Tamplarie PVC profile Veka

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • siastaeste
    Incepator
    • 01.sep.2008
    • 2

    Tamplarie PVC profile Veka

    Buna ziua, mi-am montat tamplarie PVC cu profile VEKA.

    Din cauza defectelor de montaj, s-a indoit profilul de la tocul usii.
    Usa de balcon era prinsa de geam, geamul a fost montat fortat, deoarece golul de geam nu era drept si astfel a impins profilul de la tocul usii care s-a curbat.
    Cei de la firma au remediat si mi-au gaurit in 3 locuri tocul geamului si al usii, dupa care s-a indreptat tocul usii, dar s-a strambat rama usii si apoi au hotarat sa schimbe ramele de la usile de balcon care erau din profile de geam cu profile de usi.
    Dupa ce le-au schimbat, la una din usi a iesit un cui metalic de la feronerie la partea inferioara si mi-a rupt garnitura de la prag si a frecat plasticul colorat - furnirul din locul acela, au remediat scotand de tot garnitura si spunand ca era numai de decor acolo.
    Numai probleme am avut cu firma asta, atat probleme de montaj cat si de executie a tamplariei, de exemplu profilele T dintre ochiurile de geam sunt taiate cu cativa mm mai mici si se vede distanta pe interior, au taiat gresit ramele care tin sticla la un geam si se curbeaza.
    Nu am verificat cand le-au adus daca sunt VEKA originale, nu eram acasa, erau numai mesterii si ei le-au montat in lipsa noastra, dar noi banii i-am platit imediat.
    Un geam mare de balcon l-au montat stramb, adica nu este perfect vertical, tot geamul, impreuna cu usa l-au montat putin inclinat, se vede de aproape si cu ochiul liber si se vede la poloboc.

    Am mai multe intrebari:
    • 1. Credeti ca e posibil sa nu fie VEKA originale, avand in vedere ca s-au curbat profilele atat de usor? La usile de balcon iasa foaia de hartie usor.
      2. Daca e diferenta de cativa mm intre bara T si bara de la baza geamului, sau bara de sus a geamului, pe interior, iar pe exterior nu se vede deocamdata diferenta, credeti ca s-ar putea sa pierd caldura pe acolo? Am dat multi bani pe ele, am platit profil cu 5 camere pentru o izolare termica mai buna si din cauza executiei, sa am probleme cu caldura...
      3. Profilul este perforat in cateva locuri la vreo 2 geamuri, cel descris la inceput si inca unul, perforatia este transversal in profil pentru a-l prinde cu suruburi in spalet, credeti ca pe acolo pierd caldura?
      4. Le-au montat prin 10 iunie si nu au facut nici acum PV de receptie, iar noi tot descoperim probleme care le avem cu tamplaria, daca as merge la protectia consumatoruluiu, credeti ca as putea rezolva ceva?
      Avand in vedere ca sunt atat de multe probleme am fi dispusi sa renuntam la comanda, sa vina sa si le ia, chiar daca ne-am mutat si s-ar face mizerie in casa, si sa primim banii inapoi, bineinteles, dupa ce vom comanda alte geamuri si cand vin ceilalti sa ni le monteze, pt ca noi deja locuim in casa.
      5. Am comandat tamplaria la 2 firme, cele mai multe sunt veka cu feronerie roto, executate de cei cu care avem probleme, iar la o camera am comandat profile rehau cu feronerie roto si nu avem nici un fel de problema cu geamurile. Feroneria roto montata pe celelalte geamuri- rehau, se misca mai greu si scoate un sunet cand o misti, sa aude de cateva ori un pacanit pana se deschide/inchide geamul, iar la cea montata pe profile VEKA merge foarte usor, nu inteleg care e diferenta, exista mai multe feluri de roto sau una nu e originala?

    In speranta ca aveti timp de mesajul meu, va multumesc anticipat pentru raspuns.
  • eduard_ceptureanu
    Incepator
    • 26.apr.2006
    • 29

    #2
    tamplarie veka

    Eu am VEKA de 3 ani si sunt multumit.
    A fost o problema de reglare cu usa, care dupa cateva insistente s-a rezolvat.
    In octombrie la partea cealalta din casa o sa lucrez tot cu ei.
    Inclin sa cred ca este vorba despre firma care a realizat lucrarea.
    Ati verificat pe site-ul veka daca firma in cauza apare ca distribuitor sau nu?
    Oricum, OPC-ul in afara de o amenda modica nu are ce sa le faca.

    Comentariu

    • siastaeste
      Incepator
      • 01.sep.2008
      • 2

      #3
      Re: tamplarie veka

      Va multumesc pentru raspunsul promt pe care mi l-ati dat, va rog sa-mi spuneti unde gasesc lista de distribuitori VEKA, am intrat pe veka.ro si nu am gasit, va multumesc.
      Cred ca problemele pe care le am sunt din cauza executiei si montajului, dar am ajuns sa ma indoiesc ca firma ar fi folosit produsele VEKA si roto originale.

      Comentariu

      • eduard_ceptureanu
        Incepator
        • 26.apr.2006
        • 29

        #4
        tamplarie veka

        La momentul semnarii contractului am primit si un document cu toti distribuitorii agreati Veka din tara.
        Am vazut si eu prin Ploiesti tot felul de reclame la Veka, dar in materialul primit atunci (acum 3 ani) era doar un singur distribuitor autorizat.
        Acum s-ar putea ca situatia sa fie alta.
        Cel mai bine discuti cu montatorul sa-ti arate autorizatiile primite de la VEKA, nu ar trebui sa fie un secret.

