Gerard versus Decra

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan_dav
    Incepator
    • 28.sep.2008
    • 4

    #16
    am gasit azi ceva !! EVERTILE ceva gen decra sau gerard dar la un pret mai bun 6 euro fara tva.Acum am o dilema si mai mare . Arata foarte bine vezi http://www.hauspartner.ro

    Comentariu

    • rainmanx
      Incepator
      • 25.sep.2008
      • 4

      #17
      Postat în original de Seni
      Postat în original de rainmanx
      Nu se vinde un produs spunand minciuni despre el.
      dar nici spunand minciuni despre ..... concurenta!!
      Nu sunt minciuni si se pot proba. Studiati certificatul de garantie Gerard si specificatiile lor tehnice. De asemenea, de studiat recomandarile de utilizare date de British Board of Agreement, care sunt cei mai corecti in ce priveste testele third-party pentru materiale de constructii.

      Postat în original de alexis
      Care o fi filozofia celor doua grade?
      Oare daca Gerard spunea 10, Decra plusa la 8?
      Diferentele constau in geometria ondulei, care este putin mai inalta la Decra. Aici nu este vorba de "plusat" din burta, ci de teste si rezultate oficiale recunoscute si validate de catre organe competente.

      Comentariu

      • razvan voicu
        Membru Marcant
        • 30.iun.2008
        • 808

        #18
        DE CURIOZITATE , DE CE NU AI OPTAT CATRE O TIGLA METALICA OBISNUITA ????IESEAI CAM LA 60% DIN VALOAREA GERARDULUI !!!!
        Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

        Comentariu

        • horia nitescu
          Incepator
          • 21.ian.2006
          • 31

          #19
          Re: As alege Decra

          Nu vreau sa intru intr-o polemica pe acest forum sau sa se considere ca se face reclama in vreun fel, insa comentariile oferite de Rainmanx (pe care il suspectez ca a si lucrat la GERARD) sunt total eronate si merita un drept la replica in ideea de a oferi detalii corecte celor interesati.

          Decra are 30 de ani integral si nelimitativ, pe material. Asta inseamna ca garantia prinde inclusiv depunerea de piatra, pe care Gerardul ti-o garanteaza cu 5 ani si inca 10 garantie limitativa. Ce se intampla dupa aia? Cheleste?...

          Raspuns
          Fals. Garantia la GERARD este de 50 la tot sistemul, inclusiv la acoperirea de piatra naturala. E adevarat ca primii 25 de ani integrala si urmatorii 25 de ani procentual descrascator. Diferenta majora este ca si in 31-lea an Gerard acorda inca 40% garantie, iar Decra nu mai ofera nimic.


          Postat în original de mesterulBUN
          Durata de viata ≈ 84 ani in clima din Romania
          Acum vreo 2 ani durata de viata era de 120 de ani... probabil ca la anul va fi de vreo 60...

          Raspuns
          Iarasi un raspuns neprofesionist si domnul rainmanx ar trebui sa stapaneasca mai bine aceste date. Testele accelerate au determinat durata de viata a sistemului Gerard la 40 de ani in medii foarte severe si pana la 160 de ani in medii industriale obisnuite.



          Decra e pe piata europeana de prin 1940, iar grupul care o produce si o vinde are o existenta de vreo 120 de ani... Nu prea cred ca peste 20 de ani nu vor mai exista pe-aici.

          Raspuns
          Denumirea de DECRA este marca inregistrata AHI ROOFING, producatorul sistemului GERARD. Icopal nu avea cum sa o produca din 1940, din moment ce abia din 1978 au obtinut drept de licenta doar asupra numelui si nu a tehnologiei.

          Diferente Gerard - Decra:

          Decra are granulatia pietrei mai mare => aspect vizual mai placut si insonorizare mai buna la ploaie. .

          Raspuns
          Diferentele legate de insonorizare dintre cele 2 produse sunt nesemnificative. Iar partea cu aspectul placut sau mai putin placut este pur subiectiva si nu ar trebui mentionata ca argument de vanzare.

          Decra are strat de poliester pe spate care ofera o protectie in plus, Gerard nu (si nici un alt produs similar). Nici un alt produs similar (exceptand tigla metalica obisnuita) nu are aceasta protectie suplimentara. Rezultatul e mai putin condens iarna, deci durata de viata mai mare.

          Raspuns
          Fals. Gerard are pe intrados un strat acrilic care este superior protectiei cu poliester, fie el chiar de 2 microni. Daca ar fi fost necesar mai mult, ar fi fost mai mult. Condensul este un proces termo-dinamic, fiind influentat doar de tipul de material. In cazul tiglelor in discutie, un strat de vopsea fie chiar si de 40 de microni nu influenteaza in mod semnificativ acest proces. Pe de alta parte, faptul ca Gerard are un lac acrilic transparent este si pentru a dovedi existenta stratului de Zincalume.

