Probleme termosistem: fisuri, lovituri, degradare polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Arata bine din poze dar parca as fi optat pentru cateva zone care sa fie finisate cu alta anuanta - decorativa.
    Oricum asta este alegerea dvs. si nu o pot comenta.

    Din curiozitate, casa pare destul de mare, cate persoane vor locui in ea?

    Ce suprafata aveti pe fiecare etaj?

    Comentariu

    • SERBANESCU CRISTI
      Membru
      • 17.iun.2006
      • 275

      am vrut si eu sa fac la ferestre glafurile in nuanta soclului , adica dark chocolate, dar am renuntat ... am zic sa o fac toata intr-o culoare sa nu o incarc...asta este ..

      4 persoane vor locui in ea.

      parter = bucatarie, living generos aprox 40 mp , baie , dormitor
      etaj = 3 dormitoare si un birou , baie
      pod = care va fi nelocuibil

      suprafata casei , talpa casei este 120 mp , dar utila sa fie vro 100 mp pe nivel cam asa ceva cred yo , daca nu ma insel.

      cam asta ar fi !!!

      Comentariu

      • ms.costel
        Incepator
        • 30.nov.2010
        • 54

        Fisuri pe termosistem

        In luna octombrie am izolat exterior recunosc ca m-am zgarcit la bani si am cumparat adeziv Bega produs la timisoara cica contine si fibre.
        Pe peretele de la Sud si Vest au aparut fisuri.
        Ce riscuri vor aparea cand voi da cu tinci anul viitor?
        Si avand in vedere ca oct nu nu a fost o luna prea calduroasa.
        Acum regret de prostia facuta. Care este parerea voastra?

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2501

          Peste masa de spaclu nu se da cu tinci.
          Poti atasa o poza cu fisurile ?
          Cu respect.

          Comentariu

          • ms.costel
            Incepator
            • 30.nov.2010
            • 54

            am incercat sa fac poza dar nu se vede fisurile, sunt prea mici.Dupa masa de spaclu cu se da daca nu cu tinci pt. aputea finisa si sa dau lavabil de exterior? multumesc mult.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              Cat de dese sunt fisurile si ce marime are suprafata pe care au aparut?

              Tinciul clasic aplicat pe masa de spaclu poate lucra total diferit de aceasta, nefiind felxibil si in consecinta poate dezvolta la randul sau fisuri si eventual va fi o problema de aderenta ceea poate duce la desprrinderea tinciului cu finisaj cu tot.

              In mod normal se finiseaza cu tencuiala decorativa sau se utilizeaza un tinci dedicat pentru termosisteme in vederea aplicarii lavabilei.

              Comentariu

              • ms.costel
                Incepator
                • 30.nov.2010
                • 54

                Va multumesc pentru toate sfaturile date dar vad ca toti a-ti omis poate voit sa spuneti ceva despre adezivul Bega produs la timisoara. Toata lumea spune CERESIT dar ma intreb: celelalte marci de ce sunt pe piata? Sper ca nu am deranjat pe cineva . Bega nu produce si tinci ? cine stie sa-mi spuna si mie sa ma gandesc pana la vara ce sa fac. Daca fisurile existente se vor inmulti sau se vor mari pot sa mai dau o mana de adeziv de alta firma. In final nu stiu prea bine ce sa fac?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  Nu ati deranjat pe nimeni.
                  Personal nu am lucrat cu acest adeziv si nu as putea sa va spun o parere din practica.
                  Nu pot decat sa presupun ca nu este el vinovat pentru aparitia fisurilor dat fiind ca nu au aparut peste tot.
                  Este foarte posibil sa fie o problema legata de conditiile meteo, de timpul de uscare, de modul de aplicare, cum a fost aplicat peste polistiren si cum s-a inglobat plasa de fibra etc.

                  Acest forum este deschis discutiilor, nu avem nici o problema cu alte marci de produse.

                  Discutand la general, fara a ma referi la produsul mentionat de dvs., sa stiti ca pe piata sunt atat produse mai bune cat si unele de o calitate mai putin buna, despre orice domeniu am discuta.

                  Comentariu

                  • ms.costel
                    Incepator
                    • 30.nov.2010
                    • 54

                    OK domnule Gemini si va multumesc mult sigur vom mai discuta si in viitor a inceput sa-mi placa aceste discutii care pe zi ce trece devin tot mai interesante cel putin pentru mine.

                    Comentariu

                    • m_kombi
                      Incepator
                      • 07.nov.2008
                      • 35

                      Fatada termoizolata afectata de trepidatii

                      Am izolat casa acum doi ani cu polistiren expandant.De atunci si pana acum nu mai stiu de cate ori am tot reparat cate ceva la fatada din cauza ca locuiesc la strada intr-o zona unde circula masini grele si din cauza trepidatiilor se misca si peretii casei.Am tot facut hartii la primarie fara nici un raspuns favorabil.As vrea anul acesta sa imi refac fatada ca arata ca un leopard cu pete.As da cu altceva peste ea ,eventual cu ceva elastic,nu stiu nici eu ce sa fac.Astept un sfat.Multumesc.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        Curios ! Nu este clar cum se poate distruge termoizolatia de la trepidatii . In fine , daca aveti asa probleme , mai bine renuntati la vopseluri si alte " creme " de pereti si montati lambriu pvc de exterior .
                        Macar structura casei sa nu fie afectata !!!
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Problemele induse de traficul greu din zona dvs. pot afecta grav structura de rezistenta a casei.

                          Ce probleme aveti pe stratul de finisaj?
                          Aveti fisuri pe structura peretilor sau doar pe finisaje?

                          Comentariu

                          • m_kombi
                            Incepator
                            • 07.nov.2008
                            • 35

                            Revin cu cateva poze

                            In poze se vad clar crapaturile.Multumesc
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              Pe zona marcata exista termosistem?
                              Pe interior au crapaturi?
                              Fișiere Atașate
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • pierrepapen
                                Incepator
                                • 13.feb.2011
                                • 25

                                mi-e greu sa cred ca din cauza trepidatiilor s-au facut acele crapaturi...( si daca e asa inseamna ca structura de rezistenta e afectata..), eu as inclina pentru o aplicare defectuoasa a termosistemului..respectiv neaplicarea plasei duble la colturi ...sau chiar a aplicarii tinciului pe acea portiune...
                                calitatea inainte de toate...

                                Comentariu

                                Procesare...