Put din teva metalica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #31
    Postat în original de Mircea G
    Postat în original de RaduCA
    [...] îin zona Moldovei nu se foloseşte acest procedeu.
    Sa fiu eu sanatos cite pompe de genul acest sint in Moldova. [...]
    Vă cred. Asta înseamnă că sînt eu pe lingă subiect.

    Postat în original de Mircea G
    [...] Mai era un topic pe acelasi subiect, dar nu dau de el.
    Cu cel care a săpat pe lingă "puţ" şi întreba la ce adîncime coboară ţeava?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #32
      Postat în original de RaduCA
      Postat în original de Mircea G
      Postat în original de RaduCA
      [...] îin zona Moldovei nu se foloseşte acest procedeu.
      Sa fiu eu sanatos cite pompe de genul acest sint in Moldova. [...]
      Vă cred. Asta înseamnă că sînt eu pe lingă subiect.
      V-am zis ca am ceva rude in zona ! Ceva singe de Mircea cel Batrin ( ) o curge si prin venele mele .... Ps . Nu retin !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • 1024
        Membru
        • 20.sep.2008
        • 172

        #33
        M-am apucat de put. Deci:
        -am sapat o groapa de 1.5 X 1.5 X 1.5 m ,care va fi si caminul pentru hidrofor;

        -prima bucata de teava ( toate tevile sunt de 1 1/2 inch galvanizate ) am gauit-o pe 1.2 m cu 4 siruri de gauri : 2 siruri de gauri de 6 mm si doua siruri de gauri de 8 mm ,alternativ ;

        -gaurile l-am dat cu vaselina si am umplut bucata cu sare;

        -am batut prima bucata si am continuat cu urmatoarea bucata,infiletata , ceea ce s-a dovedit o optiune nu tocmai buna.Din cauza subtierii la filet ,acesta s-a rupt. Nu am avut decat sa intregesc tronsoanele prin sudura ;

        -dupa primele 3 bucati de teava ,cam pe la 5-5.5 m am dat de apa ,lucru dovedit prin sondarea cu o greutate prinsa de sfoara;

        -nu am vrut sa fac proba cu pompa ,considerand ca este prea la suprafata ,asa ca m-am dus pana la 10-11.5 m (unde aveam nivel in teava cam de 5.5 m coloana de apa ). La proba nu pompa ....nu a iesit nimic!

        Din pacate atat am putut sa fac deoarece liberul meu s-a terminat si a trebuit sa ma intorc la munca pentru inca 2 saptamani.
        Din acest punct unde am ajuns am mai multe variante:
        -sa ma retrag prin tatonare pana gasesc prima panza freatiaca;
        -sa ma duc mai jos cu pompa ,varianta care nu este prea convenabila deoarece nu poti sa scoti apa cu o pompa centrifuga sau cu un hidrofor pe acest diametru.
        Un dezavantaj este faptul ca nu are nimeni put in zona ,sa stiu exact unde este panza freatica. Dar voi continua lucrarile in noiembrie.
        Imi pare rau ca nu am surprins in detaliu toata actiunea deoarece am participat activ la executare. Am sa revin cu poze cand apa va curge siroaie.......
        gabi

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #34
          Si ai batut cu ciocanul cei 10 m de teava?

          Cred ca trebuie sa verifici adancimea de la care poate aduce apa o pompa din asta manuala. Posibil sa fie prea mult pentru ea inaltimea de 10m.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • 1024
            Membru
            • 20.sep.2008
            • 172

            #35
            Postat în original de VYS
            Si ai batut cu ciocanul cei 10 m de teava?

            Cred ca trebuie sa verifici adancimea de la care poate aduce apa o pompa din asta manuala. Posibil sa fie prea mult pentru ea inaltimea de 10m.
            Cu ciocanul ( barosul ) de 10 kg. Terenul este aproape de un rau si terenul este nisipos. Am sapat si un helesteu in curte si pana la 2.5 m adancime nu am gasit o pietricica.Este un metru de huma si dupa aceea nisip.Adevarul este ca pe la vreo' 4 m credeam ca nu mai innaintez,dar am rasucit teava cu un cleste cu lant si a mers.

            Pompele manuale aduce apa de la 20 - 30 m ,nu asta este problema . Am uitat sa spun ca atunci cand am demontat pompa din capul tevii ,a "tras " putul (asta in limbaj sondaresc ) , deci pompa mi-a scos aerul din tevi neavand aflux de apa din strat.
            gabi

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #36
              @ 1024: Mulţumim foarte mult pentru pozele şi explicaţiile oferite!

