Polistiren sau vata - ce alegeti?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eugen-johnson
    Incepator
    • 22.sep.2008
    • 32

    #16
    Am si cumparat si aplicat, intre timp, xps de 3cm, iar pps-ul de 6 l-am pus la glafuri, pt. a se permite montarea plasei insecte si fct .aeratoarelor din tocul tamplariei; dibluri pt. eps am pus doar in cateva puncte nevralgice (doar 40/100mp).
    Multumesc!
    masoara de 10 ori si taie o data !

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #17
      Spor la lucru si poate ne aratati cateva foto cu fatada dvs. sau de ce nu, de pe parcursul desfasurarii lucrarilor.

      Comentariu

      • eugen-johnson
        Incepator
        • 22.sep.2008
        • 32

        #18
        Nu am avut ragazul sa mai fac si foto pe parcursul placarii; lucrarea deja am terminat-o; nu este superfinisata, mai necesita o smirgheluire inaintea amorsei si lavabilei, pe care le voi face, daca vreme nu va tine, la primavara; tot atunci sper sa am si copertina facuta, si nu voi ezita sa-mi fac cunoscuta lucrarea (mai ales ca nici o linie din proiect nu a fost trasa si nici un cui nu a fost batut fara acordul meu - in ultima luna si cu ajutorul dvs.).
        A, scuze, un motiv de ingrijorare am: platbanda de impamantare de pe soclu mi-au acoperit-o baietii cu xps, si acum ma gandesc ca ar fi bine sa o scot la lumina si sa aplic doar adeziv peste; ce credeti, e necesar?
        Multumesc, inca odata, maestre Gemini!
        masoara de 10 ori si taie o data !

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #19
          Din pdv. al izolatiei termice nu deranjeaza acoperirea impamantarii.
          Nu stiu daca este vreo cerinta pe parte electrica si de aceea nu m apot pronunta.

          Comentariu

          • Nelson
            Incepator
            • 10.iun.2006
            • 6

            #20
            Isowool-BSS

            Vata minerala Isowool este fabricata in China (ambalajul imita foarte bine ambalajul firmei Isower). Intentionat, pt. a pacali cumparatorul. Chinezii se pricep foarte bine la acest capitol. Este destul de ieftina in comparatie cu alte produse de la firme consacrate... cucereste prin pret.Cand vezi ca este asa de ieftina ce mai conteaza ce scrie( sau ce nu scrie) pe ambalaj! Zici ca ai dat lovitura. Normal trebuie sa fie trecuta si adresa, nr de tel.,fax. www. al producatorului, pe langa caracteristicile si specificatiile produsului. Aviz amatorilor. Este importata si distribuita in Romania de o firma din Constanta, specializata de altfel in distributia de marfa ieftina si de calitate indoielnica.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #21
              Ati utilizat acest tip de vata?

              Comentariu

              • Nelson
                Incepator
                • 10.iun.2006
                • 6

                #22
                Nu si nici nu am de gand! Lucrez numai cu Ursa...

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #23
                  Inteleg.

                  Atunci de unde stiti detaliile despre sortimentul respectiv de vata, cine este producatorul etc.?

                  Comentariu

                  • Nelson
                    Incepator
                    • 10.iun.2006
                    • 6

                    #24
                    Candva, ma ocupam cu vanzarea ei..

                    Comentariu

                    • Extensa
                      Incepator
                      • 02.ian.2012
                      • 1

                      #25
                      Am si eu o intrebare.
                      In ce masura sa poate folosi vata minerala sau bazaltica pentru termoizolatia exterioara?
                      Idee este ca dupa instalarea acesteia sa fie acoperita cu caramida aparenta care sa o protejeze.
                      Ce parere aveti?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #26
                        Vata minerala bazaltica se poate utiliza la placarea fatadelor in sistemul de termoizolatie in aderenta sau in sisteme ventilate. In ultimele sisteme se poate utiliza si vata minerala de sticla sau diversele sortimente de polistiren expandat.
                        Daca v-ati referit la sistemul in aderenta, protectia stratului de vata va fi realizat prin aplicarea stratului de masa de spaclu armat cu plasa de fibra de sticla si de tencuiala decorativa. Aplicarea unor straturi aparente, caramida, piatra naturala, ceramica etc, poate fi realizat adoar intr-o masura redusa dat fiind sarcinile importante ce sunt induse de greutatea acestor placari. Daca totusi doriti sa aplicati elemente decorative pe anumite zone, se pot gasi variante in care placarea aparenta sa fie realizata din materiale usoare, alternative la placarea clasica.

                        Comentariu

                        • smeagle
                          Membru Marcant
                          • 15.ian.2013
                          • 550

                          #27
                          Răspuns la: EPS vs vata minerala

                          Buna ziua, am fost zilele trecute prin Dedeman si am vazut o mostra de izolare fata , era din bca (cum urmeaza sa-mi fac si eu casa) si exact acelas procedeu ca la polistiren era vata bazaltica , mi s-a parut interesant , ca si pret cel mai bun polistiren de 100 este cam acelas pret cu vata , am mai inteles ca vata respira , polistirenul , nu insa , intrebarea mea este , e mai buna dpdv al izolatiei ? aveam de gand sa pun politiren de 15 acum poate as pune vata de 15 sau 12 (daca este) , deci ma inmtereseaza daca izoleaza mai bine , si care ar fi motivele sa nu pun vata , polistiren am inteles ca nu respira , celelalte probleme sa zicem ca sunt irelevante .... este cineva care are 2 case identice una cu polistiren una cu vata , cum se comporta vara , este relativ racoare , dar iarna ...

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #28
                            Răspuns la: EPS vs vata minerala

                            Nu stiu ce tip de polistiren ati vazut si ce termosistem cu vata minerala insa discutiile despre acesta se poarta in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ight=bazaltica.
                            In mod normal termosistemul cu vata bazaltica este mult mai scump ca cel cu polistiren expandat.

                            Comentariu

                            • LarryM
                              Incepator
                              • 15.dec.2009
                              • 62

                              #29
                              Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                              Smeagle , ce ai vazut la Dedeman este vata minerala bazaltica DE EXTERIOR ! Este mult mai densa , dar si ff scumpa , spre exemplificare , un pachet de vata bazaltica de 10 cm (2,5 mp) este 50 de ron , iar mp de vata bazaltica de exterior este 45 ron !
                              Este cea mai buna solutie , dar costa f mult !
                              Succes !

                              Comentariu

                              • fanero
                                Living Legend
                                • 02.aug.2008
                                • 2467

                                #30
                                Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                                LarryM cred ca ai vrut sa spui ca un pachet de polistiren expandat de 10 costa 50 de lei.
                                Mai citeste odata mesajul tau.

                                Comentariu

                                Procesare...