          Decra are 30 de ani garantie integrala, nelimitativa, Gerard numai 25.

          Raspuns
          Fals si raspunsul este mai sus.

          5. Decra iti garanteaza inclusiv accesoriile originale produse in fabrica.

          Raspuns
          Acelasi lucru il garanteaza si GERARD.

          6. Nu trebuie sa intretii intr-un mod deosebit acoperisul Decra astfel incat sa nu pierzi garantia. La Gerard, daca nu ma insel, ai o pagina intreaga cu recomandari pe care daca nu le urmezi, e cam nasol.
          Raspuns
          ''Nasol'' e doar raspunsul dat de un Product Manager.
          Conditiile sunt similare si ar fi trebuit sa stie asta. Ambele materiale sunt agrementate de aceeasi BBA (British Board of Agreement). Acoperisul nefiind o zona de trafic, trebuiesc respectate doar zonele unde se poate pasi (in zona prinderii in sipca) si eventual a reaplicarii unui strat biocid dupa 4 ani acolo unde este cazul (zone montane unde e posibil sa fie depuneri semificative de frunze).

          In rest, sunt absolut similare.

          Raspuns
          Oare???

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3526

            #20
            Postat în original de rainmanx
            Nu sunt minciuni si se pot proba. Studiati certificatul de garantie Gerard si specificatiile lor tehnice
            am studiat.....
            horia nitescu m-a scutit sa mai raspund!! a atins cam toate punctele contradictorii...

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6452

              #21
              Şi la întrebarea
              Postat în original de bogdan_dav
              [...] diferente de pret la achizitie sunt? [...]
              care dintre "susţinători" răspunde?
              Pentru această diferenţă există şi o explicaţie ce ţine de proprietăţile "ţiglelor" celor două mărci?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • ddann
                Incepator
                • 28.iul.2008
                • 49

                #22
                ptr diferenta de pret am raspuns eu mai sus, dar in calitate de client

                ptr

                DE CURIOZITATE , DE CE NU AI OPTAT CATRE O TIGLA METALICA OBISNUITA ????IESEAI CAM LA 60% DIN VALOAREA GERARDULUI !!!!

                te inseli, din ce am vazut eu, chiar "no name" te ajunge la circa 60-70%, iar varianta cu piatra ma interesa ptr ca am mansarda si vreau sa ma asigur ca am facut tot ce se poate ptr confort.

                Intre timp am mai gasit un furnizaor, il cheama Metro Tile, deocamdata e cam "discret", dar fac sapaturi!

                Comentariu

                • ddann
                  Incepator
                  • 28.iul.2008
                  • 49

                  #23
                  ptr bogdan_dav

                  vezi ca pretul e pe modul, deci pe mp vine vreo 15-16 EUR, cam multicel

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    #24
                    Postat în original de ddann
                    ptr diferenta de pret am raspuns eu mai sus, dar in calitate de client [...]
                    Devine şi mai greu de ales dacă diferenţa este de doar 10%!
                    La valorile astea, diferenţa poate să provină doar de la distribuitor, deci nu se poate pune pe seama diferenţei de calitate.

                    Ciudată coincidenţa cu originea "ţiglelor" M...O T...E! Noua Zeelandă (G...D)... Belgia (D...A)...
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • ddann
                      Incepator
                      • 28.iul.2008
                      • 49

                      #25
                      da, daca bagam si putina numerologie si vedem ce valoare are fiecare nume, vin ploile si raman cu casa descoperita. pe bune ca joi tre sa ma hotarasc. va anunt ce am luat!

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6452

                        #26
                        În cazul ăsta, luaţi M...O T...E! Măcar aşa aflăm şi noi dacă marca asta este ţeapă sau nu!
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • ddann
                          Incepator
                          • 28.iul.2008
                          • 49

                          #27
                          da, daca bagam si putina numerologie si vedem ce valoare are fiecare nume, vin ploile si raman cu casa descoperita. pe bune ca joi tre sa ma hotarasc. va anunt ce am luat!

                          Comentariu

                          • Seni
                            Living Legend
                            • 05.mar.2006
                            • 3526

                            #28
                            azi este ... joi, asteptam ......

                            Comentariu

                            • ic
                              Incepator
                              • 02.oct.2008
                              • 1

                              #29


                              Gerard e Gerard !

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6452

                                #30
                                Asta DA argument!

                                Da' cine e Gerard? e vreun băieţaş jmecher de pe la noi din cartier?



                                P.S. Şi tocmai postasem la noul topic!
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...