Polistiren sau vata - ce alegeti?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicuata
    Incepator
    • 03.feb.2009
    • 65

    #46
    Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

    Postat în original de kistler
    Personal am ales vata bazaltica pt izolarea casei. Argumentul a fost ca polestirenul este garantat 5 ani, pe cand vata bazaltica e considerata "pe viata". .
    Sunteți într-o eroare totală. Pilde cu un prieten care a auzit de la alt prieten, ca pe timpul caniculei statea cu geamul deschis si in incapere era temperatura ca afara.. s.a.m.d. s-au mai auzit. Termoizolatia cu polistiren nu are rol de aparat de AC.

    Spre exemplu polistirenul AUSTROTHERM este garantat 25 ani, scrie pe etichetă.

    Comentariu

    • kistler
      Incepator
      • 12.aug.2014
      • 33

      #47
      Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

      Acesta e un caz concret, probabil dumneavoastra sunteti intr-o eroare totala cu chestii auzite de la altii. Proba a facut-o cu geamul inchis, la camera neizolata si camera izolata cu polistiren, exact cum am relatat mai sus. Plus ca respectivul era inginer constructor, nu batea campii. Sa-ti izolazei casa cu "benzina" care e garantata 25 de ani, mie se pare o chestie cel putin aiurea. Cand am avut eu de ales, mi s-a spus la dealeri ca Austrotherm e asa de bun, ca nu se accepta la vanzare la UE, tocmai caracteristilor sale de "exceptie". Zilele trecute a fost un incediu la tv cu niste mansarde care ardeau ca niste torte, tocmai datorita beneficiilor aduse de izolatia cu polistiren. Insa fiecare este liber sa-si aleaga ce crede ce cuviinta pt el.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #48
        Răspuns la: Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

        Postat în original de doru_marciuc
        Intrebarea e simpla: Daca ati fi in situatia de a alege, dispunand de resursele necesare, pentru care dintre cele doua materiale termoizolante ati opta?
        Cred ca nimeni nu va spune altceva decat stim amandoi si este logic sa fie asa. Asta nu inseamna ca voi spune vreodata ca polistirenul de calitate se va comporta ca unul din articolele publicate mai sus sau sa il blamez mai mult decat trebuie. Fiecare produs cu ale lui caracteristici si proprietati pe care trebuie sa le avem in vedere. Ce alegem fiecare, este o alta discutie si o optiune personala, uneori motivata.
        Un termosistem are o durata de viata de minim 20 ani, vedeti agrementele tehnice ale fiecarui producator, evident cine le-a publicat.

        Comentariu

        • mircea.dave
          Incepator
          • 26.mai.2017
          • 4

          #49
          Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

          Salutare tuturor,

          sper ca scriu bine unde vreau.
          Am o intrebare simpla pt cunoscatori, legata de vata bazaltica.
          Recent am descoperit, eu fiind total afon fata de subiect acum patru luni, vata bazaltica PETRAFAS - producator PETRALANA(cred polonez).
          Intrebare: credeti ca ar fi o diferenta intre Knauf de 120mm si aceasta, Petrafas tot de 120mm? Ati avut careva feedbackuri care n-ar recomanda-o pe cea poloneza cred, Petrafas? Spun asta ca am gasit un distribuitor care imi face o reducere de cost de peste 3.000 d elei pentru Petrafas, fata de Knauf. Uitandu-ma strict la specificatii, nu "vad" diferenta mari, ba chiar dimpotriva fata de Kanuf, deci mai ca m-am duce pe Petrafas.
          Voi ce ziceti?

          Multumesc de feedback in avans.
          O zi buna tuturor,
          Mircea

          https://i.dedeman.ro/media/file/file...a_petrafas.pdf

          https://i.dedeman.ro/media/file/file...ert_cfb035.pdf
          Ultima editare de Gemini; 08.iul.2017, 14:52.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #50
            Răspuns la: Polistiren sau vata - ce alegeti?

            Knauf are produse foarte bune. Despre celalalt produs nu am info relevante si in general specificatiile arata aproape la fel. Din cateva constatari va pot spune ca nu tot ce scrie pe eticheta este la fel in practica, cel putin in domeniul izolatiilor si acest lucru se constata de catre mesteri la montaj. Pana nu utilizezi produsul este greu de facut o comparatie practica. Ar fi bine daca ati gasi ceva referinte de la cei care au utilizat produsul.

            Comentariu

            • calinesq91
              Incepator
              • 22.ian.2018
              • 58

              #51
              Salutare! Am citit mai multe topicuri si materiale informative despre izolatia exterioara cu polistiren expandat sau cea cu vata bazaltica in sistem ETICS si n-am ajuns la nicio concluzie finala in ceea ce priveste alegerea termosistemului... Poate imi puteti oferi ceva informatii suplimentare.
              Am cateva intrebari: Stiu ca termosistemul cu polistiren e deja consacrat si e la "moda", il recomanda toata lumea, il executa toata lumea, etc... dar am auzit ca polistirenul isi pierde din proprietatile izolatoare la temperaturi cu mult sub 0 grade celsius (gen sub -20 nu mai are aceeasi conductivitate) sau la + 40?? Si deasemenea se spune ca se degradeaza in timp si scad proprietatile izolatoare deoarece este obtinut din derivati ai petrolului. Partea cu arderea o stie toata lumea, se spune ca cel ignifugat nu intretine arderea deci e ok pt izolatii....

