Proiect instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • urduban
    Incepator
    • 08.sep.2008
    • 37

    Proiect instalatie electrica

    cu ocazia inscrieri mele pe acest forum de discutie vreau sa-i salut pe toti care au timpul si rabdarerea de a raspunde la mesaje si pe toti cei care sunt inscrisi...


    va cer ajutorul pentru ca cititind mesajele mi-am dat seama ca sunteti profesionisti...


    problema mea: am o casa construita recent in stadiul "la rosu" astept sa se monteze tamplaria si vreau sa ma apuc de instalatia electrica


    casa: p+1 ,100m amprenta la sol,pereti BCA, nu sunt turnate sape

    vreau sa execut eu instalatia , dar am nevoie si de sfaturile si ajutorul dumneavoastra

    IN primul rand am 26 de locuri pentru lumina ,aproximativ 100 W fiecare ,25 de prize pentru consumatori normali (TV,telefon,radio,asprator?etc.) si 6 consumatori speciali (hidrofor,centrala,frigider,2x A.C,masina spalat rufe)+reteua TV

    Dupa calculele mele as spune ca am un consum de aproximativ 10 kw/h ,calcul facut fara nimic concret , fara factor de simultaneitate...

    Intrebari:

    1. daca distanta de la bransamentul ELECTRICA este de 50 M pana la tabloul meu din casa ce sectiune a calblului imi trebuie (ingropat sub limita de inghet)??

    2.merge sa fac bransamentul pentru monofazat?? la distanta si kw pe care ii am eu??

    3.pot face un singur tablou pe parter??unde imi vin toate circuitele? m-am gandit la un cofret mai amre cu 2-3 randuri de cirucite


    4.conductorul o sa-l pozez prin tub PVC cu coturi(nu mai mult de doua coturi intre doze) realizate din copex cu un diametru mai mare , pe sub sape(cirucitele parterului prin sapa de jos si circuitele etajului prin sapa de sus). daca gresesesc astept pareri

    5.nu vreau sa umplu casa de doze si m-am gandit ca o sa fac niste doze mai mari in partea inferiaora a peretilor in locul de dupa usi unde nu sunt la vedere si pentru iluminat m-am gandit sa fac doze in fiecare incapere in dreptul intrerupatoarelor/comutatoarelor(mai usor de executat) si pe urma sa le grupez in circuite si ulterior legate la tablou

    6.ca protectie voi folosi monoplare/bipolare 10A iluminat, 16A prize / diferential la intarea in tablou si poate si pe cirucitele speciale

    7legaturile in doze : pentru prize nu stiu daca sa fac cu cleme (wago/OBO) si voi merge clasic cu infasurare si izolier si in loc de cositor o sa puin o morseta in cap . La iluminat voi folosi cleme


    8. Inainte de finisajele interiaore vreau sa pozez tuburile pe placile de beton pentru turnarea sapelor , fizarea dozelor de tencuiala provizoriu , tragerea conductoarelor, montarea cofretului si o proba de verificarea a circuitelor

    9 despre impamantare am citit pe forum

    10. ca materiale voi folosi gewiss,merlin gerin,legrand ,wago,obo,schneder si conductor de calitate buna

    vreau sa va multumesc anticipat , va astept cu sfaturi si pareri ,sunt dispus sa invat mult mai mult si o sa revin cu poze din timpul executiei
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Puteti face un singur tablou mare, depinde cum a fost gandita instalatia. Ideal este sa aveti diferentiale pe fiecare circuit unde se impune; daca aveti un dispozitiv general si va exista o problema, acesta va opri alimentarea catre toate aparatele.
    Standardul prevede folosirea sigurantelor bipolare, insa tendinta este sa se foloseasca sigurante monopolare pentru diminuarea costurilor.

    Pentru conductori sectiunile se determina in functie de normative in conformitate cu rezultatele din calculele de cadere de tensiune, incalzire si rezistenta mecanica daca se impune. In regim normal de functionare valorile pierderilor de tensiune trebuie sa fie de cel mult 3% pentru instalatii de iluminat si 5% pentru celelalte receptoare.

    Merlin Gerin si Schneider se refera la acelasi producator.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • gabix
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 185

      #3
      - la Electrica Muntenia Sud sau cum se numeste acum peste 10 KVA nu scapi fara studiu de solutie ( numai proiectul e 1000Eur cu factura )

      R2 - nu prea ai sanse la monofazat la puterea asta considera trifazat in ceea ce vei face

      R3 - da, dar s-ar putea sa consumi mai mult cablu si s-ar putea sa fie mai greu sa ajungi cu toate circuitele de la etaj la parter dpdv treceri prin zid, etc

      R4 - iti recomand tub pvc cu coturi fata de copex sau altceva. Eu am mers cu curenti tari pe sus si curenti slabi (retea UTP, telefon, cablu tV, etc ) pe jos . Mai trebuie sa tii cont pe unde duci conductele de inclazire si apa in sensul intersectiilor si grosimii sapei plus conf. cu normele.

