • 358

                            #43
                            parerile noastre nu prea conteaza in cazul inventiilor. poate o sa faceti o inovatie pe piata: folie de laminat cu osb
                            sincer folia o puneti degeaba ca eea nu are nici un efect, iar osb-ul de obicei nu se foloseste la placari, deoarece nu e aspectuos. eu as sugera scandura, de esente tari.
                            va multumesc de raspunsuri.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6889

                              #44
                              Parerea mea este ca prima data trebuia sa v-a informati despre sistemul de termoizolare a pardoseli si dupa aceia de abia sa cumparati materialele.

                              Cu ce ati cumparat dumneavoastra si cum intentionati sa faceti numai o termoizolare eficienta nu o sa fie.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15093

                                #45
                                Re: Termoizolare pardosea

                                Postat în original de Caesar
                                Construiesc o casã si aproape am terminat de bãgat umplutura în soclul temeliei.Intenþionez sã pun pe jos plãci de osb de 0.5 cm ºi am mai cumpãrat izolator din acela alb,subþire(se cheamã cumva polistiren exrudat?)care se poate face sul;am cumpãrat dupã suprafaþa camerelor.Furnizorul mi-a spus cã acest izolator se foloseºte împreunã cu parchetul melaminat.Eu intenþionez sã torn o ºapã de beton simplu peste umplutura de pãmânt nivelatã ºi bãtutã cu maiul,sã prind în ea niºte ºtacheþi sau blãni în care sã fixez apoi plãcile de osb;peste ºapã mã gândesc sã pun acel izolator ºi peste el plãcile de osb.V-aº ruga sã-mi spuneþi ºi pãrerea dumneavoastrã.
                                Intradevar, folia PE este destinata finisajului pardoselii cu parchet laminat.

                                Constructorul dvs. va poate indruma catre una din solutiile disponibile:
                                1. turnarea placii si apoi realizarea unei izolatii termice corespunzatoare cu polistiren extrudat
                                2. realizarea unei solutii inversate, montarea placilor izolatoare de polistiren iar peste acestea turnarea placii de beton armat; un avantaj al acestei metode este acela ca nu mai este necesara sapa in vederea montarii fnisajului.

                                Comentariu

                                Procesare...