Cabanuta pe piloni

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 548

    Cabanuta pe piloni

    Salutare la toata lumea.
    Doresc sa construiesc o cabanuta din lemn (aprox. 30 mp parter + mansarda foarte joasa) undeva la munte. Accesul auto este foarte dificil, nu am apa curenta si nici curent electric, asa ca m-am decis sa renunt la fundatia clasica din beton, si sa incerc o casa pe piloni. Cum nu stiu nimic despre asa ceva, orice sugestie sau idee este binevenite.
    Eu m-am gandit la niste piloni metalici (zincati) din teava patrata de 80-100 mm latura. Vreau sa-i ingrop cam 50 cm (fara sa folosesc beton). La capatul ingropat m-am gandit sa sudez o talpa de ~30x30 cm ca sa nu se afunde. Deasupra nivelului solului se vor ridica la 20 cm de unde o sa incep constructia de lemn care o sa fie un fel de centura din caferi grosi (15x15 cm), de pe care o sa ma ridic cu restul.... Distanta dintre piloni o sa fie ~2-2,5 ml pe toate directiile (3 randuri a cate 4 piloni).
    Ca parere aveti?
    Multumesc.
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 548

    #2
    Nu are nimeni nicio sugestie pentru pilonii mei ?????

    Comentariu

    • alexis
      Living Legend
      • 05.nov.2006
      • 1331

      #3
      Postat în original de bogdan.sb
      Nu are nimeni nicio sugestie pentru pilonii mei ?????
      Nu ma pricep prea bine, dar 50 cm este foarte putin pentru o fundare pe piloni. Normal trebuie sa sapi pana la stratul care suporta cel mai bine greutatea cabanei, transmisa prin pilonii de sustinere. Si cel mai bine faci un efort si faci acesti piloni din beton, fierul cat de protejat va fi nu va rezista mult timp. Inteleg ca nu vrei sa faci din beton pt ca accesul este foarte greoi in zona?
      faci o casa si pentru urmasii tai

      Comentariu

      • maryus315
        Incepator
        • 28.ian.2006
        • 33

        #4
        50 cm e prea putin. Trebuie sa coborati sub limita de inghet si sa ajungeti la un strat stabil. Totodata inaltimea fata de pamant trebuie sa ia in calcul faptul ca la munte zapada poate avea si 50-80 cm si daca ajunge la pereti ... o sa aveti probleme cu umiditatea.
        Poate ar fi mai potrivit (data si fiind locatia) sa va ganditi la o fundatie din piatra cladita (va puteti face si o pivnita in felul acesta).

        Va rog sa luati mesajul ca si pe o parere proprie. Sunt altii mai informati sau trecuti prin asta decat mine sa dea sfaturi.
        Sa speram ca va fi mai bine. Oricum speranta moare ultima...

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 548

          #5
          Accesul este foarte dificil. Ultimul km. de drum, nici nu mai prea este drum.... e un fel de loc pe unde mai circula cate-o masina de teren sau vre-un taf. Sunt portiuni de panta cu inclinatie poate si de 40 grade, tot felul de ogase adanci de 20 - 30 cm, bolovani, etc.....
          Tocmai am discutat la un comerciant de betoane care mi-a spus ca nu poate ajunge acolo cu o masina de transportat beton (cifa).
          Sa fac la fata locului betonul ......... mi s-au cerut niste preturi cam astronomice....
          Din aceste motive ramane varianta cu pilonii.........
          Cat de jos ar trebui sa ingrop pilonii? Inca nu am sapat, dar din cate stiu este un sol cu foarte nulta piatra, si chear bolovani f. mari....
          Daca folosesc teaza zincata va rugini?

          Comentariu

          • bogdan.sb
            Membru Marcant
            • 23.aug.2006
            • 548

            #6
            In varianta piatra cladita mai sunt ceva cabanute, dar e destul de dificil si asa....
            De fapt vreau sa am cheltuieli cat mai mici. Daca ar fi suficienti bani s-ar rezolva si problema betonului, dar .....

            Comentariu

            • alexis
              Living Legend
              • 05.nov.2006
              • 1331

              #7
              Postat în original de bogdan.sb
              In varianta piatra cladita mai sunt ceva cabanute, dar e destul de dificil si asa....
              De fapt vreau sa am cheltuieli cat mai mici. Daca ar fi suficienti bani s-ar rezolva si problema betonului, dar .....
              Incercati sa evitati solutia cu tevile de fier, nu este o solutie buna. Tot solutia cu piloni de beton, sau un radier general inalt este solutia buna, chiar daca este mai scumpa, decat sa regretati mai bine faceti un efort financiar acum.
              faci o casa si pentru urmasii tai

              Comentariu

              • bogdan.sb
                Membru Marcant
                • 23.aug.2006
                • 548

                #8
                Abia acum am vazut intrebarea. Cred ca undeva prin "Inbox" a ramas un mail de atentionare pentru mesaje noi necitit asa ca nu mai primesc alte mesaje de "raspuns la ....".
                Inca nu m-am decis. Sunt in discutii cu cineva cu o cifa. Poate se aventureaza ......
                Daca ar fi sa fac o zidarie din piatra, ce implica? Cum se face fundatia? Tot din zidarie? Cat de adanca? Ce liant folosesc pentru piatra? .....