      R5 dozele pe care le vei folosi doar pt. evitare de depasire nr coturi le poti ingropa mai bine, s-ar putea sa nu ai nevoie sa umbli prea curind la ele, mai multe iti pot spune cei mai experimentati

      R6 - atentie la cum folosesti sigurantele diferentiale si mai ales generala pt. ca poti avea urmatoarele pb:
      - iarna daca un consumator pune la masa ti se va opri centrala si s-ar putea sa inghete apa pe conducte, deci ar fi de evitat ca pe acest circuit de la firida pina la consumator sa nu ai diferentiala
      - vara idem cu frigiderul si se strica mincarea
      -iluminatul perimetral casei, alee, etc in exterior pune pe diferential
      ( in acest caz poti pune o diferentiala pe linie si din ea sa pleci cu bipolare
      pt. fiecare circuit in parte, iesi mai ieftin si rez. si pb. de protectie )

      R7 eu am folosit OBO si daca lucrezi pe etape e total neproductiva cositorirea. prinderea e solida si ei afirma ca suporta vreo 25 A parca

      R8 musai inainte de finisaje

      R9 la OBO gasesti electrozi, platbanda si cleme la preturi bune

      R10 la aparataj trebuie sa te hotaresti de la inceput, exista incompatibilitati mecanice doze cu module. Cit priveste mastile ia rezerve, modelele se schimba la 2-3 ani si daca tii la stil nu vei mai gasisa inlocuiesti mai ales daca alegi culori si forme mai neobisnuite
      Conductor am luat RomCab si cel de 2.5 are 2.35 diametru , cauta un distribuitor mare si obtii preturi mai bune decit de la hipermarket-uri.

      Comentariu

      • stefanev
        Membru marcant
        • 05.iul.2007
        • 437

        #4
        1. daca distanta de la bransamentul ELECTRICA este de 50 M pana la tabloul meu din casa ce sectiune a calblului imi trebuie (ingropat sub limita de inghet)??
        cablul de curent se ingroapa la minim 60cm in pamant si NEAPARAT sa ai pus cu cativa centimetri mai sus pamblica de atentionare. Conductorul sa fie de minim CU 6mm diametru. Pentru a face fata consumului iti recomand folosirea a mai multor circuite de priza fiecare circuit cu sigurante pe faza si nul direct din tabloul din casa. Cositorirea este buna deoarece se evita un lucru neglijat de multa lume .... OXIDAREA. Nu se recomanda realizarea instalatiei electrice prin pardoseala (pericol in caz de inundatie).

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de stefanev
          [...] Nu se recomanda realizarea instalatiei electrice prin pardoseala (pericol in caz de inundatie).
          Puteţi argumenta acest lucru?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #6
            Postat în original de gabix
            - la Electrica Muntenia Sud sau cum se numeste acum peste 10 KVA nu scapi fara studiu de solutie ( numai proiectul e 1000Eur cu factura )
            Una este studiul de solutie, alta este proiectul de retea.

            Comentariu

            • DanielF_67
              Membru marcant
              • 22.mar.2007
              • 336

              #7
              Postat în original de RaduCA
              Postat în original de stefanev
              [...] Nu se recomanda realizarea instalatiei electrice prin pardoseala (pericol in caz de inundatie).
              Puteţi argumenta acest lucru?
              Unde scrie asta in ce normativ?eu numai prin pardoseala fac instalatiile si nu s-a intamplat nimic pana acum ,care este limita de inghet/?si ce vrei sa spui cu amblica de atentionare"?daca vrei sa ajuti omul da mai multe detalii precise,nu-l baga in ceata..cu:"pamblici"Numai bine.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Postat în original de DanielF_67
                [...] si ce vrei sa spui cu "pamblica de atentionare"? [...]
                Cred că se referă la acea bandă galbenă cu inscripţionare de atenţionare şi care ar trebui îngropată deasupra traseului pentru cablurile electrice.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • DanielF_67
                  Membru marcant
                  • 22.mar.2007
                  • 336

                  #9
                  Postat în original de RaduCA
                  Postat în original de DanielF_67
                  [...] si ce vrei sa spui cu "pamblica de atentionare"? [...]
                  Cred că se referă la acea bandă galbenă cu inscripţionare de atenţionare şi care ar trebui îngropată deasupra traseului pentru cablurile electrice.
                  Stiu dle RaduCA ,trebuia sa spuna Stefanev ca se pune nisip pe cablusi apoi folia avertizoare,si pamant ,dar am lasat sa-l corectati dvs ca sunteti din acelasi oras.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    @ DanielF_67:
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • gabix
                      Membru
                      • 10.sep.2007
                      • 185

                      #11
                      ref la:
                      ---
                      la Electrica Muntenia Sud sau cum se numeste acum peste 10 KVA nu scapi fara studiu de solutie ( numai proiectul e 1000Eur cu factura )
                      ---

                      scuze ca nu am fost foarte clar, razvyyc a sezizat diferenta.

