+ Răspuns la subiect
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Pictura pe pereti

Pictura pe pereti

buna ziua, as dori sa va intreb cum as putea sa-mi pictez peretele. Doresc sa pictez pe un perete din dormitor un crin, sau o floare mare pe tot peretele, vreau ceva ce sa creeze impresia de viata in camera.
    e o camera mica si nu vrerau s-o incarc prea tare.
    la inceput am vrut sa pun tapet pe acel perete am abandonat ideea gandindu.ma ca voi desena ceva..
    intrebarea e cum si cu ce?
    multumesc.

Re: pictura pe pereti

Citat Postat în original de janina
    buna ziua, as dori sa va intreb cum as putea sa-mi pictey peretele. Doresc sa pictez pe un perete din dormitor un crin, sau o floare mare pe tot peretele, vreau ceva ce sa creeze impresia de viata in camera.
    la inceput am vrut sa pun tapet pe acel perete am abandonat ideea gandindu.ma ca voi desena ceva..
    multumesc.
    Hai sa-ti spun parerea mea sincera: daca nu stii cum si cu ce inseamna ca nu ai pictura "in singe" asa ca mai bine angajeaza pe cineva daca nu vrei sa sfirsesti prin a ... admira zilnic o catastrofa. Diferenta intre o floare plina de viata si niste pete de culoare fara luminozitate sta uneori intr-o nuanta, intr-o trasatura de pensula, nu mai mult!

Numai bine,
    DIY

Poate are talent si iese ceva deosebit....

Citat Postat în original de andreisor1
    Poate are talent si iese ceva deosebit....
    1. Cind aud (vad) cuvintul "deosebit" imi vine sa-mi smulg parul din cap! Mai nou, toate kitsch-urile, rebuturile si etalarile prostului gust s-au instalat confortabil sub umbrela numita "deosebit". Nu se mai pomeneste de: stilat, artistic, coerent, cu gust, echilibrat, clasic ....nu! trebuie musai sa fie deosebit! Daca mai e si asimetric cu atit mai bine!! Double whammy!
    2. Persoana care a deschis topicul a pus niste intrebari de incepator. Eu, daca deschid dulapul meu cu materiale pentru pictura, gasesc imediat tot ce-mi trebuie ca sa ma apuc sa pictez pe pereti ( ) deci, daca le ai cu pictura cit de cit sau chiar foarte putin (cazul meu, probabil ) nu pui intrebari dintr-astea pe forum.

Am dat un sfat in speranta ca se va evita o situatie in care "artistul", orbit de reusita personala de a nu fi iesit cu culoarea din contur, ajunge sa se mindreasca cu - dupa cum spuneam - un dezastru.

Ce-i drept, nu cunosc persoana si poate comentariile mele pot parea acide insa eu, ca sa raminem aproape de topic, le consider ... suprarealiste

Numai bine,
    DIY

Re: Pictura pe pereti

Citat Postat în original de janina
    buna ziua, as dori sa va intreb cum as putea sa-mi pictez peretele. Doresc sa pictez pe un perete din dormitor un crin, sau o floare mare pe tot peretele, vreau ceva ce sa creeze impresia de viata in camera.
    multumesc.
    Oare nu este mai simplu sa puneti un tablou cu o floare ? Daca dupa un timp nu o sa va mai placa pictura de pe perete ? Este greu de refacut finisajul peretelui daca utilizati culori pentru pictura pe baza de ulei, gouache, acrilice, pigmenti puri etc.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Pictura pe perete
    De loredana.nadrag în forumul Modele amenajari interioare
    Răspunsuri: 156
    Ultimul post: 29.09.2014, 16:10
  2. Pictura perete rosu
    De scintei monica în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 11.08.2010, 11:49
  3. Pictura tablou gard
    De monicaa în forumul Corp cladire