Polistiren sau vata - ce alegeti?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #31
    Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

    Sigur, probabil referinta era pentru polistiren la 50 lei baxul insa gasiti si vata bazaltica la circa 60 lei baxul de 4.8mp pentru izolatii universale, la grosimea placilor de 50mm .

    Comentariu

    • tunoi
      Incepator
      • 02.mai.2011
      • 41

      #32
      Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

      Deci pentru sistemul de rigips vata este obligatorie sau se poate pune si polistiren ca inlocuitor?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #33
        Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

        Este posibila o umplere a spatiului conferit de structura metalica, cu polistiren expandat dar numai cu utilizarea barierei de vapori. In cazul utilizarii polistirenului trebuie sa aveti grija ca asezarea acestuia trebuie facuta cu atentie pentru a nu lasa rosturi, dat fiind ca acesta este un material mai rigid.

        Comentariu

        • tunoi
          Incepator
          • 02.mai.2011
          • 41

          #34
          Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

          Multumesc pentru raspuns!

          Comentariu

          • florinmng
            Incepator
            • 22.oct.2013
            • 20

            #35
            Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

            Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat,vreau sa-mi izolez tavanele(stau la ultimul etaj 4/4) cu vata minerela de 10cm si rigips 12,5..dar nu stiu exact care este cea mai buna vata minerala nu conteaza de pret,cea mai buna sa fie ..cineva mi-a spus de o vata minerala cu folie de aluminiu. Am un apartament cu 3 camere +baie+bucatarie si vreau sa le izolez pe toate, ce spuneti este bine sa izolez si baia si bucataria ?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #36
              Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

              V-am raspuns in celalalt topic, continuam discutia acolo.

              Comentariu

              • CarmenRBK
                Incepator
                • 17.mar.2016
                • 15

                #37
                Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                Buna

                As vrea sa izolez exterior o casa veche de 50 de ani cu o suprafata de 125MP.

                Am vazut dupa sondajul de pe site-ul dvs, ca lumea voteaza pentru vata bazaltica.

                Adevarat si mie constructorul mi-a recomandat vata bazaltica.

                Ma intereseaza de exemplu intr-o iarna, ce fel de diferenta a costului apare pe o factura de gaz, cand o casa este izolata cu vata bazaltica pe langa una cu polistiren. Oare Sunt atat de mari diferentele? pentru ca la urma urmei asta este cel mai important cat de bine se pastreaza caldura.


                Multumesc frumos.

                Ce ma sfatuiti?

                Comentariu

                • kistler
                  Incepator
                  • 12.aug.2014
                  • 33

                  #38
                  Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                  Personal am ales vata bazaltica pt izolarea casei. Argumentul a fost ca polestirenul este garantat 5 ani, pe cand vata bazaltica e considerata "pe viata". Nu apar diferente iarna la factura, daca studiati datele tehnice, la o grosime de 10cm, ambele materiale izoleaza cam la fel, diferentele sunt foarte mici. Insa daca nu aveti geamuri bune, degeaba alegeti varianta cea mai buna de izolat.
                  Mi-a povestit odata un tip, ca avea un apartament intr-o zona expusa la soare in timpul verii. Dupa o munca de lamurire a vecinilor de vreun an, au izolat fatada blocului cu polestiren de 10cm. Inainte de a face izolatia, vara avea cam 30 de grade in partea expusa la soare. Dupa ce a facut izolatia si a schimbat si geamurile, anul viitor, in aceleasi conditii de temperatura exterioara, in apartament erau 29 de grade. Trageti dumneavoastra concluzia. Eu de vata bazaltica nu am auzit pe nimeni sa se planga.
                  La vata bazaltiza eu v-as recomanda modelul cu densitate mai mare, bazaltica Knauf Insulation EXPERT, de 10cm.
                  Ultima editare de kistler; 17.mar.2016, 19:07.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #39
                    Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                    Vata bazaltica pentru fatada este un sortiment dedicat termosistemului.
                    Diferente de ordin energetic nu sunt.
                    Ca sa glumec putin, recomanda sondajul dar in realitate fac invers decat arata sondajul, probabil din cauza costurilor mai mari.
                    Ultima editare de Gemini; 19.mar.2016, 07:23.