              Postat în original de 1024
              Cu ciocanul (barosul) de 10 kg. [...]
              Pun şi eu o întrebare: cum aţi rezolvat cu capătul ţevii în care aţi bătut cu barosul? l-aţi tăiat (pentru că presupun că acesta s-a deformat de la lovituri şi nu s-a mai îmbinat cu ţeava următoare) şi abia apoi aţi efectuat sudura?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #37
                Presupun ca a folosit o mufa pe care a infiletat-o si a batut tn ea, protejand astfel filetul tevii principale!
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #38
                  Nu cred! Filetul nu este proiectat şi nici nu rezistă la o astfel de solicitare (a se vedea şi ce a spus Dl. 1204).
                  Postat în original de 1024
                  [...] - am batut prima bucata si am continuat cu urmatoarea bucata, infiletata, ceea ce s-a dovedit o optiune nu tocmai buna. Din cauza subtierii la filet, acesta s-a rupt. Nu am avut decat sa intregesc tronsoanele prin sudura; [...]
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Zsolty007
                    Membru
                    • 30.sep.2007
                    • 217

                    #39
                    Eu cred ca tocmai a facut cum a zis RaduCa ca a taiat ca altfel nu se poate. Sau poate a fost batut prin intermediul unui lemn ....dar sa lasam sa ne lamureasca domnul care a executat lucrarea ....
                    Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

                    Comentariu

                    • 1024
                      Membru
                      • 20.sep.2008
                      • 172

                      #40
                      Asa este,am batut intai cu lemn,dupa aceea am facut un protector din fier si , in cele din urma , am batut direct in teava si am taiat cu flexul+sudura. Se taie cam 5 cm ,la mine ,avand terenul nisipos , nu s-a deformat mai mult.
                      gabi

                      Comentariu

                      • leroiv
                        Incepator
                        • 30.oct.2008
                        • 32

                        #41
                        Noutati ?

                        Comentariu

                        • 1024
                          Membru
                          • 20.sep.2008
                          • 172

                          #42
                          Din pacate nicio noutate . Astept primavara sa pot lucra . Am sa revin cand o voi pune in functiune .
                          gabi

                          Comentariu

                          • DYC
                            Membru marcant
                            • 28.iul.2008
                            • 386

                            #43
                            Sa stii ca poti folosi un hidrofor pt. a scoate apa. Exista hidrofoare cu o singura teava care trag de la 15m(pe ele scrie 18m), marca ebara. Daca nu iti intra sorbul, poti folosi o supapa unisens imediat la intrarea in pompa. Acum depinde de izvor, dar daca ai avut noroc sa dai in "vena" nar trebui sa ai probleme. Am clienti care folosesc sistemul asta de multi ani.
                            Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                            vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                            Comentariu

                            • 1024
                              Membru
                              • 20.sep.2008
                              • 172

                              #44
                              Voi folosi un hidrofor care trage de la 8 m . Pe teava zincata voi introduce una din plastic cu sorb si supapa jos , in put .
                              In zona mea nu mai are nimeni asa ceva . Dar am vazut in alta parte cum se poate pompa o zi intreaga la un debit de 2 - 4 mc/h .
                              gabi

                              Comentariu

                              • leroiv
                                Incepator
                                • 30.oct.2008
                                • 32

                                #45
                                Acum 2 ani mi-am facut cu o firma un put cu diametrul interior de 40 cm.La 7.5 m au dat de apa dupa care au mai sapat 2 m,au introdus tuburile de beton,mi-au luat banii ,si au plecat.La momentul respectiv erau vreo 10 fantani in tot cartierul iar anul trecut cand erau sapate vreo 3-4 sute de fantani am ramas fara apa.Vecinii care au sapat la 11-12 m au apa suficienta cei care au sapat mai putin sant in aceeasi situatie ca mine.
                                Am pregatit 20 m de teava din inox pe care intentionez sa o bat in pamant si m-am gandit pt usurinta sa o bat in interiorul putului forat lipita de cercul de beton.De la 9.5 m cat este fantana acuma eu sper sa reusesc sa bat teava inca vreo 8-9 m si sa am apa.In prima teva am facut gauri de 8 si am gaurit-o pe o lungime de 2 m.Pt batutul tevii vreau sa folosesc un picamer mare.Am vazut acest lucru la o firma care lua probe din sol pt laborator si mi-au zis ca au batut teva si la 50-60 metri atat ca diametrul tevii batute de ei era mai mic.
                                Weekendul viitor va voi spune daca am reusit sa fac ceva.

                                Comentariu

                                Procesare...