Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Caiusvlad
    Membru
    • 31.dec.2016
    • 128

    Răspuns la: Termoizolare pardoseala

    Postat în original de Gemini
    Roata? Ati vrut s aspuneti ca este o banda perimetrala, pe intreg perimetrul camerelor la inaltimea sapei? Daca asa este, aceasta banda perimetrala de 5-10mm se foloseste la sapele de egalizare, mai ales flotante pentru a avea rostul liber in vederea preluarii diferitelor dilatari si ruperii contactului cu peretii.
    Daca aplicati extrudat peste placa, minim 3cm daca este loc, turnati o sapa de egalizare si nu una autonivelanta. In acest caz se poate utiliza banda perimetrala.
    Nu...deci placa a fost turnată,iar peste placa am pus polistiren 3 cm extrudat si am mai turnat o sapa (aproape 10 cm grosime).
    Am facut asa,pentru ca nu am bagat polistirenul in placa direct pentru ca initial era gandit locul respectiv cu totul alt scop,unde nu necesita izolarea pardoselei(depozit de lemne).
    Acuma sunt la etapa cand mai trebe sa torn o autonivelanta peste,si parchetul.
    De aia intrebam de acea banda ...daca mai are rost sa o pun acuma inainte de autonivelanta.
    Am sa atasez si niste poze cu etapele urmate:

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20161013_122412.jpg 
Afișări:	591 
Mărime:	357,1 KB 
ID:	629282 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20170520-WA0000.jpg 
Afișări:	633 
Mărime:	192,0 KB 
ID:	629283 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20170523-WA0003.jpg 
Afișări:	618 
Mărime:	12,6 KB 
ID:	629284
    Ultima editare de Caiusvlad; 06.dec.2017, 22:18.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Termoizolare pardoseala

      In acest caz turnati autonivelanta cu amorsa specifica fara vreo alta banda sau folie.

      Comentariu

      • Ionutdragos
        Incepator
        • 27.ian.2018
        • 17

        Răspuns la: Termoizolare pardoseala

        Buna ziua. Sunt în faza de "gândire" a podelei mansardei într-un pod existent. Dimensiunile aproximative sunt 8x5 metrii. Grinzile vech si tavanul de trestie tencuita vor fii îndepărtate și voi pune grinzi de 10x20 centimetrii din 40 in 40 cm, așezate pe lungimea scurtă a camerei. Acum întrebările:
        1. Tego versus OSB 3. Vreau sa aleg podeaua din considerente de rezistenta la încovoiere. Care este mai rezistent între cele 2, la aceeași grosime? Nu contează neapărat prețul, pentru 50 metrii pătrați ci calitatea în viitor.
        2. Vreau sa utilizez placi de Isover TDPS, acestea se așează simplu pe stratul suport sau de lipesc cu vreun adeziv? ( Nu știu de unde le cumpăr, toată lumea le recomanda dar nu se găsesc)
        3. Peste stratul de izolație TDPS nu doresc sa torn sapa pentru a nu adaugă 7-8 tone greutate suplimentara. Doresc să pun doua straturi de OSB 3 cu rosturirile intercalate. Cum se pune primul strat(cel în contact direct) peste izolația ISOVER TDPS? Se lipește cu vreun adeziv sau se așează simplu? Al doi-lea strat de OSB se lipește de primul cu adeziv (bicomponent, de exemplu cel de parchet) ?
        3. A lipit cineva parchet peste podea de tego? Știe cineva vreun adeziv capabil sa se lipească pe filmul fenolic de la tego?
        Va mulțumesc
        Aaaa, ce părere aveți despre secțiunea grinzilor care vreau sa le folosesc?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Termoizolare pardoseala