                    Comentariu

                    • doru_marciuc
                      Living Legend
                      Expert amenajari
                      • 01.oct.2012
                      • 1411

                      #40
                      Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                      Postat în original de CarmenRBK
                      Buna

                      As vrea sa izolez exterior o casa veche de 50 de ani cu o suprafata de 125MP.

                      Am vazut dupa sondajul de pe site-ul dvs, ca lumea voteaza pentru vata bazaltica.

                      Adevarat si mie constructorul mi-a recomandat vata bazaltica.

                      Ma intereseaza de exemplu intr-o iarna, ce fel de diferenta a costului apare pe o factura de gaz, cand o casa este izolata cu vata bazaltica pe langa una cu polistiren. Oare Sunt atat de mari diferentele? pentru ca la urma urmei asta este cel mai important cat de bine se pastreaza caldura.


                      Multumesc frumos.

                      Ce ma sfatuiti?
                      Este suficient argumentul că nu arde. Dacă mai adăugăm și faptul că rezistă mai bine la stres mecanic, având densitate mai mare, parcă se poate înghiți și prețul mai piperat. Deci, vată bazaltică, să fie! Spor la treabă!

                      Comentariu

                      • CarmenRBK
                        Incepator
                        • 17.mar.2016
                        • 15

                        #41
                        Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                        Va multumesc tare mult pentru raspunsuri

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #42
                          Răspuns la: Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                          Postat în original de doru_marciuc
                          Este suficient argumentul că nu arde.
                          Nici polistirenul nu trebuie sa arda in sensul de a produce flacara si a intretine arderea. Cu siguranta in caz de incendiu, provocat de o alta cauza ce nu este direct legata de termosistem, polisitrenul se va degrada, se topeste etc. Din aceasta cauza polistirenul este ignifugat.

                          Comentariu

                          • doru_marciuc
                            Living Legend
                            Expert amenajari
                            • 01.oct.2012
                            • 1411

                            #43
                            Răspuns la: Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                            Postat în original de Gemini
                            Nici polistirenul nu trebuie sa arda in sensul de a produce flacara si a intretine arderea. Cu siguranta in caz de incendiu, provocat de o alta cauza ce nu este direct legata de termosistem, polisitrenul se va degrada, se topeste etc. Din aceasta cauza polistirenul este ignifugat.
                            Fațadele blocurilor placate cu polistiren de proastă calitate se pot aprinde ca o torță, în caz de incendiu. O spun specialiștii în construcții.


                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #44
                              Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                              Ceea ce ati postat inseamna exact ce va spuneam, polistirenul ignifugat nu trebuie sa contribuie la ardere.
                              Amvazut de curand un mic indendiu, plecat de la un scurt-circuit. S-a topit polistirenul pe zona afectata (cablu ingropat fara protectie sub izolatie) dar nimic mai mult.
                              Cine utilizeaza polistiren neconform termosistemului poate avea o problema, nimic de contestat.
                              Pe de alta parte, cand iti arde o casa, cam greu de pastrat si termosistemul, oricare ar fi el. Evident depinde de marimea problemei dar mai bine sa nu avem parte de astfel de evenimente neplacute.

                              Comentariu

                              • doru_marciuc
                                Living Legend
                                Expert amenajari
                                • 01.oct.2012
                                • 1411

                                #45
                                Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

                                Postat în original de Gemini
                                Ceea ce ati postat inseamna exact ce va spuneam, polistirenul ignifugat nu trebuie sa contribuie la ardere.
                                Amvazut de curand un mic indendiu, plecat de la un scurt-circuit. S-a topit polistirenul pe zona afectata (cablu ingropat fara protectie sub izolatie) dar nimic mai mult.
                                Cine utilizeaza polistiren neconform termosistemului poate avea o problema, nimic de contestat.
                                Pe de alta parte, cand iti arde o casa, cam greu de pastrat si termosistemul, oricare ar fi el. Evident depinde de marimea problemei dar mai bine sa nu avem parte de astfel de evenimente neplacute.
                                Intrebarea e simpla: Daca ati fi in situatia de a alege, dispunand de resursele necesare, pentru care dintre cele doua materiale termoizolante ati opta?

                                Comentariu

                                Procesare...