Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

    Postat în original de errkey
    Ok, atunci torn autonivelanta lasand asa cum e decojit acolo. O sa curat bine centura aia inainte.
    Daca doriti, puteti aplic aun strat de mortar de reparatii pe zona respectiva sau adeziv pentru faianta si gresie, ce aveti la indemana. Este bine sa reparati, chiar daca se acopera, doar lucrati pentru dvs.

    Comentariu

    • errkey
      Incepator
      • 05.oct.2016
      • 56

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

      Postat în original de Gemini
      Daca doriti, puteti aplic aun strat de mortar de reparatii pe zona respectiva sau adeziv pentru faianta si gresie, ce aveti la indemana. Este bine sa reparati, chiar daca se acopera, doar lucrati pentru dvs.
      Am inteles.

      Parcurg topicul si primesc raspunsuri valoroase dar alte intrebari se nasc:

      1. Intentia mea e ca sandwich-ul sa fie asa: autonivelanta pe placa curenta, extrudat de 5cm lipit cu adeziv, spacluire cu plasa de sticla, autonivelanta de 1cm, parchet laminat click. Citesc in postari mai vechi cum ca nu e prea recomandat... La mine incarcarea va fi usoara pe pardoseala, doar pietonal... Ar fi mai ok o solutie cu OSB de 15+mm?
      2. Cat de rau e daca torn autonivelanta in balcon inainte de montarea termopanului? As proteja pardoseala impotriva ploii directe cu o folie in locul geamului. Mai dureaza aprox. 2-3 sapt. pana-mi vine geamul si multe as putea face in acest timp (e posibil sa mai fie nevoie un al doilea strat de sapa). Autonivelantele se matureaza mai rapid decat cele standard?
      3. In ansamblul intregii operatiuni de termoizolare, mi se pare fireasca ordinea: pardoseala si tavan, apoi parapet si pereti. Altfel, profilele metalice vin ingropate sub nivelul pardoselii si placa-gips carton nu mai incepe jos de pe profilul orizontal ci de la nivelul parchetului (asta daca nu plachez inainte cu gips-carton...). Cum apreciati?

      Multumesc.
      Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Răspuns la: Termoizolare pardoseala

        1. Pentru o incarcare aproape inexistenta, pasirea plus ceva greutati mici ale corpurilor de mobilier, obiecte de decor etc. nu este necesar sa turnati o sapa peste polistirenul extrudat si nici placa de OSB. Puteti aseza o folie PEE subtire (2-3mm) peste polistirenul extrudat si asezati direct parchetul laminat.
        2. Daca nu ploua cat se usuca, nu este o problema turnarea autonivelantei fara geamuri, ati castiga timp pretios. Da, se usuca mai repede.
        3. Pardoseala este prima se poate proiecta si realiza parapetul odata cu tavanul sau corelat daca respectati cotele necesare. La tavan oricum nu cred ca puteti face ceva pana nu aveti tamplaria, nu (aici nu stiu cum este balconul in partea superioara)?

        Comentariu

        • errkey
          Incepator
          • 05.oct.2016
          • 56

          Răspuns la: Termoizolare pardoseala

          1. Wow, cred ca asa o sa merg. E si mai usor, mai rapid, mai ieftin (chiar numai pasi si mobilier f. usor vor fi).

          2. Excelent daca se usuca mai repde, o sa incep pardoseala inainte de geamuri (vin in aprox. 2 sapt.) ca sa castig timp.

          3. Ok, pardoseala prima. Odata ce vine geamul, trec la parapet si tavan. Geamul l-am comandat cu profil de adaugare sus, respectiv stanga/dreapta, astfel incat profilele sa se inchida pe acestea, si nu pe sticla )

          Multumesc!

          Postat în original de errkey
          ... astfel incat profilele sa se inchida pe acestea, si nu pe sticla )
          Ma refeream la profilele metalice pentru gips-carton.

          Deci la geam, o sa am o adaugare din profil termopan de 16cm fata de tavan, iar la laterale de 6cm fata de planul peretelui.
          Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

          Comentariu

          • claudium2005
            Incepator
            • 01.sep.2016
            • 3

            Răspuns la: Termoizolare pardoseala

            buna ziua , am mare nevoie de un sfat . ce solutie ar trebui sa adopt sa ajung la nivel de parchet ? initial am gandit sa fac o sapa din beton cu celule de polistiren , dar cred ca va ingreuna destul de mult . atasez 2 poze sa vedeti despre ce e vorba .

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0211.jpg 
Afișări:	248 
Mărime:	223,1 KB 
ID:	627000 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0242.jpg 
Afișări:	259 
Mărime:	223,7 KB 
ID:	627001

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              Răspuns la: Termoizolare pardoseala

              Vata minerala , osb , folie parchet si parchet .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                La cat lemn vedem in foto, sapa nu isi are rostul. Spatiul dintre patratii de lemn se poate umple cu izolatie din vata minerala si cum s-a spus, acoperiti cu OSB. Grosimea OSB trebuie corelata cu distanta dintre patrati. Se utilizeaza OSB de 18-22mm.Trebuie totusi ca patratii din lemn sa fie in acelasi plan orizontal.
                Cu respectivul cos de fum ce faceti?