          Inchiderea se realizeaza de regula cu scandura groasa, dulapi de 5cm grosime. Placile de OSB se pot utiliza peste izolatia cu TDPS, doua straturi este si mai bine. Aceste placi nu se lipesc, doar le asezati fara rosturi, ar fi bine sa asezati doua straturi de izolatie de acest tip. Sunt in regula grinzile, ar fi bine sa le puteti prinde la capete de centura de beton, daca exista. Prindeti straturile de OSB intre ele, cu holtzsuruburi, lasan rsoturi de dilatare intre placi si perimetral. Nu stiu cum planuiti sa compartimentati mansarda, daca exista pereti ar trebui sa realizati compartimentarea si apoi pardoseala fiecarei camere.
          Deasemenea, trebui izolati intre grinzi pentru a imbunatati izolatia planseului corelat cu modul de inchidere al tavanului inferior.

          Comentariu

          • Ionutdragos
            Incepator
            • 27.ian.2018
            • 17

            Răspuns la: Termoizolare pardoseala

            Multumesc pentru răspuns.Nu va fii compartimentat, voi crea un open space. Am 2 întrebări, cu permisiunea dvs.
            1. Referitor la așezarea izolației Isover TDPS peste dulapii de 5, să spunem, se va lipi cu ceva sau de va așeza simplu?
            2. Ce grosime credeți că ar fi necesara pentru cele 2 placi de OSB așezate peste fonoizolatoare TDPS?Aceste nu se lipesc intre ele(ați menționat prinderea in suruburi), dar nu se lipesc nici de fonoizolatie?

            Știu că de regulă de folosesc dulapi, dar problema este de diferențe dimensionale mai ales.ca lemnul nu este uscat. Și dacă cumpărăm lemn uscat și tras la grosime, (lemnul va fi aproximativ uscat) , ajungem la preț de TEGO sau OSB 3. Deci cum credeți că va fii mai rezistent, TEGO sau OSB? Din ce specificații tehnice pot afla aceasta?
            În camera, că tavan as dori lambriu prins direct de grinzi.Nu știu dacă este bine dpd vedere al fonoizolatiei. Dvs ce părere aveți?
            O seara buna, va mulțumesc.
            Ultima editare de Ionutdragos; 28.ian.2018, 21:04.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Răspuns la: Termoizolare pardoseala

              Nu se lipeste, se aseaza pur si simplu, placa langa placa.Placile de OSB peste izolatie nu se lipesc de izolatie. In schimb, se pot lipi intre ele si/sau se pot fixa mecanic cu suruburi de lemn. Grosimea OSB poate in doua straturi poate fi de 18-22mm/strat. Dulapii se pot nivela daca sunt probleme de grosime cu o diferenta de nivel mai mare de 3mm. Conteaza mai putin daca un dulap este mai jos decat celalalte, important este sa nu fie in "valuri". Placile de vata, primul strat, vor prelua o parte din denivelari, cativa mm. Este suficient OSB, Tego nu are nimic in plus care s ava ajute in proiect.
              Lambriul il montati o o retea de rigle din lemn, subtiri, nu faceti montajul direct pe grinzi.

              Comentariu

              • Ionutdragos
                Incepator
                • 27.ian.2018
                • 17

                Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                Mulțumesc pentru răspunsuri. Referitor la montajul lambriurlui, care este avantajul montării pe rigle de lemn și nu direct pe grinzi?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                  Regula este ca se monteaza pe o retea de rigle. De ce in acest fel?
                  Motivele sunt:
                  - nu intotdeauna grinzile au o distanta intre ele suficient de mica pentru a nu ne confrunta cu deformarea ulterioara a lambriului;
                  - pot exista diferente de abateri la asezarea in plan, suprafata finala poate sa arate rau si pot fi probleme la montaj
                  - ulterior montajului, riglele pot prelua din dilatari si se vor atenua solicitarile ce ajung si la lambriu, diminuarea riscului de deformare.