                Comentariu

                • state dan
                  Incepator
                  • 22.nov.2009
                  • 16

                  #9
                  eu cred ca este buna si solutia tevilor daca sunt incorporate in beton (partea din pamint: sapi o groapa la o adincime de 0,9-1m, sudezi niste mustati din fier beton stilpului si torni betonul ) iar in sus te duci cit vrei si ii imbraci in piatra. in final apar ca si cum ar fi claditi din piatra.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Gasiti AICI suficiente poze cu constructia unei case pe piloni . Ramine numai sa decideti ce va este util .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • tanasie
                      Living Legend
                      • 15.oct.2008
                      • 2501

                      #11
                      De la data postarii cred ca omul si-a terminat cabanuta
                      Cu respect.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Postat în original de tanasie
                        De la data postarii cred ca omul si-a terminat cabanuta
                        Da , este posibil .In tot cazul , macar pt continuitatea si logica topicului , merita un raspuns .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Kiusro
                          Incepator
                          • 11.dec.2009
                          • 1

                          #13
                          Era totusi frumos ca Dl. Bogdan.sb sus sa puna si poze, cu cabanuta construita sau stadiul in care este

                          Referitor la pozele si filmuletul oferit de Dl. Mircea G:
                          Eu nu as avea incredere sa-mi construiesc casa pe stalpii aceia, daca nu sunt umpluti cu beton, dar estetic, putea pune un rand de pietre pe exteriorul stalpului dupa umplerea lui.

                          Ptr cei case-si fac casa din lemn, chiar le sugerez sa nu faca greseala de a folosi cuie, cuiele si lemnul sunt ptr orice doresti sa desfaci, cum ar fi un cofrag.

                          Lucrarea mesterilor mi s-a parut extraordinara, dar calitatea si siguranta lasa de dorit
                          Sanatate,
                          Caius

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Postat în original de Kiusro
                            Referitor la pozele si filmuletul oferit de Dl. Mircea G:
                            Eu nu as avea incredere sa-mi construiesc casa pe stalpii aceia, daca nu sunt umpluti cu beton, dar estetic, putea pune un rand de pietre pe exteriorul stalpului dupa umplerea lui.
                            (
                            Ce am aratat eu acolo este " ca model " . Normal ca pt o constructie in ro stilpii se vor adapta conform normelor seismice .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • mack339
                              Membru
                              • 27.dec.2009
                              • 123

                              #15
                              Domnul Bogdan, daca mai sunteti interesat....
                              Casa pe piloni se face in momentul in care solul si in special subsolul este foarte foarte moale, argila , care si ea depinde de ce tip este(nisip- este nivelul 0 unde nu se construieste).
                              Deci soluri moi. Spuneti ca este la munte, daca sunsolul este piatra atunci sunteti salvat, nu aveti nevoie de fundatie, desi aici trebuie facuta o investigatie, si problema poate fi chiar mai mare, trebuie sa excavati totul, desi zona nu e accesibila si sa turnati beton si sa compactati cu piatra mca (gravel), aici repet ramane de vazut de catre un expert.
                              Daca tot vreti sa construiti pe piloni, trebuie sa sapati gaurile in piatra indeajuns de adanc, in conformitate cu greutatea constructiei finale si a pantei respective in care se afla casa.
                              Se poate aplica si ideea altui co-forumist, pe piatra-piatra, si aveti si o pivnita !
                              Beton pana la 20 cm deasupra solului, apoi puteti sa folositi clipsuri metalice, bagate in beton, de care sa prindeti grinzi solide de lemn, stejar, fag, adica talpa casei, pe care se poate ridica restul.
                              Asa este aerisita dedesubt si se permite accesul.
                              De remarcat, daca este in panta trebuie sa faceti un zid de beton armat sau piatra in amonte, datorita alunecarilor de teren, deci cred ca va trebui sa schimbati un pic peisajul pe acolo.
                              Nu este o simpla casuta pe piloni metalici.
                              Si daca vreti sa folositi ceva materialul este otel inoxidabil (Stainless Steel - SS).
                              Succes ! Poate ne aratati si o poza !

                              Comentariu

                              Procesare...