Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Răspuns la: Termoizolare pardoseala

    Utilizati varianta polistiren, OSB si gresie.

    Comentariu

    • emsi_greaban
      Incepator
      • 19.mar.2011
      • 14

      Răspuns la: Termoizolare pardoseala

      ceva poze si cu parchetul.

      Per general a ieșit bine, in schimb am fost nevoit sa pun sub anumite osb-URI placi de 6 mm de polistiren pentru a diminua jocurile, pentru refacerea planeitatii.

      Ce adeziv se folosește între gresie si osb?
      Cred ca o sa prefer varianta cu polistiren, sapa autonivelantă de maxim 1 cm si apoi gresie...pentru a evita problemele avute acum cu planeitatea.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3114.jpg 
Afișări:	3334 
Mărime:	185,3 KB 
ID:	628359 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3120.jpg 
Afișări:	5713 
Mărime:	230,1 KB 
ID:	628360 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3123.jpg 
Afișări:	2990 
Mărime:	161,3 KB 
ID:	628361 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3129.jpg 
Afișări:	2133 
Mărime:	179,6 KB 
ID:	628362 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3132.jpg 
Afișări:	1970 
Mărime:	247,7 KB 
ID:	628363

      Rog observații!

      Merci!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Răspuns la: Termoizolare pardoseala

        OSB nu trebuia sa genereze diferente pe pardoseala,probabil se datoreaza planeitatii sub placile de polistiren. Se putea compensa acest spatiu inainte de a monta placile de extrudat, fie prin reparare sapa, fie prin lipire polistiren pe acea zona.
        Ati gresit la montarea placilor de OSB, ar fi trebuit sa decalati placile sa nu aiba rosturile pe aceeasi zona. Varianta cu sapa autonivelanta si polistiren nu va rezista foarte tare, exista riscul sa se fisureze si se compromite placarea cu gresie, nu o recomand.
        Pentru lipirea gresiei pe stratul de OSB utilizati un adeziv de tipul CM16 de la Ceresit.

        Comentariu

        • ion george
          Incepator
          • 22.apr.2015
          • 68

          Răspuns la: Termoizolare pardoseala

          buna seara!
          nu am reusit sa realizez izolarea termica a pardoselei , intrucat nu am gasit cea mai buna solutie tehnica!
          mentionez ca locuiesc intr-un apartament situat la parterul unui bloc care este prevazut cu subsol.
          am renuntat la ideea de a izola tavanul subsolului fiind horarat sa realizez izolarea podelei pe interiorul apartamentului.
          ma intereseaza care este cea mai buna solutie pentru a avea maxim de eficientă pentru cresterea temperaturii interioare.
          Am auzit ca pe piata materialelor de constructii se gaseseste pluta termoizolanta cu grosime de pana la 6 cm , care poate fi folosita pentru termoizolarea pardoselei.
          Credeti ca este o solutie buna , care sunt pasii de urmat in realizarea acestei izolatii termice , ce materiale trebuie folosite.
          Mai există posibilitatea cu polisteren extrudat si OSB , cum se poate realiza montarea eficienta a acestora fara a avea probleme( rezistenta la comprimare , scarțait) . Este necesara montarea OSB ului pe grinzi din lemn ,intre care sa fie pus polistirenul , sau direct peste OSB , care este cea mai buna solutie ?
          Peste acestea se poate monta parchet din lemn masiv?
          Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra date cu mult profesionalism!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

            Inainte de a discuta de vreo solutie trebuie sa vedem daca se poate gasi spatiul necesar pentru termoizolare si montare parchet masiv. Acum ce aveti pe pardoseala? Ce substrauti exista sub finisajul actual al pardoselilor?
            OSB poate constitui un inlocuitor de sapa de egalizare si poate sa permita montarea unui parchet masiv.
            Daca se monteaza corect nu scartaie, chiar si peste polistirenul extrudat. Grinzile nu sunt necesare dar exista si aceasta varianta.
            Pluta este o varianta foarte buna dar va fi cea mai scumpa.

            Comentariu

            • ion george
              Incepator
              • 22.apr.2015
              • 68

              Răspuns la: Termoizolare pardoseala

              o sa aleg varianta cu pluta , cum se procedeaza in acest caz , cum se monteaza , se mai foloseste OSB ?
              Mentionez faptul ca inaltimea interioara este de 2,55 m , in hol este montata gresie iar in camere parchet laminat.
              In cazul bailor ce solutie se poate adopta? M-am gandit la montarea unui parchet masiv tot in scopul termoizolarii .

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                Nu este relavanta inaltimea camerei ci nivelul pardoselii, nivelul usilor. Daca pe pardoseala nu permite scoaretea anumitor straturi existente sau adaugarea altora, nu putetitermoizola la grosimea mentionata de dvs.
                Pluta se poate utiliza pluta de aglomerata sau cu cauciuc reciclat pentru montarea parchetului masiv,prin lipire. Grosimea plutei este de 2 sau 3mm. Nu este necesara o pluta groasa pentru aplicatiile de la nivel de pardoseala. Deasemenea, pentru o pardoseala calda, exista posibilitatea de a utiliza parchet din pluta.
                Parchetul in baie nu se poate utiliza. Daca doriti confort si eliminarea senzatiei de rece pe pardoseala din gresie, o instalatie de incalzire sub gresie este solutia caere ofera cel mai bun confort.
                Daca aveti spatiu si bugetul permite, se pot instala placi din pluta ce au o grosime destul de varianta, intre 2 si 30mm.

