Makita HM 0860c

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 450

    Makita HM 0860c

    A utilizat cineva Makita HM 0860c? Este un demolator de 5 kg cu o energie de percutie 12J. Caracteristicile il recomanda, sunt cu ochii pe o asemenea scula de cca. 1 an, dar as dori sa aflu si parerea celor avizati, care au utilizat aceasta scula.
    Multumesc
  • movidium
    Membru
    • 08.mar.2006
    • 268

    #2
    In general am fost placut impresionat de sculele makita si mai ales de ciocanele lor .Ca si firma , calitate,service si fiabilitate recomand!

    Comentariu

    • ToolsMaster
      Membru
      • 11.iul.2007
      • 180

      #3
      Cam la ce pret aveti posibilitatea sa o achizitionati si in ce regim de utilizare o veti folosi?

      Comentariu

      • DYC
        Membru marcant
        • 28.iul.2008
        • 386

        #4
        Azi vazut respectiva scula la vreun distribuitor? Din cate vad eu, nu-l am in lista de preturi ceea ce poate insemna ca nu se aduce in RO.
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 450

          #5
          Postat în original de DYC
          Azi vazut respectiva scula la vreun distribuitor? Din cate vad eu, nu-l am in lista de preturi ceea ce poate insemna ca nu se aduce in RO.
          Da, scula o cam urmaresc de vreo 1 an jumatate, doar-doar o prind in "sculele lunii Makita", dar se pare ca datorita locului de fabricatie nu prea are cum sa intre la promotie. Asa ca atunci am ales HR 4011c.
          Scula se gaseste si in tara, la Epinvest, aici:

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #6
            Postat în original de ToolsMaster
            Cam la ce pret aveti posibilitatea sa o achizitionati si in ce regim de utilizare o veti folosi?
            Deja am reusit sa achizitionez scula, deocamdata nu am introdus-o in lucrari. In tara pretul a fost de cca. 1650 RON. Am reusit achizitionarea ei din afara, la un pret ceva mai mic.
            O achizitionasem pentru spargeri canale instalatii electrice, 60% caramida si tencuiala, 40% pereti din beton vibrat. Momentan pentru spargeri folosesc Bosch gsh 11e si Makita HR 4011c, prima foarte grea, pentru spargeri in pardosele si pereti pana la cca. 60-90 cm de pardosea, al II-lea pentru strapungeri si restul spargerilor.
            Acum regimul de utilizare nu este asa important pentru mine (atata timp cat utilizez scula mult sub capacitatea ei), eu din principiu daca dispun de suma, cumpar scula. In principiu, lucrez cu ea L-V intre 4 si 20 si sambata toata ziua, dar cu pauzele cuvenite pentru scula, ceva de genul: sparg-tubuiesc, sparg-execut legaturi in doze, etc

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              #7
              Postat în original de DYC
              Azi vazut respectiva scula la vreun distribuitor? Din cate vad eu, nu-l am in lista de preturi ceea ce poate insemna ca nu se aduce in RO.
              Mai gasesti si aici:

              Aici:

              Aici:

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 450

                #8
                Acum, dupa achizitionarea sculei si utilizarea ei (destul de putin) tin sa va aduc la cunostinta plusurile si minusurile ei:
                + greutate redusa la energie de percutie mare
                + energie de percutie f. mare pentru greutatea ai
                + pret bun, daca dorim sa utilizam doar un demolator
                - lipsa sistemului antivibratii. Desi are doar 5 kg, obosesc mai repede lucrand cu ea decat cu HR 40011c.
                + geanta foarte ergonomica, micuta

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  #9
                  De lăudat iniţiativa Dvs. cu acest "review", numai că
                  Postat în original de razvyyc
                  [...] + greutate redusa la energie de percutie mare
                  + energie de percutie f. mare pentru greutatea ei [...]
                  „... două la primărie, optşpce, patru la şcoli, douăzeci şi patru, două la catrindală la Sf. Niculae, treizeci...”

                  Oricum, ţinînd cont de postările Dvs. de pînă acum, eu sînt 100% sigur că este doar o scăpare care ar putea să apară în aceleaşi condiţii la oricare dintre noi, numai că nu m-am putut abţine să o semnalez, mai ales datorită similitudinii cu citatul de mai sus.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • razvyyc
                    Membru Marcant
                    • 04.ian.2008
                    • 450

                    #10
                    Postat în original de RaduCA
                    două la primărie, optşpce, patru la şcoli, douăzeci şi patru, două la catrindală la Sf. Niculae, treizeci...”

                    Oricum, ţinînd cont de postările Dvs. de pînă acum, eu sînt 100% sigur că este doar o scăpare care ar putea să apară în aceleaşi condiţii la oricare dintre noi, numai că nu m-am putut abţine să o semnalez, mai ales datorită similitudinii cu citatul de mai sus.
                    Multumesc mult de ramarca.

                    Nu am mai ras asa bine de multa vreme, sambata dimineata.
                    Multumesc
                    Acum fara a incerca sa ma justific : ma gandeam ca daca ar fi sa caut o scula de 5 kg, asta ar fi cea mai puternica din categoria respectiva; pe de alta parte, daca as cauta o scula de 12 J, asta ar cea mai usoara pentru puterea respectiva. Ce a iesit... ati semnalat dvs.
                    Multumiri

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6359

                      #11
                      Postat în original de razvyyc
                      [...] Nu am mai ras asa bine de multa vreme, sambata dimineata. [...]
                      Mă bucur că am reuşit să vă binedispun în week-end!
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      Procesare...