              Strict din punct de vedere al izolarii sa zicem la temperaturi mai normale (-10... +35) care material izoleaza mai bine, polistiren expandat grafitat sau vata bazaltica? Stiu ca cel mai mic lambda il are grafitatul (0,032).
              Stiu ca se spune ca izolatia fonica e net superioara cu vata bazaltica in detrimentul polistirenului si e cert faptul ca vate e incombustibila, ceea ce prezinta un avantaj vs polistiren, dar tot cred ca daca din nefericire se isca un incendiu fatada e ultima grija, dar sunt de parere ca daca incendiul e la vecinu' si ai vata pe fatada, asta mai poate proteja cladirea intr-o oarecare masura, ca daca ia foc acoperisul, oricum ce nu distruge focul ravasesc pompierii pentru a opri flacarile, deci nu stiu ce se mai alege de fatada dupa un incendiu la acoperis....
              Vata bazaltica de fatada este mai stabila dimensional decat polistirenul? Nu se mai vad asa rosturile intre placi dupa o ploaie ca si la fatadele facute cu polistiren?
              Din experienta celor care au efectuat termosistem cu vata, se lucreaza mai greu cu aceasta decat cu polistirenul? Cu ce producator de vata si de adeziv s-a lucrat, ce producator de termosistem cu vata recomandati.
              Cateva impresii din experienta beneficiarilor de termosistem cu vata vs termosistem cu polistiren. Diferenta de izolare fonica e perceptibila? se simte? Izolatia termica cum e?
              Daca o uda ploaia in timpul montajului nu este afectata? Stiu ca trebuie depozitata ferita de apa si de ploaie, pe cand polistirenul am vazut ca il tin in depozite afara in curte fara sa-si faca probleme....
              Se spune ca este permeabila la vapori dar asta inseamna ca si tencuiala si adezivul folosit trebuie sa fie la fel, daca se aplica o tencuiala siliconica cum am vazut ca se practica, mai respira vata? Permeabilitatea la vapori nu este si inversa? dinspre exterior spre interior daca afara e umiditatea mare?

              In cazul meu casa este din anii 70, acum, am renovat-o la interior + schimbat tamplarie veche din lemn cu tamplarie cu geam termoizolant tripan cu reflexie solara la exterior, si anul acesta am de gand sa fac izolatia exterioara, peretii exteriori sunt din caramida plina presata (caramida tiganeasca), la interior am retencuit tot, la exterior este o tencuiala cu strop despre care care au zis si mesterii ca se prezinta destul de bine, fundatia si elevatia este din beton, cota de la care incepe zidaria fata de sol ~ 60 cm, si exista carton asfaltat intre fundatie si caramida pentru hidroizolatie. Am avut mici pete de umezeala pe exterior dar am indepartat burlanele de scurgere a apei de casa, casa este lipita de cea a vecinului, fatada expusa cel mai tare este cea dinspre strada si dinspre curte (orientare SV) acolo bate cel mai tare atat ploaia cat si soarele. Suprafata totala pereti care trebuie izolati (~91 metri patrati) - fara soclu si fara suprafata vitrata. Proiectantul mi-a recomandat si el vata bazaltica... Costurile evident sunt cel putin duble, pentru un termosistem cu vata bazaltica vs polistiren.

              Merita sa investesc in termosistem cu vata bazaltica pentru o constructie veche, renovata sau mai bine merg pe clasicul polistiren - varianta grafitata in strat mai gros. (12- 16 cm) Recunosc nu ar fi asa o suprafata mare dar totusi am calculat cu preturi gasite pe net pentru o grosime de 15 cm vata vs 15 cm polistiren grafitat, pretul pentru mareriale doar, este aproape dublu fata de polistirenul grafitat. Poate niste raspunsuri obiective la intreberile de mai sus ma vor ajuta in luarea unei decizii. Va multumesc!

              Comentariu

              • tymotyman
                Membru Marcant
                • 01.nov.2009
                • 572

                #52
                Nu pot sa va raspund la intrebari ,ce pot spune este un argument. In loc sa puneti vata de 15cm cu aceeasi bani puneti polistiren de 30cm.