                      M-am referit de fapt la faptul ca daca vrei o putere mai mare de regula ti se spune ca nu ti se poate da printr-un bransament obisnuit daca esti mai departe de trafo si sint oarece consumatori in zona (plus colac peste pupaza zona noua ) . Si atunci probabil ti se cere un studiu de solutie pt. legare direct la trafo pt. ca "reteaua nu tine". Poate daca procedezi "romaneste " se rezolva. Dar ca sa-ti dau o referinta un bransament trifazat aerian ~30 m de 10 KVA costa in total ~1500 RON.
                      Un cablu subteran de 4 fire cupru de 6 mm costa ~17 RON/ml iar sapatul cu escavator la 1.2 m adincime costa 10 RON /ml
                      (preturile sint recente 09.2008 )

                      Comentariu

                      • razvyyc
                        Membru Marcant
                        • 04.ian.2008
                        • 450

                        #12
                        Postat în original de gabix
                        ref la:
                        Dar ca sa-ti dau o referinta un bransament trifazat aerian ~30 m de 10 KVA costa in total ~1500 RON.
                        Un cablu subteran de 4 fire cupru de 6 mm costa ~17 RON/ml iar sapatul cu escavator la 1.2 m adincime costa 10 RON /ml
                        (preturile sint recente 09.2008 )
                        Subscriu la cele spuse de dvs. cu precizarea ca in cazul bransamentului trifazat 1500 RON costa doar cheltuielile directe, legate efectiv de executia lucrarii, nu si cheltuielile legate de contorul trifazic.

                        Comentariu

                        • DanielF_67
                          Membru marcant
                          • 22.mar.2007
                          • 336

                          #13
                          Postat în original de razvyyc
                          Postat în original de gabix
                          ref la:
                          Dar ca sa-ti dau o referinta un bransament trifazat aerian ~30 m de 10 KVA costa in total ~1500 RON.
                          Un cablu subteran de 4 fire cupru de 6 mm costa ~17 RON/ml iar sapatul cu escavator la 1.2 m adincime costa 10 RON /ml
                          (preturile sint recente 09.2008 )
                          Subscriu la cele spuse de dvs. cu precizarea ca in cazul bransamentului trifazat 1500 RON costa doar cheltuielile directe, legate efectiv de executia lucrarii, nu si cheltuielile legate de contorul trifazic.
                          Corect la care se mai adauga BMPTul cu protectiile aferente,impamantarea etc..

                          Comentariu

                          • urduban
                            Incepator
                            • 08.sep.2008
                            • 37

                            #14
                            va multumesc foarte mult


                            - o sa pun nisip peste cablu deoarece voi face traseul subteran deoarece este distanta foarte mare si aerian imi trebuie un stalp intermediar plus estetic...


                            - nu stiu si eu inclin tot spre trifazat cu toate ca nu am consumatori trifazati... este o casa normala de locuit cu 5-6 circuite speciale(2 A.C,hidrofor, masina spalat rufe, centrala) si restul de prize pentru consumatori normali (tv,radio,home cinema, mixer, cafetiera....) si la iluminat strictul necesar pentru suprafata mea....

                            Astept si eu pareri pentru ca din start as merge pe monofazat dar este distanta cam mare si creste si diametrul la cablul genral...


                            corectati-ma daca gresesc si va astept cu pareri si cu detalii de executie si de unde pot procura materialele astea mai importante ca pret conductor 2.5/1.5/cablu alimentare subteran cu manta...


                            ptr.impanatare iau plantbada 40x4 mm si teava de 1.5 toli de la baduc sau tarusi de la obo..



                            va multumesc pentru atentia oferita acestui post si va astept cu sugestii

                            Comentariu

                            • urduban
                              Incepator
                              • 08.sep.2008
                              • 37

                              #15
                              si inca ceva:


                              eu ma apuc de instalatie la interior contractul la electrica inca nu este facut si inca nu stiu daca trebuie trifazat de aceea am ales sa fac si un singur tablou interior cu trei randuri de circuite , pentru a-mi fi mai usor de grupat cele trei fazae(trifazat) mentionez ca am mai luat pazrte la executia catorva instaltii dar toate au fost monofazate... la trifazat stiu doar ca trebuie echilibrat consumul pe cele trei faze

                              de aceea va cer ajutorul si va multumesc anticipat...

                              Comentariu

                              Procesare...