Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Răspuns la: Termoizolare pardoseala

    Spor la lucru atunci si asteptam foto de la lucrari. Ce sapa trageti, manuala sau mecanizata? Armati sapa utilizand fibre?

    Comentariu

    • cata_melc
      Membru
      • 02.feb.2010
      • 199

      Răspuns la: Termoizolare pardoseala

      Sa vedem cand incepe lucrarea, ca se anunta frig si momentan la nivelul caloriferelor sunt 7 grade (in conditiile in care afara sunt 0-3 grade). Sapa o sa fie mecanizata si elicopterizata, iar armatura o vom realiza din panouri sudate de 1.7mm cu ochiuri de 50x50 (asta a fost recomandarea). Pentru parter o sa utilizam xps de 3cm gri (iar in zona tevilor spuma), iar pentru etaj se va trage direct sapa cu armatura fara termoizolatie.

      O sa revin cu poze (ca tot promit dar ma incurca rau limitarea forum-ului).

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Răspuns la: Termoizolare pardoseala

        In niciun caz in urmatoarele 2 saptamani nu vor fi conditii de turnare sapa. Reduceti marima foto si pot fi atasate fara probleme.

        Comentariu

        • cata_melc
          Membru
          • 02.feb.2010
          • 199

          Răspuns la: Termoizolare pardoseala

          Exact asta vorbeam dimineata cu echipa. Amanam cat va fi nevoie pentru ca spatiul nu este incalzit si nu are sens sa ne batem joc.

          Comentariu

          • th3c0d3r
            Incepator
            • 15.oct.2016
            • 10

            Răspuns la: Termoizolare pardoseala

            Buna ziua,

            Doresc sa refac paroseala camerei de deasupra beciului.
            Beciul este inalt, terenul fiind in panta, pardoseala camerei se afla la intre 1m si 2m deasupra solului si nu pare sa aiba probleme cu umezeala.
            Tavanul beciului este facut din caramizi puse in arc de cerc intre grinzi de lemn, pardoseala este din scandura batuta peste barne de lemn dispuse la 50-60cm, intre parodseala si caramizile de la beci este nisip.
            Doresc sa fac urmatoarele:

            1) Scos scandura.
            2) Scos nisipul dintre barne.
            3) Verificat/inlocuit/tratat barnele existente.
            4) Pus vata minerala in locul nisipului intre barne.
            5) Peste barne pus OSB3 de 22mm.
            6) Peste OSB3 parchet laminat.

            Ar trebui pusa o bariera de vapori? Daca da, unde:
            - sub vata minerala peste caramizile beciului
            - deasupra vatei minerale si barne, sub OSB
            - sub si deasupra vatei minerale?

            Va rog sa-mi spuneti daca vi se pare in regula aceasta solutie.


            Multumesc.

            Comentariu

            • cata_melc
              Membru
              • 02.feb.2010
              • 199

              Răspuns la: Termoizolare pardoseala

              Va salut,
              Pentru ca in ultimele 2 saptamani am avut 7 termometre digitale (parter / etaj), la nivelul placii, la 1.5m si la tavan si temperatura nu a scazut sub 4 grade C (cel de la parter, pe placa) azi am decis sa turnam sapa.
              S-a facut mecanizata si elicopterizata la sfarsit si a iesit absolut senzational!
              Pana la urma izolarea la parter am facut-o cu extrudat de 3cm lipit cu Sika Foam si pe la tevi si rosturi injectata spuma, peste el am pus o plasa “de sapa” de 1.7mm cu ochiuri 50x50 si peste astea au venit intre 5.5 si 6cm de sapa. S-a trasat cu laser si ca sa iasa perfect plana asa a fost nevoie. Si sus am avut loc cu 8 si colt cu 11cm

              Cat timp trebuie sa stea la “maturat”? Oamenii au zis pana luni, dar ma mananca undeva sa ma duc sambata sa montez niste intrerupatoare...