                Comentariu

                • Mariusiasi
                  Incepator
                  • 13.iun.2017
                  • 1

                  Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                  Buna seara ..Daca am gresit cu postarea cer scuze , incepator fiind! ma ajutati va rog cu un sfat ? am renovat acoperisul casei si am construit o mansarda ! plafonul este din dulapi lemn de 10-12 cm grosime , dar nu am nici nivel si nici planeitate ! ce as putea turna peste lemn ca sapa pt a fii ca umplutura sub gresie sau parchet ? va trebui sa torn circa 10-12 cm grosime.. sapa usoara perlitica sau cu bule de polistiren ? va multumesc anticipat

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                    Planseul spre mansarda poate fi inchis cu scandura groasa (dulapi), se poate aseza izolatie si apoi se poate inchide cu placi de OSB 18-22mm. Dimensionarea izolatiei se face dupa cum este spatiul necesar de acoperit. Din montarea dulapilor se va trage planseul aproape de nivelul orizontal. Ulterior se pot face finisarea pardoselii dupa cum doriti. Atentie si la compartimentari, se fac dupa montarea dulapilor. In ce stadiu este mansarda, se pot posta ceva foto?

                    Comentariu

                    • horiadan
                      Incepator
                      • 13.aug.2015
                      • 4

                      Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                      Buna ziua. Va rog sa ma ajutati la rezolvarea unei probleme de termoizolatie. Se dă o cameră de 5x5 m, casă la ţară. Elevaţie 1,5 m, umplutură cu pământ bătătorit. Peste pământ am turnat o placă armată flotantă de grosime variabilă (10-13 cm), partea superioară fiind trasă la laser (orizontală). În continuare vreau să montez parchetul, iar în vederea termoizolării sub acesta m-am gândit la o soluţie propusă aici pe forum. Ordinea straturilor (de jos în sus) va fi: placa beton armat, polistiren extrudat de 20 mm, folie PEE de 2mm, OSB 3 de 15 mm fixat mecanic în placă, folie PEE de 5 mm, parchet laminat de 8 mm. Întrebările mele ar fi:
                      1. Polistirenul extrudat poate fi montat (aşezat) fără lipire pe placa de beton?
                      2. OSB-UL îl fixez mecanic prin (peste) polistirenul extrudat de placă. Este bine?
                      3. Sub polistirenul extrudat (spre placă) este necesară aplicarea unei folii de polietilenă (nu PEE!)?
                      4. Folia PEE de sub parchet este prea groasă (5 mm)?
                      5. Rosturi de dilatare la polistirenul extrudat se lasă? (la OSB am citit că se practică...)?
                      Mulţumesc!

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                        1. Polistirenul nu necesita lipire pe placa de beton.
                        2. Da, aveti grija ca capatul surubului de fixare sa fie ingropat inplaca de OSB cativa mm.
                        3. Nu este necesara o folie de polietilena la o elevatie atat de inalta, plus ca politirenul extrudat nu este sensibil la o eventuala umezeala.
                        4. Nu este groasa, poate fi folosita orice grosime doriti, de la 3 la 10mm in functie de cota necesara pe pardoseala. Nu recomand foliile prea subtiri.
                        5. Puteti lasa perimetral 5mm, in rest nu strangti placile foarte tare ( nu le presati), asezati-le normal, una langa alta. La 5m nu sunt dilatari relevante.

                        Comentariu

                        • horiadan
                          Incepator
                          • 13.aug.2015
                          • 4

                          Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                          Mulţumesc pentru răspuns. Acea folie PEE (de 2 mm) dintre polistirenul extrudat şi OSB este obligatorie?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                            Este recomandata pentru a separa straturile respective, sa nu existe posibilitatea de aparitie a scartaitului.

                            Comentariu

                            • Caiusvlad
                              Membru
                              • 31.dec.2016
                              • 128

                              Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                              Buna ziua....am si eu o intrebare:Am turnat o placa la pentru o viitoare bucatarie,si in placa am bagat si polistiren extrudat de 5 cm.
                              Acuma sunt la etapa de de turnare a autonivelantei.
                              Am vazut ca alti mai pun ceva polistiren roata suprafetei,si se opreste cu parchetul pana in el...sau probabil polistirenul acela este pus inainte de turnarea sapei.
                              Pe mine ma ajuta daca pun si eu niste polistiren extrudat de 2-3cm roata,pe toata suprafata,si pe urma vin cu autonivelanta?
                              Si daca imi puteti spune,rolul acelui polistiren pus roata pe toata suprafata(ma gandesc ca izoleaza ceva)...

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                                Roata? Ati vrut s aspuneti ca este o banda perimetrala, pe intreg perimetrul camerelor la inaltimea sapei? Daca asa este, aceasta banda perimetrala de 5-10mm se foloseste la sapele de egalizare, mai ales flotante pentru a avea rostul liber in vederea preluarii diferitelor dilatari si ruperii contactului cu peretii.
                                Daca aplicati extrudat peste placa, minim 3cm daca este loc, turnati o sapa de egalizare si nu una autonivelanta. In acest caz se poate utiliza banda perimetrala.

                                Comentariu

                                Procesare...