        Comentariu

        • anditza
          Incepator
          • 04.dec.2009
          • 2

          #5
          cam la fel si la mine

          Si eu am o situatie partial asemanatoare, adica tocul la o fereastra dubla, jumatate fixa si cealalta oscilo-batanta s-a curbat. Este vorba despre bucata verticala din mijloc ce separa cele 2 ferestre (cea fixa de cea mobila), ce nu este prinsa de zid.

          Intrebarea mea este daca acesta parte de toc se poate da jos si indrepta/ schimba sau fereastra este compromisa. Totusi pare prinsa in suruburi de cadrul tocului (sus si jos).

          Deviatia este de aprox 2-3 mm si cred ca fereastra a fost montata fortat, nelasand loc de dilatare.
          Nu stiu daca tocul are sau ar trebui sa aiba armatura in el. Nu ma pricep.
          Partea mobila pare ca se inchide acceptabil avand in vedere ca e oscilo-batanta.
          Oricum, n-am mai vazut asa ceva. Stiam ca se curbeaza partile mobile nu tocul. Sincer i-am ars cateva ciocane dar nici nu se misca.

          Comentariu

          • gabi.ion
            Incepator
            • 03.aug.2010
            • 18

            #6
            Re: Tamplarie pvc profile veka

            Postat în original de siastaeste
            Buna ziua, mi-am montat tamplarie PVC cu profile VEKA.

            Din cauza defectelor de montaj, s-a indoit profilul de la tocul usii.
            Usa de balcon era prinsa de geam, geamul a fost montat fortat, deoarece golul de geam nu era drept si astfel a impins profilul de la tocul usii care s-a curbat.
            Cei de la firma au remediat si mi-au gaurit in 3 locuri tocul geamului si al usii, dupa care s-a indreptat tocul usii, dar s-a strambat rama usii si apoi au hotarat sa schimbe ramele de la usile de balcon care erau din profile de geam cu profile de usi.
            Cum adica au gaurit tocul si l-au indreptat?
            Nu e prins in zid?
            Si unde l-au gaurit?

            Comentariu

            • tititimofte
              Incepator
              • 20.oct.2010
              • 7

              #7
              tamplarie pvc

              Atentie mare la cine si cu ce utilaje excuta o tamplarie.
              Chiar daca este profil VEKA, Rehau sau orice alt profil competitiv, asta nu inseamna ca va fi o tamplarie ok daca nu se pune armatura corespunzatoare, feronerie de buna calitate si aici as recomanda GU unijet (una dintre cele mai bune feronerii) si nu in ultimul rand sticla, tinand cont ca aceasta ocupa de regula 75-80% din suprafata tamplariei.
              Cautati sticla care are bagheta distantiera continua (adica sa fie indoita la colturi si nu taiata), doar ca aceasta tehnologie o au 2-3 producatori din Romania.
              NOTA: pentru usile de mari dimensiuni si cu trafic intens folositi balamale
              Dr Hann de la GU - sunt mai scumpe, dar nu veti regreta.

              Nu cautati calitate la bani putini, caci nu veti gasi!

              Comentariu

              • Eneptdini31
                Incepator
                • 31.oct.2010
                • 1

                #8
                Răspuns la: Tamplarie PVC profile Veka

                Nici eu nu am fost multumit de tamplaria veka.
                Producatorul tot spune ca are cea mai buna tamplarie, dar la sfarsitul zilei dai foarte multi bani, iar problemele nu intarzie sa apara.
                Ca sa nu mai pun la socoteala ca se ingalbenesc la cativa ani dupa ce sunt montate, daca soarele e ceva mai puternic.

                Comentariu

                • NeoB
                  Incepator
                  • 07.sep.2015
                  • 12

                  #9
                  Răspuns la: cam la fel si la mine

                  Problema vine cel mai probabil de la armarea necorespunzătoare a profilelor. In mod normal profilele trebuiesc armate cu Armătura din oțel zincat de 2mm in special cele colorate sau imitație lemn. Pe lângă Armătura este importantă si prinderea ei care trebuie sa fie realizată cu șuruburi autoperforante din 200 in 200 de mm. O alta cauza poate fi manevrarea greșita a feroneriei, situație in care închiderea de pe spate a bulbului de prindere sa realizat greșit in loc sa prindă in spatele plăcuței de închidere, a alunecat pe fata plăcuței, iar prin compresie a fost torsionat profilul. Aceasta situație se întâmpla frecvent atunci când mânerul este acționat înainte de a fi Închisă bine Cerceveaua pe toc, iar sistemul de siguranța a fost omis la montaj. Succes maxim.
                  Ultima editare de Consultant Tamplarie; 10.oct.2015, 17:24.

                  Comentariu

                  • NeoB
                    Incepator
                    • 07.sep.2015
                    • 12

                    #10
                    Răspuns la: Tamplarie PVC profile Veka

                    Incercati si la
                    http://www.salamander-termopane.ro/#...ermopane/c1h1k.
                    Succes.

                    Comentariu

                    • NeoB
                      Incepator
                      • 07.sep.2015
                      • 12

                      #11
                      Răspuns la: Tamplarie PVC profile Veka

                      Din păcate, unul dintre ei mai mari producători de tâmplărie PVC Veka - Conexpert, a dat faliment. Credem în mare măsură din cauza condițiilor nesustenabile oferite de cei de la Veka.
                      Sistemele de profile Veka nu au suferit nici o îmbunătățire în ultimii ani, în timp ce Salamander a întrat agresiv cu produse performante noi, o calitate ireproșabila și preturi foarte bune ținând cont de raportul calitate-pret.

                      Comentariu

                      Procesare...