Cabanuta pe piloni

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Miticca68
    Incepator
    • 16.dec.2021
    • 21

    #16
    Bună seara și eu as vrea sa construiesc o camera de 7 m lungime/4 m latime pe piloni de beton. Menționez ca terenul este în panta, iar varianta cu fundația clasica pica deoarece m-aș ridica undeva la 1 m deasupra solului.
    Zidurile vor fi din cărămidă cu stâlpii și centura aferenta din beton și acoperișul clasic, din lemn într-o apa din tabla. Întrebarea mea, la dimensiunea de 7/4m a construcției, câți piloni de beton sunt necesari, grosimea acestora, dimensiunea tălpi pilonilor și adâncimea lor.
    Menționez ca la 50 cm adâncime în sol, terenul este foarte stabil. Mulțumesc frumos pentru amabilitate.

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 548

      #17
      La o constructie din beton/caramida, data fiind greutatea si ridigitatea, parerea mea este ca trebuie sa ai un proiect, sau macar sa iti faca un rezistentist calculele. Oricum, adancimea de 50 cm este prea mica, fiind deasupra limitei de inghet.
      Mai ai varianta sa nivelezi o portiune (100 pm de ex) si sa construiesti cu fundatie clasica. Cu un buldo-excavator rezolvi intr-o ora. Eu asa am facut si a iesit foarte bine.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #18
        Daca nivelezi terenul , apoare nevoia unui zid de sprijin si problema cu modificarea curgerii apei de pe panta .
        Se lucreaza la cota care este , chiar daca se " inalta " la capatul pantei .
        Fundatia " in plus " care apare , poate fi folosita, se poate face un beci.
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 548

          #19
          Postat în original de Mircea G
          Daca nivelezi terenul , apoare nevoia unui zid de sprijin si problema cu modificarea curgerii apei de pe panta .
          Se lucreaza la cota care este , chiar daca se " inalta " la capatul pantei .
          Fundatia " in plus " care apare , poate fi folosita, se poate face un beci.
          Nu este nevoie neaparat de zid de sprijin. "Sapatura" nu trebuie sa fie 100% verticala. Poate sa aiba o panta ff mare, se seamana iarba, eventual ceva tufe si se rezolva. Cel putin, eu asa am procedat si nu am avut probleme la o inaltime sapata de putin peste 2 m. Este adevarat, conteaza si compozitia solului
          Nivelarea unei portiuni mai are si avantajul ca se obtine teren orizontal, pentru o terasa, parcat auto etc ...

          Comentariu

          • Miticca68
            Incepator
            • 16.dec.2021
            • 21

            #20
            Postat în original de bogdan.sb
            La o constructie din beton/caramida, data fiind greutatea si ridigitatea, parerea mea este ca trebuie sa ai un proiect, sau macar sa iti faca un rezistentist calculele. Oricum, adancimea de 50 cm este prea mica, fiind deasupra limitei de inghet.
            Mai ai varianta sa nivelezi o portiune (100 pm de ex) si sa construiesti cu fundatie clasica. Cu un buldo-excavator rezolvi intr-o ora. Eu asa am facut si a iesit foarte bine.
            Din păcate, tot solul, înclinat nu-mi permite accesul cu niciun utilaj, varianta cu piloni fiind ce-a mai plauzibila.
            ​​​

            Comentariu

            • Miticca68
              Incepator
              • 16.dec.2021
              • 21

              #21
              Postat în original de Mircea G
              Daca nivelezi terenul , apoare nevoia unui zid de sprijin si problema cu modificarea curgerii apei de pe panta .
              Se lucreaza la cota care este , chiar daca se " inalta " la capatul pantei .
              Fundatia " in plus " care apare , poate fi folosita, se poate face un beci.
              Mircea, din cauza terenului denivelat, nu am acces cu niciun utilaj, și apoi cred ca mi-ar creste costul considerabil cu încă un zid de sprijin

              Comentariu

              • Miticca68
                Incepator
                • 16.dec.2021
                • 21

                #22
                Postat în original de bogdan.sb

                Nu este nevoie neaparat de zid de sprijin. "Sapatura" nu trebuie sa fie 100% verticala. Poate sa aiba o panta ff mare, se seamana iarba, eventual ceva tufe si se rezolva. Cel putin, eu asa am procedat si nu am avut probleme la o inaltime sapata de putin peste 2 m. Este adevarat, conteaza si compozitia solului
                Nivelarea unei portiuni mai are si avantajul ca se obtine teren orizontal, pentru o terasa, parcat auto etc ...
                Bogdan, 2m zidul casei????

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #23
                  Peste piloni se poate turna o placa de beton dar toate acestea trebuie calculate, un inginer de rezistenta iti face calculul pentru fundare si restul. Pentru constructii din zidarie nu te joci, daca era una usoara poate mai mergea.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • bogdan.sb
                    Membru Marcant
                    • 23.aug.2006
                    • 548

                    #24
                    Postat în original de Miticca68

                    Bogdan, 2m zidul casei????
                    Adancimea maxima a sapaturii, adica a "malului de pamant"

                    Comentariu

                    • bogdan.sb
                      Membru Marcant
                      • 23.aug.2006
                      • 548

                      #25
                      Postat în original de Miticca68

                      Mircea, din cauza terenului denivelat, nu am acces cu niciun utilaj, și apoi cred ca mi-ar creste costul considerabil cu încă un zid de sprijin
                      Depinde si de utilaj, si de sofer. Eu am sapat undeva la munte, unde se putea ajunge doar cu masini de off-road preparate, tafuri, tractoare 4x4 etc..... A urcat un nene cu un buld-excavator fara probleme. Dar, om invatat cu drumurile de munte si rapele ...

                      Comentariu

                      Procesare...