              P.s: postez direct din telefonul mobil si pozele mi le-a luat “rasucite”...sorry

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	E59BAF85-4D9A-4E5D-9A5E-44068CB1C658.jpg 
Afișări:	453 
Mărime:	19,7 KB 
ID:	629642 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	EEDAF9F9-8BCC-4BAB-9A36-E8856358A784.jpg 
Afișări:	481 
Mărime:	19,7 KB 
ID:	629643 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	9724942B-1238-404F-9331-554A5716A42C.jpg 
Afișări:	430 
Mărime:	10,8 KB 
ID:	629644
              Ultima editare de Gabriel Dobrin; 31.mar.2024, 20:39.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                Postat în original de th3c0d3r
                Doresc sa refac paroseala camerei de deasupra beciului ..Va rog sa-mi spuneti daca vi se pare in regula aceasta solutie.
                Nisipul poate ramane sau cel putin o parte din el, ce este dincolo de noua grosime aplicata a izolatiei. Daca este in stare uscata este totul in regula. Incaz contrar se poate scoate integral.
                Se poate utiliza atat vataminerala cat si polistiren expandat in structura, ca si material termoizolator. Dupa ce se aseaza izolatia, inainte de a inchide pardoseala cu OSB se va amplasa o bariera de vapori, asadar spre interior - deasupra izolatiei termice.
                Ce distanta este intre grinzile de lemn si ce dimensiune au acestea? Aveti foto?

                Postat în original de cata_melc
                Cat timp trebuie sa stea la “maturat”? Oamenii au zis pana luni, dar ma mananca undeva sa ma duc sambata sa montez niste intrerupatoare...
                In aceasta perioada asigurati aerisirea periodica a spatiului pentru a evacua din umiditate. Maturarea si uscarea va dura ceva vreme, aceasta nu inseamna ca nu puteti sa calcati pe sapa si sa executati alte lucrari ce nu o afecteaza. Nu o acoperiti cu nimic timp de 4 saptamani. Daca nu o solicitati cu diverse incarcari, puteti monta linistit intrerupatoarele in weekend si face alte lucrari minore in casa.

                Comentariu

                • cata_melc
                  Membru
                  • 02.feb.2010
                  • 199

                  Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                  Va multumesc pentru raspuns. Nu acoperim cu nimic acum, mai am de finizat pereti, de facut chestii. Aia o sa ultima grija
                  Sambata o sa fie doar 2 persoane, incaltaminte talpa lata, nu ne vom “freca” pe calcaie, nu punem obiecte ascutite. Deci ar trebui sa fie bine.
                  Ventilatia o asigur prin 2 geamuri deschise - oscilobatate sau cum se numeste acea deschidere).

                  Comentariu

                  • Carma2019
                    Incepator
                    • 01.mai.2019
                    • 6

                    Buna seara
                    Doresc sa torn o sapa la un apartament , la parter, in suprafata de 90-92mp.
                    * Sapa Perlitica *
                    Scopul este izolarea cat mai buna a pardoselei si reducerea de incarcare placa bloc.

                    Am cateva intrebari si nelamuriri.
                    In prima faza vream sa montez peste placa veche urmatoarele straturi (unde in prealabil am scos sapa veche, mozaic etc)
                    - placa blocului + polistiren extrudat grafitat 30mm + sapa ( pe baza de ciment) cu armare plasa de buzau 50mm + sapa autonivelanta + placi extrudat 5mm cu folie aluminiu ( arbiton aqua stop) peste care in camere parchet si in hol + baii gresie.

                    Este corect ? Mai trebuie altceva ? Folie PE , sau amorsa , amorsa hidroizolatie inainte sau dupa sapa etc ?

                    Doresc sa folosesc aceste produs * Sapa Perlitica* Care ar fi straturile si ordinea corecta. Pot monta extrudat si plasa buzau peste care sa vin cu produsul Sapa Perlitica cu reteta de la producator?

                    Care ar fi procedura corecta de turnare. ( manuala) Astept ceva sfaturi . Cum este mai bine sa procedez.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Postat în original de Carma2019
                      Buna seara
                      Doresc sa torn o sapa la un apartament , la parter, in suprafata de 90-92mp.
                      * Sapa Perlitica *
                      Scopul este izolarea cat mai buna a pardoselei si reducerea de incarcare placa bloc.

