Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 1024
    Membru
    • 20.sep.2008
    • 172

    Răspuns la: Put din teva metalica

    BOR BLAZ > tu ai vazut care este subiectul topicul ? de aceea nu vb nimeni de pompe mamut , metode de forare ,etc
    gabi

    Comentariu

    • gcom61
      Incepator
      • 04.iun.2010
      • 75

      Răspuns la: Re: Put din teva metalica

      Postat în original de BOR BLAZ
      Asta e un exemplu care mie mi se pare extrem de eficient:
      https://www.youtube.com/watch?v=hJNyAMwrUBE
      Metoda asta este folosita in romanica de ani buni,de firmele care sapa puturi pana la prima panza freatica in vederea monitorizarii nivelului de poluare.Se foloseste o teava de 1,5-2m lungime cu un diametru de 150-170mm care are practicat pe peretii opusi o decupatura pt a fi mai usor golita de pamant ,nu prin bataie neaparat ca cel din video,ci cu un levier...Se foloseste un troliu electric sau mecanic(motor termic)pt ridicare.Intreaga instalatie incape intr-o dacie papuc.

      Comentariu

      • dr.milea
        Incepator
        • 03.feb.2015
        • 45

        Răspuns la: Put din teva metalica

        In Dimbovita, pe o buna suprafata a judetului, apa este la 2 sau 3 metri adincime. De aceea acolo merge cu asemenea puturi. Acolo unde epa e de la 8 metri in jos, nu mai merge.

        Comentariu

        • gcom61
          Incepator
          • 04.iun.2010
          • 75

          Răspuns la: Put din teva metalica

          O...alternativa ...cum sa batem o teava sau altceva... https://www.youtube.com/watch?v=cFb0nLCKypg

          Comentariu

          • Victor I
            Incepator
            • 23.iun.2015
            • 1

            Răspuns la: Put din teva metalica

            Am o intrebare. Sunt din Botosani, am 20 ari de solarii. Nu imi ajunce apa din 2 fantani pentru ca este seceta.
            Este interesanta ideea cu teava introdusa in pamant, dar eu cand am facut o fantana pana la adancimea de 9,5 m, nu am dat de nisip sau pietris ci numai pamant galben.
            Intrebarea este daca ar functiona instalatia daca nu exista strat de nisip sau pietris, ci numai pamant galben cleios (hlei). Se mai poate realiza punga de apa? Am vreo sansa sa scot apa de ordinul a o tona,doua....
            Daca cineva poate sa-mi dea un sfat.
            Multumesc anticipat.

            Comentariu

            • gcom61
              Incepator
              • 04.iun.2010
              • 75

              Răspuns la: Put din teva metalica

              @Victor I...,eu am ajuns cu forarea la 24m(numai huma)si dupa aia am dat de nisip...Am doar 80cm adancimea la apa,insa o pompa de 1,5'' poate functiona nonstop ,fara a ramane fara apa.
              Este bine ,daca te poti interesa la ce adacime au vecinii apa pt a te [orienta] in privinta adancimii...

              Comentariu

              • sovignon
                Membru
                • 22.oct.2014
                • 126

                Răspuns la: Put din teva metalica

                Dacă pământul nu prezintă pietriș în adancime, aceasta metoda de obținere a apei prin teava bătută e sortita eșecului? Fântânile din apropiere au luciul apei la 5-6m, și din ce au spus oamenii din zonă, e doar pământ negru și apoi galben.

                Comentariu

                • bucurmariusionut
                  Incepator
                  • 23.ian.2018
                  • 5

                  Răspuns la: Put din teva metalica

                  Salut, locuiesc intr-o zona unde panza freatica e foarte jos... undeva la 7-8m. De ceva timp un meserias mi-a batut o teava intr-un beci (vreo 8m) inainte de a turna placa de deasupra si a montat o pompa manuala. dupa vre-un metru cub de apa pompata manual, apa iese limpede dar cu particole de nisip. In vreo 2-3 luni urmeaza sa montez un hidrofor si parca nu as vrea sa bag apa cu nisip prin el sau prin instalatia din casa. Meseriasul mi-a zis ca denisiparea se face cel mai bine manual, ca pompa manuala "poate rupe" mai bine nisipul si trage pietricelele pt formarea caminului\putului in pamant. Sincer nu am timpul necesar sa pompez manual minim 1 ora pe zi, timp de 2-3 saptamani, cat mi-a zis meseriasul. Exista o alta posibilitate de a denisipa\limpezi apa printr-un mod automat decat cel manual, adica prin conectarea unei pompe,etc...?

                  Comentariu

                  • sorin29
                    Incepator
                    • 07.dec.2012
                    • 3

                    Buna ziua. Poate sa ma ajute cineva cu o parere sau sfat? Daca s-a confruntat cu asa ceva. Am vrut sa fac un put in zona Lipanesti, Prahova si am incercat urmatoarele variante. Am cumparat un sfredel, am sapat 3,6 m. Am dat de piatra. De aici am inceput sa bat o teava zincata de 1 si 1/2". Am dat gauri de 6 si de 8 pe o lungime de 1.2 m. Am pus sare si am batut. La 9 m sarea s-a umezit, dar nu suficient de mult, asa ca am mers pana la 12m. Sarea era uscata, nici macar uda. Am luat un buldo cu picon, pentru ca nu mai puteam de spate. Cu el am bagat 4 m in 2 ore, dintre care 1 ora ne-a luat sa sudam teava. Dar cand am bagam surubul cu sfoara de cânepa, sarea era uscata, insa, surpriza, din sfoara, masurata, au intrat doar 5 m. Pe sfoara am avut un nod facut ultima data la 10 m.
                    Intrebarea mea este, daca s-a rupt teava, pe parcurs si a intrat pamant in ea, ce cauta sarea deasupra. Si de ce e la 5 m de la suprafata?

                    Comentariu

                    • gabyh
                      Incepator
                      • 09.iul.2012
                      • 34

                      Care e cea mai buna varianta de denisipare pentru teava batuta de 1" dupa o perioada de 3luni de nefolosire? Pompa electrica scoate doar 10l/min fata de 25l cat scotea la inceput. 2 furtune subtiri ? Unu cuplat la compresor?

                      Comentariu

                      • sir_61 galahad
                        Incepator
                        • 25.sep.2010
                        • 2

                        Bună ziua .A încercat cineva metoda cu pichamerul pentru a bate țeavă?
                        Multumesc.
                        disponibil la orice afacere

                        Comentariu

                        Procesare...