Usa noua intrare in casa - pvc, lemn, termopan ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kpk1
    Incepator
    • 13.feb.2008
    • 84

    Usa noua intrare in casa - pvc, lemn, termopan ?

    Dupa ce am instalat centrala pe lemne si vreau sa ma apuc si de termoizolat podul, as dori sa schimb si usa de la intrarea din spate a casei care este suficient de veche.
    Usa in cauza face intrarea intr-un hol in care nu am alta sursa de iluminare decat geamul care se afla in usa curenta.
    O singura varianta am eliminat-o din cauza pretului, respectiv lemn stratificat cu termopan (2700 lei).
    Puteti sa-mi faceti o recomandare pentru o usa care sa aiba si suprafata vitrata ?
    Aveam in minte cateva variante: rama PVC cu geam termopan pe toata suprafata, ori lemn de stejar (il am, dar nu stiu daca se poate prinde termopanul de el) cu geam termopan.
    Mai este de luat in considerare si faptul ca in timp lemnul lucreaza si poate mai scapa caldura.
    ideea generala este ca vreau o usa care sa-mi asigure o pierdere minima de caldura.
  • kpk1
    Incepator
    • 13.feb.2008
    • 84

    #2
    Saptamana viitoare ma apuc de lucru.
    Un sfat ar fi util.

    Comentariu

    • alfa
      Membru
      • 17.apr.2008
      • 171

      #3


      Noi am cumparat pana acum 3 usi metalice de la ei. Din tabla zincata vopsita cu sticla pe mijloc.
      Prima o avem montata de vreo 5 ani. Nu am avut absolut nici o problema cu ea. Nu face condens iarna si izoleaza foarte bine.

      Anul trecut am mai cumparat 2 usi identice ca model pentru casa de la munte. Pana acum si acestea se comporta perfect.

      Comentariu

      • gabi2ctin
        Incepator
        • 08.sep.2008
        • 77

        #4
        Daca ti-ai facut socoteala pe lemn si nu merita eu zic ca PVC-ul se preteaza cel mai bine , nu ai trafic mare ( deci nici uzura nu va fi) , esti sigur de izolatie si e rezistent si la apa . Aluminiu nu il recomand decit pentru firme...

        Comentariu

        Procesare...