Service frigidere marca Kelvinator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Doctoru
    Incepator
    • 08.sep.2008
    • 15

    Service frigidere marca Kelvinator

    Buna ziua!
    Aveti idee de un service pentru frigidere marca Kelvinator?
    De citeva luni de zile am ceva probleme cu el si nu gasesc unde si cum. Nu mai e in garantie, service-ul de pe certficat nu mai exista sau s-au mutat, magazinul' s-a desfintat....
    In compartimentul de sus (frigider), pe peretele posterior, face un strat de gheata substantial (2 cm grosime la 3-4 zile). Modelul e cu dezghetare automata, 2 motoare. Banuiesc ca timerul ala care raspunde de repausul pentru dezghet s-a dus, dar... service! sad.gif
    Am chemat niste baieti, s-au uitat... diagonsticul a fost ca pierde freon. Solutia: vor sa monteze un soi de panou racitor pe peretele interior al frigiderului pe care sa-l "lege" la compresorul frigiderului!!
    Ce zic "profesorii"?
    Multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Nu ai nevoie neaparat de un service legat de marca ta, cauta un service de frigidere si discuta cu ei.
    Nu stiu ce sa zic despre acel panou insa eu nu as face astfel de improvizatii.
    Daca pretul reparatiei este semnificativ, gandeste-te la achizitia altui frigider.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Doctoru
      Incepator
      • 08.sep.2008
      • 15

      #3
      Postat în original de VYS
      Nu ai nevoie neaparat de un service legat de marca ta, cauta un service de frigidere si discuta cu ei.
      Nu stiu ce sa zic despre acel panou insa eu nu as face astfel de improvizatii.
      Daca pretul reparatiei este semnificativ, gandeste-te la achizitia altui frigider.

      ... stiu, VYS, asta e primu' lucru la care m-am gindit, sa-l schimb, mai ales ca are si el aproape 9 ani, dar, deocamdata, o investitie de genul asta mi-e un pic peste mina.

      Va rog altfel: "ghidonati-ma" catre un service/o persoana cu experienta in asa ceva.
      Multumesc.

      Comentariu

      • jucarel
        Membru
        • 15.iun.2012
        • 136

        #4
        Răspuns la: Service frigidere marca Kelvinator

        Postat în original de Doctoru
        Buna ziua!
        Aveti idee de un service pentru frigidere marca Kelvinator?
        De citeva luni de zile am ceva probleme cu el si nu gasesc unde si cum. Nu mai e in garantie, service-ul de pe certficat nu mai exista sau s-au mutat, magazinul' s-a desfintat....
        In compartimentul de sus (frigider), pe peretele posterior, face un strat de gheata substantial (2 cm grosime la 3-4 zile). Modelul e cu dezghetare automata, 2 motoare. Banuiesc ca timerul ala care raspunde de repausul pentru dezghet s-a dus, dar... service! sad.gif
        Am chemat niste baieti, s-au uitat... diagonsticul a fost ca pierde freon. Solutia: vor sa monteze un soi de panou racitor pe peretele interior al frigiderului pe care sa-l "lege" la compresorul frigiderului!!
        Ce zic "profesorii"?
        Multumesc.
        Indiferent de marca...frigiderele au un principiu comun de functionareDaca modelul dv este cu doua compresoare...atunci avem de a face cu doua instalatii frigorifice diferite.
        Ati spus ca face un strat gros de gheata intrebarea este daca il face pe toata suprafata peretelui (de sus pana in apropire de scurgerea apei.Gheata formata trebuie sa fie uniforma si consistenta la atingere. Daca e asa atunci avem doar o defectiune a unui termostat. Nu aveti dezgivrare automata...acest racitor are termostat clasic (de combina) K56. (daca este mecanic) ..daca este electronic e altceva.
        Ca sa va inlocuiasca vaporizarea cu un panou de vaporizare aparent...ar fi trebuit ca gheata sa nu fie uniforma ori doar pe jumatate de suprafata de inghetz...ori intr un colt...neregulat. Aceasta manifestare ar fi ca urmare a pierderii de agent frigorific si...da se poate presupune acest tip de interventie.
        Pretul ar trebui sa fie intr e 150...maxim 200 de lei.
        Noroc...

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Service frigidere marca Kelvinator

          Postat în original de jucarel
          Indiferent de marca...frigiderele au un principiu comun de functionare...
          Lăudabil efortul dar mă gândesc că este un picuţ tardiv. După 4 ani jumate ...

          Comentariu

          Procesare...