Cea mai buna varianta de incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • paula84
    Incepator
    • 15.sep.2008
    • 41

    Cea mai buna varianta de incalzire

    Buna ziua!
    Va rog sa imi dati si mie un sfat in legatura cu incalzirea unei case de aprox. 140mp (P+1) constructie noua, din caramida, izolata interior si exterior cu polistiren, cu geamuri termopan.Ce tip de centrala (pe lemne, pe gaz) imi recomandati? Sa aleg varianta caloriferelor, a incalzirii prin pardoseala sau o combinatie intre cele doua?Sper ca nu am pus prea multe intrebari.

    Multumesc anticipat!
    O zi buna!
  • ecosit
    Membru
    • 18.aug.2008
    • 158

    #2
    1.de ce ati facut izolatie si pe interior?
    2.Tipul de sistem de incalzire se alege in functie de tipul de combustibil disponibil la fata locului, bugetul disponibil, si eficienta in exploatare.. sa nu mai zic de protectia mediului .

    Comentariu

    • paula84
      Incepator
      • 15.sep.2008
      • 41

      #3
      1.am zis sa fie izolata mai bine constructia.
      2.casa este la tara in zona de deal, exista si gaze.
      m-ar interesa care este cea mai buna varianta din punct de vedere al raportului calitate pret, adica nu vreau neaparat nici sa platesc o avere la gaze(cunosc cazuri care platesc 2.000 ron pe luna pe timp de iarna-cu centrala pe gaz, cu calorifere) dar nici sa inghet de frig.

      Comentariu

      • ecosit
        Membru
        • 18.aug.2008
        • 158

        #4
        1. Nu ati ales solutia buna. Era suficient si trebuia sa o izolati doar pe exterior . Cantitatea de polistiren care a-ti pus-o in interior se putea adauga pe exterior si rezultatul era unul mult mai bun. De ce acest lucru? Pentru ca acuma exista riscul mare de a aparea igrasia si mucegaiul, datorita peretelui de caramida izolat din ambele parti, el nemaiputand sa respire. Peretele de caramida daca era descoperit pe interior, putea "respira", stoca caldura si a o elibera atunci cand este nevoie, nelasand-o sa iasa in exterior datorita izolatiei aplicate (la exterior). Este mult de povestit pe acest subiect...

        2. Indiferent ce solutie alegeti.. platiti atat cat consumati, adica in functie de performanta izolatiei cladirii (vezi pct.1).
        Daca izolatia ar fi facuta bine, nu ar trebui sa aveti costuri mari indiferent ca este cu gaz, electric sau altceva.
        Totul trebuie calculat, dimensionat in functie de structura peretilor, podelelor, configuratia casei, a ferestrelor, zona... etc, etc. putandu-se astfel estima costurile investitiei si cele de rulaj.

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          daca e bine izolata casa atunci una pe lemne,dar daca nu le cumperi prea scump....cred ca stai in zona de munte si atunci se mai gasesc.
          daca ai pierderi mici de caldura,atunci vei incarca rar centrala.
          la cum e izolata casa,o ct. de 25 kw ar fi arhisuficienta.

          Comentariu

          Procesare...