                  Comentariu

                  • cata_melc
                    Membru
                    • 02.feb.2010
                    • 192

                    Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                    Buna dimineata,
                    In urma unor mici lucrari pentru care am fost nevoit sa sparg putin placa de beton in jurul unor tevi am observat ca dragul meu de constructor mi-a dat o "teapa" de zile mari si nu a respectat proiectul impus de arhitect. In placa trebuiau sa fie 10cm de extrudat si nu 5 cum a lasat el. Stiu ca am mai discutat mai demult si ma intrebati de ce de la BA la finit am 10cm .. si nu stiu sa va spun. Usile au fost montate pentru o sapa totala la finisaj de 10cm si asa vor ramane. Intrebarea era daca are sens sa ma hazardez si sa mai investesc in 5cm de extrudat pe care sa-i asez direct pe placa si peste care sa torn sapa sau sa torn direct sapa si sanatate.

                    Cum recomandati ?

                    P.S: pentru etaj mi s-a zis ca e nevoie de "sapa usoara". Ce exact inseamna aceasta sapa usoara ?!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                      Este binevenita o izolatie peste placa de beton, de cat va fi posibil sa aduceti pardoseala la nivelul corect dat de usi. Ar trebui sa masurati intai nivelul pentru a vedea cum va fi sapa de groasa (poate placa nu este dreapta) si apoi stabiliti cat de groasa sa fie izolatia.
                      Sapa usoara inseamna ca se adauga granule de polistiren, avand o greutate specifica mai redusa. La etaj poate fi orice tip de sapa.

                      Comentariu

                      • cata_melc
                        Membru
                        • 02.feb.2010
                        • 192

                        Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                        Merci frumos de info. Placa este relativ dreapta (a fost intai trasa cu furtunul de nivel) apoi la montajul usilor s-a dat laser, la montajul caloriferelor s-a dat iar o masuratoare si e ok.
                        Cred ca voi merge pe 4cm de extrudat peste care o plasa sudata si sapa de 4cm. Iar la etaj am primit clar de la structurist sa fie "sapa usoara".

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                          Nu inteleg ideea structuristului, la etaj daca aveti o placa de beton nu vad rostul recomandarii pentru varianta "usoara". Putem discuta de o grosime a sapei, dar o placa de beton la o casa standard nu are o problema legata de greutatea sapei. Evident ca nu trebuie exagerat cu grosimea ei!

                          Comentariu

                          • cata_melc
                            Membru
                            • 02.feb.2010
                            • 192

                            Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                            Buna ziua,
                            Am ajuns la etapa de turnare a sapelor. Din pacate si din ultimele masuratori nu prea pot realiza o termoizolatie suplimentara cu XPS 5cm deoarece nu ramane suficienta grosime pentru sapa (care inteleg ca trebuie sa aibe minim 5cm). Recomandarea a fost XPS 3cm, dar as vrea sa fortez nota si sa incerc de 4.
                            3cm aduc ceva plus valoarea sau doar gaura in buget ? Si ca metoda de aplicare ma gandeam sa-l lipesc cu spuma aceea roz (CT85 parca), dar mesterul zice ca putem sa-l lasam si "flotant".

                            Orice parere este foarte buna in acest moment.

                            multumesc.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                              Nu este necesar sa lipiti polistirenul extrudat pe placa daca se toarna sapa de egalizare peste acesta. Trebuie doar sa fie montat fara rosturi, unde ramane vreun rost semnificativ se poate umple cu spuma poliuretanica. Utilizati banda perimetrala cu inaltimea de 8x125/130mm inainte de a aseza polistirenul pe placa.
                              utilizati 3 sau 4 cm daca este posibil, nu renuntati la izolatie pentru ca nu este un cost mare si aduce numai avantaje.

                              Comentariu

                              • cata_melc
                                Membru
                                • 02.feb.2010
                                • 192

                                Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                                Va salut,
                                Se va merge pe 3cm pentru ca s-au refacut masuratorile si cu 4 sau 5 iese sapa prea subtire.
                                Sper sa merite ca de la 5+ 5 la 5+ 3 e o oarecare diferenta.

                                Comentariu

                                Procesare...