Solutie protectoare importiva mucegaiului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Popika
    Incepator
    • 07.apr.2008
    • 12

    Solutie protectoare importiva mucegaiului

    Salutare tuturor!

    Vreau sa apelez din nou la sfaturile dumneavoastra ca sa ma lamuresc si eu. Am scotocit in aceasta sectiune, in multe topicuri, dar nu pot spune ca am gasit solutia pentru mine. Problema mea este asemnatoare cu multe altele discutate pe aici, insa suna asa:
    - la casa de vacanta care este vizitata in fiecare weekend, am descoperit niste pete pe doi pereti, care s-au dovedit a fi mucegai.
    - peretii sunt din caramida, cu termoizolatie la exterior;
    - casa are termopan;
    - s-a aplicat solutie antimucegai;

    Povestind in stanga si in dreapta, un cunoscut mi-a recomandat o solutie (a se citi compozitie lichida) care se foloseste la constructia piscinelor si am inteles ca aceasta solutie odata uscata este ca un strat de sticla prin care nu trece apa.
    Vreau sa va intreb trei lucruri:
    1. cum se numeste solutia/vopseaua despre care v-am povestit mai sus?
    2. puteti sa imi explicati (mai pe intelesul omului fara experienta in costructii) ce este aceea o vopsea epoxidica si daca se potriveste ca rezolvare a problemei mele?
    3. ce alta metoda imi recomandati ca sa imi protejez peretii impotriva mucegaiului?

    PS - incerc sa imi ajut tatal desi nu ma pricep la constructii, dar daca sunt invatat fac!

    Toata stima!
    Save the planet: it is OUR house!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Credeti ca in acea zona cu probleme sunt anumite conditii favorizante cum ar fi o deficienta a structurii peretelui sau termoizolatiei?

    Comentariu

    • Popika
      Incepator
      • 07.apr.2008
      • 12

      #3
      Este posibil sa fie o deficienta la nivelul fundatiei (asta in cazul unui perete), dar nu pot spune cu siguranta ptr ca tatal meu a cumparat terenul cu fundatia era deja facuta. Mai este o zona in coltul camerei, de acolo incepand o terasa exterioara neacoperita.
      Stiu ca trebuie sa facem o izolatie la nivelul fundatiei, insa as vrea sa ma ajutati sa gasim o solutie temporara pana la primavara, ptr ca vin ploile si izolatia la fundatie nu se mai poate incepe.

      Multumesc!
      Save the planet: it is OUR house!

      Comentariu

      • popescu gheorghe
        Incepator
        • 10.feb.2008
        • 32

        #4
        Buna seara, va rog mult sa-mi oferiti sprijin intr-o problema foarte delicata. in cadrul institutiei in care lucrez trebuie sa mutam un depozit de carte intr-un demisol (cca 2m in pamant); aproxim 35.000 volume. Camera de la demisol care a fost eliberata de mobilier si diferite obiecte a scos la iveala pete de umezeala pe parchet si perete la baza. Am scos acele bucati de parchet mucegait si am observat ca leturile pe care este pus parchetul sunt putrede, dar nisipul este uscat. Trebuie specificat ca aceasta camera nu are peretii in exterior, nu are geamuri ci un horn de aerisire iar sub ea se afla un fel de subsol (camera de ventilatie naturala). Izolatia cred ca a fost facuta cu smoala.
        Ce sa facem ? Trebuie sa mutam urgent cartile aici si nu stim ce sa facem. Sa lasam acelasi parchet si sa luam un dezumidificator ?
        Sa scoatem tot parchetul si nisipul si sa lasam cimentul simplu?
        Sa scoatem parchetul si sa izolam cu ceva (cu ce ? ) si apoi sa punem iar parchetul ?
        Va rog mult de tot sa-mi oferiti sprijin cat de repede puteti deoarece este in joc "viata" unor carti foarte rare si vechi si suntem obligati moral sa le protejam. Va multumesc mult de tot.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Din ceea ce spuneti dvs. este necesara cel putin refacerea finisajului pardoselii. Daca sub parchetul existent toate lucrurile sunt OK atunci nu este necesara o interventie la stratul suport.

          In mod normal ar trebui sa reamenajati spoatiul pentru noua destinatie, plecand de la curatarea si igienizarea acestuia. Pastrarea cartilor si inscrisurilor necesita un spatiu cu un mediu controlat (temperatura-umiditate) insa nu va pot spune ce si cum este nevoie.
          Finisajul parchetului poate fi un parchet nou sau alt gen de pardoseala.
          pentru controlul umiditatii, se poate folosi un dezumidificator ales functie de spatiul dvs.

          Functie de grosimea straturilor existente pe pardoseala se poate opta pentru o alta modalitate de refacere, in concordanta cu viitorul finisajl.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            V-am pus citeva spicuiri dintr-un memoriu tehnic . Trageti concluziile si vedeti daca este o lucrare pe care puteti face singuri sau este cazul sa cereti ajutoare la Ministerul Culturii .
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            Procesare...