                Comentariu

                • calinesq91
                  Incepator
                  • 22.ian.2018
                  • 58

                  #53
                  Daca nu aveam o parte din fatada direct in strada imi permiteam sa ies mai mult cu termoizolatia in exterior, vecinul a pus expandat alb de 10, pot sa mai ies in afara un 5-6 cm fata de el, dar mai mult de 15-16 total nu imi permite lada de la streasina care are vre-o 40 cm latime si ar arata urat sa ramana un spatiu asa mic intre pazie si perete, nu vreau sa o mai demontez deoarece este facuta noua odata cu acoperisul.
                  N-as vrea sa ma inchid in polistiren doar de dragul izolatiei cat mai bune, e adevarat ca de diferents dintre polistiren si vata pot lua o instalatie de ventilatie cu recuperare de caldura, dar tot nu va fi pentru toata casa...
                  Voi mai cere si parerea unor mesteri care au mai lucrat prin germania sa pana in primavara voi lua o decizie. Orice sugestii sunt binevenite si precis vor fi folositoare si altora care poate ar investi in termosistem cu vata.
                  Daca as avea certitudinea ca izolatia fonica se simte in cazul vatei as alege-o deoarece avand 2 camere camere apropiate de drum o fonoizolare nu ar strica...
                  Ultima editare de calinesq91; 17.ian.2019, 11:01.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #54
                    Vata bazaltica de fatada este mai stabila dimensional decat polistirenul? Nu se mai vad asa rosturile intre placi dupa o ploaie ca si la fatadele facute cu polistiren?
                    Stabilitatea nu este o problema. Rosturile termosistemului se vad doar daca finisati cu vopsea lavabila. In cazul in care utilizati tencuiala decorativa nu vor exista astfel de rosturi vizibile.

                    Din experienta celor care au efectuat termosistem cu vata, se lucreaza mai greu cu aceasta decat cu polistirenul? Cu ce producator de vata si de adeziv s-a lucrat, ce producator de termosistem cu vata recomandati.
                    DIferenta nu este semnificativa dar trebuie mai multa grija pentru ca polistirneul este mai rigid ca vata si din aceasta cauza placarea poate fi putin mai greu de facut, timp putin mai mare de executie etc. Produsele de la Knauf, adeziv de la Ceresit.

                    Diferenta de izolare fonica e perceptibila? se simte? Izolatia termica cum e?
                    Din punct de vedere al izolatiei termice nu se pot simti diferente semnificative. Partea cu izolati fonica depinde si de calitatea tamplariei sau altor elemente ale fatadei si sursa zgomotului.

                    Daca o uda ploaia in timpul montajului nu este afectata? Stiu ca trebuie depozitata ferita de apa si de ploaie, pe cand polistirenul am vazut ca il tin in depozite afara in curte fara sa-si faca probleme....
                    Vata bazaltica nu este afectata. Daca ploua se va astepta evaporarea umezelii, se intampla rapid pe o fatada spalata de soare. Teoretic polistirenul nu se tine expus radiatiei solare, se degradeaza mai usor ca vata, se curbeaza etc.

                    Se spune ca este permeabila la vapori dar asta inseamna ca si tencuiala si adezivul folosit trebuie sa fie la fel, daca se aplica o tencuiala siliconica cum am vazut ca se practica, mai respira vata? Permeabilitatea la vapori nu este si inversa? dinspre exterior spre interior daca afara e umiditatea mare?
                    Adezivul este permeabil la vapori. Si tencuiala decorativa permite transferul vaporilor, atat sortimentele siliconice cat si cele siliconico - silicatice. Circulatia inversa este in sezonul cald cand nu afecteaza iar dinspre exterior tencuiala va proteja la actiunea apei, avand absortie redusa.

                    In cazul meu casa este din anii 70, acum, am renovat-o la interior + schimbat tamplarie veche din lemn cu tamplarie cu geam termoizolant tripan cu reflexie solara la exterior, si anul acesta am de gand sa fac izolatia exterioara, peretii exteriori sunt din caramida plina presata (caramida tiganeasca), la interior am retencuit tot, la exterior este o tencuiala cu strop despre care care au zis si mesterii ca se prezinta destul de bine, fundatia si elevatia este din beton, cota de la care incepe zidaria fata de sol ~ 60 cm, si exista carton asfaltat intre fundatie si caramida pentru hidroizolatie. Am avut mici pete de umezeala pe exterior dar am indepartat burlanele de scurgere a apei de casa, casa este lipita de cea a vecinului, fatada expusa cel mai tare este cea dinspre strada si dinspre curte (orientare SV) acolo bate cel mai tare atat ploaia cat si soarele. Suprafata totala pereti care trebuie izolati (~91 metri patrati) - fara soclu si fara suprafata vitrata. Proiectantul mi-a recomandat si el vata bazaltica... Costurile evident sunt cel putin duble, pentru un termosistem cu vata bazaltica vs polistiren.
                    Diferenta semnificativa de pret este data de pretul izolatiei termice. La acest tip de casa nu cred ca gresiti daca utilizati EPS 80. Pentru 15 cm de polistiren se poate utiliza varianta fara grafit.

                    Comentariu

                    Procesare...