Baghete ornamentale(sprose)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • paula84
    Incepator
    • 15.sep.2008
    • 41

    Baghete ornamentale(sprose)

    Ce parere aveti? Se mai "poarta" baghetele ornamentale aplicate sau cele din interiorul geamului termopan?Sau este o chestie depasita?
    Astept parerile voastre sincere.Multumesc anticipat
  • alfa
    Membru
    • 17.apr.2008
    • 171

    #2
    depinde de casa....

    La un bloc de pe vremea lui Ceasca sau unul nou nu as pune asa ceva, dar la o casa rustica sau una veche sau un bloc vechi, poate arata superb.
    In primul rand insa trebuie sa ai niste ferestre mari ca sa arate bine.

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 909

      #3
      In functie de arhitectura casei se pot folosi fara probleme.

      Comentariu

      • fingerprint
        Incepator
        • 10.oct.2008
        • 6

        #4
        sprose

        buna ziua. eu mi-am pus geamuri termopane simple. acum as dori sa imi adaug sprose. este posibil? nu doresc desfacerea geamului si introducerea lor intre cele 2 foi de sticla. vreau doar sa stiu daca se pot aplica pe interiorul sau exteriorul foilor de geam. unde as putea sa apelez pentru aceste sprose? mentionez ca am tamplarie pvc pe maro. va multumesc pentru eventuale raspunsuri si idei.

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 909

          #5
          Da, puteti sa le aplicati pe exteriorul foilor de geam.

          Comentariu

          • fingerprint
            Incepator
            • 10.oct.2008
            • 6

            #6
            sprose

            Postat în original de ConsultantTamplarie
            Da, puteti sa le aplicati pe exteriorul foilor de geam.
            puteti sa imi spuneti si cine se ocupa cu aplicarea lor la exterior? firmele de geam termopan, tamplari.... cum se aplica de fapt?exista un adeziv special?
            ma bucur sa vad ca cineva raspunde aici. eu sunt plecat din pacate din tara pentru 2 luni cu niste treburi si imi e mai greu sa iau informatii de la sursa.

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 909

              #7
              Daca optati pentru sprosurile lipite, in detrimetul celor care impart efectiv geamul trebuie sa tineti cont de urmatoarele recomandari:

              1. Suprafata sticlei/geamului
              Sticla trebuie sa fie curata, uscata si degresata. Pentru curatare trebuie sa se foloseasca o carpa curata, respectiv o laveta. Nu trebuie folosite, sub nicio forma, degresantii cu tensiden (ex.: Ajax pentru curatat geamuri, Sidolin etc). De preferat ar fi sa folositi VEKANOL SP 146.121 (de la VEKA). Totusi, toti degresantii fara tensiden pe baza de solventi sunt recomandati pentru curatarea suprafetelor geamului. Daca doriti puteti sa folositi si un solvent curat (ex.: etanol), dar sub nicio forma sa nu folositi substante de curatat precum acetona, 2-butanon sau otet, pentru ca acestea pot ataca profilul.

              2. Banda adeziva
              Si suprafata pe care urmeaza sa se aplice banda adeziva trebuie sa fie curata, uscata si degresata. Folia care protejeaza banda adeziva trebuie indepartata cu putin timp inainte de lipire.

              3. Temperatura de prelucrare
              In general, profilele de sprosuri si sticla trebuie sa aiba la lipire temperatura camerei, conditia aceasta presupunand depozitarea lor in interiorul incaperii prevazute cu geamul pe care urmeaza a fi puse profilele de sprosuri – este recomandat sa le lasati chiar cateva zile, astfel inca sa se incadreze intre valorile de temperatura +16 grade C si + 24 grade C. Dupa ce sunt lipite sprosurile nu trebuie sa exercitati tensiuni asupra acestora timp de 18, pana la 24 de ore, daca doriti o lipire cat mai buna. Totodata, in acest interval de timp ferestrele nu trebuie transportate.

              4. Debitare
              Debitarea se face cu ferastraul la un capat conform schitei. Lungimea etalon este de 1 mm. Debitarea trebuie in asa fel executata incat banda adeziva sa poata sta libera pe sticla si sa se lipeasca la o usoara apasare pe toata suprafata. La unele sprosuri pentru ferestre la imbinarea in cruce este necesara o frezare pe contur.

              5. Lipirea
              Pentru premontaj si pentru ajustare, se indeparteaza mai intai folia protectoare, dar numai la capetele sprosurilor, iar acestea se ajusteaza si se apasa usor. Folia protectoare se indeparteaza de sub sprosul premontat si se apasa puternic pe lungime si latime astfel incat toata banda adeziva sa faca contact cu suprafata sticlei. Sprosurile trebuie apasate puternic si in mod egal, iar acest proces trebuie repetat de 1-2 ori si controlat daca banda este pe toata suprafata in contact vizibil cu sticla.
              Sprosurile nu trebuie lipite tensionat, pentru ca in acest caz nu se realizeaza o lipire corecta. Mai mult decat atat, trebuie sa se lucreze cu grija la pozitionarea sprosurilor pe canturi de profil tesite, pentru ca se poate intampla ca intr-o parte sa fie mai mare distanta, iar in cealalta parte mai mica, ceea ce duce la dezlipirea sprosului.

              6. Profile decorative
              La sprosuri pentru ferestre cu invelis decorativ (foliate), la capetele baghetelor, profilul trebuie taiat minim 25 mm, pentru ca, tehnic, lipirea foliei nu poate fi facuta perfect la capete.

              Comentariu

              • alfa
                Membru
                • 17.apr.2008
                • 171

                #8
                Si toata lucrarea trebuie facuta la orizontal.

                Exista si sprosuri care vin deja cu banda adeziva si altele care se aplica cu silicon.

                Comentariu

                Procesare...