+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Cabanuta pe piloni

Cabanuta pe piloni

Salutare la toata lumea.
    Doresc sa construiesc o cabanuta din lemn (aprox. 30 mp parter + mansarda foarte joasa) undeva la munte. Accesul auto este foarte dificil, nu am apa curenta si nici curent electric, asa ca m-am decis sa renunt la fundatia clasica din beton, si sa incerc o casa pe piloni. Cum nu stiu nimic despre asa ceva, orice sugestie sau idee este binevenite.
    Eu m-am gandit la niste piloni metalici (zincati) din teava patrata de 80-100 mm latura. Vreau sa-i ingrop cam 50 cm (fara sa folosesc beton). La capatul ingropat m-am gandit sa sudez o talpa de ~30x30 cm ca sa nu se afunde. Deasupra nivelului solului se vor ridica la 20 cm de unde o sa incep constructia de lemn care o sa fie un fel de centura din caferi grosi (15x15 cm), de pe care o sa ma ridic cu restul.... Distanta dintre piloni o sa fie ~2-2,5 ml pe toate directiile (3 randuri a cate 4 piloni).
    Ca parere aveti?
    Multumesc.

Nu are nimeni nicio sugestie pentru pilonii mei ?????

Citat Postat în original de bogdan.sb
    Nu are nimeni nicio sugestie pentru pilonii mei ?????
    Nu ma pricep prea bine, dar 50 cm este foarte putin pentru o fundare pe piloni. Normal trebuie sa sapi pana la stratul care suporta cel mai bine greutatea cabanei, transmisa prin pilonii de sustinere. Si cel mai bine faci un efort si faci acesti piloni din beton, fierul cat de protejat va fi nu va rezista mult timp. Inteleg ca nu vrei sa faci din beton pt ca accesul este foarte greoi in zona?
    faci o casa si pentru urmasii tai

50 cm e prea putin. Trebuie sa coborati sub limita de inghet si sa ajungeti la un strat stabil. Totodata inaltimea fata de pamant trebuie sa ia in calcul faptul ca la munte zapada poate avea si 50-80 cm si daca ajunge la pereti ... o sa aveti probleme cu umiditatea.
    Poate ar fi mai potrivit (data si fiind locatia) sa va ganditi la o fundatie din piatra cladita (va puteti face si o pivnita in felul acesta).

Va rog sa luati mesajul ca si pe o parere proprie. Sunt altii mai informati sau trecuti prin asta decat mine sa dea sfaturi.
    Sa speram ca va fi mai bine. Oricum speranta moare ultima...

Accesul este foarte dificil. Ultimul km. de drum, nici nu mai prea este drum.... e un fel de loc pe unde mai circula cate-o masina de teren sau vre-un taf. Sunt portiuni de panta cu inclinatie poate si de 40 grade, tot felul de ogase adanci de 20 - 30 cm, bolovani, etc.....
    Tocmai am discutat la un comerciant de betoane care mi-a spus ca nu poate ajunge acolo cu o masina de transportat beton (cifa).
    Sa fac la fata locului betonul ......... mi s-au cerut niste preturi cam astronomice....
    Din aceste motive ramane varianta cu pilonii.........
    Cat de jos ar trebui sa ingrop pilonii? Inca nu am sapat, dar din cate stiu este un sol cu foarte nulta piatra, si chear bolovani f. mari....
    Daca folosesc teaza zincata va rugini?

In varianta piatra cladita mai sunt ceva cabanute, dar e destul de dificil si asa....
    De fapt vreau sa am cheltuieli cat mai mici. Daca ar fi suficienti bani s-ar rezolva si problema betonului, dar .....

Citat Postat în original de bogdan.sb
    In varianta piatra cladita mai sunt ceva cabanute, dar e destul de dificil si asa....
    De fapt vreau sa am cheltuieli cat mai mici. Daca ar fi suficienti bani s-ar rezolva si problema betonului, dar .....
    Incercati sa evitati solutia cu tevile de fier, nu este o solutie buna. Tot solutia cu piloni de beton, sau un radier general inalt este solutia buna, chiar daca este mai scumpa, decat sa regretati mai bine faceti un efort financiar acum.
    faci o casa si pentru urmasii tai

Abia acum am vazut intrebarea. Cred ca undeva prin "Inbox" a ramas un mail de atentionare pentru mesaje noi necitit asa ca nu mai primesc alte mesaje de "raspuns la ....".
    Inca nu m-am decis. Sunt in discutii cu cineva cu o cifa. Poate se aventureaza ......
    Daca ar fi sa fac o zidarie din piatra, ce implica? Cum se face fundatia? Tot din zidarie? Cat de adanca? Ce liant folosesc pentru piatra? .....

eu cred ca este buna si solutia tevilor daca sunt incorporate in beton (partea din pamint: sapi o groapa la o adincime de 0,9-1m, sudezi niste mustati din fier beton stilpului si torni betonul ) iar in sus te duci cit vrei si ii imbraci in piatra. in final apar ca si cum ar fi claditi din piatra.

Gasiti AICI suficiente poze cu constructia unei case pe piloni . Ramine numai sa decideti ce va este util .

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Cabana pe piloni
    De ALLL în forumul Fundatia casei
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 15.01.2012, 13:09
  2. Marcare piloni de rezistenta pentru fundatie
    De baracudae46 în forumul Fundatia casei
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 18.08.2010, 13:26
  3. Proiect casa de lemn pe piloni
    De dori în forumul Legislatie