                Comentariu

                • claudium2005
                  Incepator
                  • 01.sep.2016
                  • 3

                  Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                  Cosul de fum este din caramida de samota.Se va tencui si apoi se va aplica placaj ceramic pentru a imita caramida.
                  Daca aveti o solutie mai buna va rog sa-mi spune-ti.
                  Referitor la planietatea grinzilor o sa incerc sa le aliniez in plan orizontal si sa aplic solutia dvs.
                  Daca nu reusesc probabil o sa apelez la solutia cu vata (sau polistiren ???) si apoi o sapa variabila de aprox 5cm pe o folie de polietilena si armata cu ceva plasa sudata.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                    Postat în original de claudium2005
                    Cosul de fum este din caramida de samota.Se va tencui si apoi se va aplica placaj ceramic pentru a imita caramida.
                    Daca aveti o solutie mai buna va rog sa-mi spune-ti.
                    Referitor la planietatea grinzilor o sa incerc sa le aliniez in plan orizontal si sa aplic solutia dvs.
                    Daca nu reusesc probabil o sa apelez la solutia cu vata (sau polistiren ???) si apoi o sapa variabila de aprox 5cm pe o folie de polietilena si armata cu ceva plasa sudata.
                    Din nou insistati cu sapa ceea ce nu este bine deloc . Polistiren nu , vata da , apoi osb folie si parchet .
                    Puneti sapa si-n 2 ani putrezeste tot ...
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • irinaaa
                      Incepator
                      • 17.oct.2016
                      • 1

                      Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                      Buna ziua,

                      Renovez un apartament situat la parter si as dori sa termoizloez podeaua folosind polistiren extrudat.
                      Imi puteti spune daca se pot folosi 2 straturi de 3 cm sau este mai bine sa punem un strat 5cm ? Polistirenul trebuie lipit pe placa de beton ?
                      Peste polistiren se va turna o sapa autonivelanta.

                      De asemenea as dori sa aflu daca polistirenul trebuie pus si vertival, pe pereti, pana la o anumita inaltime ?

                      Recomandati alta varianta in locul polistirenului extrudat + sapa ?

                      Va multumesc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                        Se poate utiliza polistiren de 5cm sau doua straturi de 3cm, este mai putin relevant acest lucru. Pentru usurinta lucrarii se prefera un singur strat de 5cm.
                        Polistirenul nu necesita lipire pe placa de beton in mod normal. Evident ca daca se practica, nu va aduce nici un efect negativ.
                        Pe pereti nu este necesara urcarea polistirenului. Sapa autonivelanta nu este o solutie solida si durabila peste izolatia respectiva. Este de preferat o sapa de egalziare de 4-5cm sau daca nu este spatiu, placi din OSB de 15-18mm.

                        Comentariu

                        • claudium2005
                          Incepator
                          • 01.sep.2016
                          • 3

                          Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                          Postat în original de coby
                          Din nou insistati cu sapa ceea ce nu este bine deloc . Polistiren nu , vata da , apoi osb folie si parchet .
                          Puneti sapa si-n 2 ani putrezeste tot ...
                          Va multumesc tare mult de sfaturi. Voi tine cont de ele

                          Comentariu

                          • lggalmeida
                            Incepator
                            • 07.sep.2015
                            • 18

                            Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                            In functia de tip de parchet/pardoseala (flotant sa de lipit) poate fi folosit role din pluta tip CORKINSU, find ca sunt disponibil in grosimea de 1 sau 1,7, sau 2mm, 3mm , etc. Sunt mai eficiente pentru instalarea la nivel de manopera, permita casa sa respira si sunt la fel de bun ca poliestiren pentru izolare termica, cu avantage ca fac si izolare fonica.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                              Postat în original de lggalmeida
                              In functia de tip de parchet/pardoseala (flotant sa de lipit) poate fi folosit role din pluta tip CORKINSU, find ca sunt disponibil in grosimea de 1 sau 1,7, sau 2mm, 3mm , etc. Sunt mai eficiente pentru instalarea la nivel de manopera, permita casa sa respira si sunt la fel de bun ca poliestiren pentru izolare termica, cu avantage ca fac si izolare fonica.
                              Gresit . Fara un strat de protectie desupra plutei la pardoseala , in 2 ani se face praf si pulbere pluta . V-am mai zis ca o casa nu respira ca nu este vie , iar ca sa facem comparatii intre vata, polistiren si pluta vedem ca pluta este de departe cea mai scumpa alegere si nu e intotdeuna la fel de eficace.
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • Grigorescu
                                Incepator
                                • 02.nov.2016
                                • 3

                                Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                                Buna ziua!

                                Sunt nou pe aici, si as dori niste informatii referitoare la o lucrare pe care urmeaza sa o facem... cum se vede in poza, de niste zeci de ani nu s-a umblat la dusumea; noi acum am scos toata scandura, datorita unui miros foarte greu, de mucegai, si dorim sa punem parchet laminat, in ideea de a tine costurile cat mai jos.
                                La cum arata peretii jos, ce ar trebui sa facem? hidorizolatie; scoatem pietrisul existent si punem folie si apoi beton grosier ? Folie aquastop ajuta?
                                Sunt cam multe intrebari, stiu, dar nefiind cunoscator, as vrea sa imi fac o ordine in ganduri si sa pregatesc "planul de atac".

                                Eu ma gandeam asa: folie aquastop, beton -sapa , apoi cu polistiren xps 6mm pentru parchet ( aici nu stiu daca mai are sens folia pee, soriciul ala..) si apoi parchet.
                                Mentionez faptul ca nu conteaza cat de gros iese, intrucat spatiul imi permite sa mai sap daca e nevoie.

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1cb79063-d2f1-4371-9c1a-2ada68ad2cdf.jpg 
Afișări:	334 
Mărime:	90,9 KB 
ID:	627229

                                Multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...