                      Am cateva intrebari si nelamuriri.
                      .....
                      Discutam in celalalt topic https://www.misiuneacasa.ro/forum/fo...536#post673536

                      Comentariu

                      • aramiso
                        Incepator
                        • 29.mar.2009
                        • 52

                        Buna seara ,
                        Locuiesc la bloc si am inceput o munca apriga de izolare a apartamentului meu care e situat la etajul I. Din camera care urmeaza la rand, am scos soba si vreau sa incep izolatul podelei. "Tehnologia" urmata de mine pana acum e urmatoarea: scos parchet vechi, scos sapa pana la placa, apoi, realizat carelaj de lemn, vata bazaltica intre grinzi, folie de aluminiu anticondens, OSB de 22 (nut&feder) incalzire electrica cu film de carbon si parchet de lemn (in tot apartamentul acelasi model). Acuma intrebarea mea e urmatoarea: pot sa lucrez cu grinzile de lemn in perioada asta, daca temperatura in camera nu scade totusi sub 15 grade, fara teama ca la vara sa-si schimbe considerabil dimensiunea si sa-mi prejudicieze munca?
                        De ce detalii (secrete) ale lucrului cu lemnul ar trebui sa tin cont, dat fiind ca-l asamblez intr-o perioada rece si umeda (toamna -iarna), ca sa n-am surprize ca-mi va lucra la vara cand da caldura? N-as vrea sa pierd timpul, ci as vrea sa lucrez la izolat si-n perioada asta...

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          La interior puteti lucra fara probleme cu lemnul in conditiile mentionate. Grinzile ar trebui sa fie asezate perfect pe placa de beton si fixate mecanic. Ar trebui ca lemnul sa nu fie totusi umed.

                          Comentariu

                          • aramiso
                            Incepator
                            • 29.mar.2009
                            • 52

                            Lemnul este foarte uscat (grinzi de 4,6 x 4,6 pe care le sprijin din 50 in 50 de cm pe "talpi" de ciment rapid puse la nivela) . Aceste grinzi le asez la 30 cm una fata de alta ca sa folosesc mai usor latimea placii de vata bazaltica (de fatada) pe care o folosesc, si le prind cu platbanda in ''L'' atat in placa cat si intre ele. Tocmai de aceea am vrut sa stiu daca nu cumva faptul ca lucrez in perioada asta umeda si rece le-ar putea afecta/forta fixarile cu suruburi, atunci cand vremea se va incalzi.. Va trimit si cateva imagini...
                            Multumesc pentru sfaturi!

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07854.JPG 
Afișări:	559 
Mărime:	271,3 KB 
ID:	676393 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07893.JPG 
Afișări:	577 
Mărime:	279,8 KB 
ID:	676394 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07896.JPG 
Afișări:	552 
Mărime:	286,5 KB 
ID:	676395 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07897.JPG 
Afișări:	510 
Mărime:	302,6 KB 
ID:	676396 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07895.JPG 
Afișări:	516 
Mărime:	259,8 KB 
ID:	676397 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07860.JPG 
Afișări:	527 
Mărime:	272,7 KB 
ID:	676398 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07898.JPG 
Afișări:	555 
Mărime:	260,4 KB 
ID:	676399 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07900.JPG 
Afișări:	527 
Mărime:	284,0 KB 
ID:	676400

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              Arata foarte bine ceea ce vedem in foto, se vede ca lucrati cu atentie si aveti rabdare. Ar trebui sa aplicati un tratament la acest lemn inainte de acoperire si aplicare izolatie, daca nu ati facut deja acest lucru.

                              Comentariu

                              • aramiso
                                Incepator
                                • 29.mar.2009
                                • 52

                                Nu m-am gandit la asta deoarece podul din scanduri pe care l-am avut initial, aplicat peste cimentul cu mozaic, nu a suferit timp de 30 de ani nici o deteriorare , nici de la umiditate si nici de la eventualele insecte. De aceea m-am gandit ca nu ar fi necesar sa aplic vreun grund , sau ulei, sau altceva pentru protectia lemnului. Ce fel de tratament ar trebui sa aplic grinzilor?

                                Comentariu

                                Procesare...