Probleme termosistem: fisuri, lovituri, degradare polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2551

    Postat în original de milika
    ... ce inseamna ancorare polistiren???...
    Fixare cu dibluri pentru polistiren.
    Cu respect.

    Comentariu

    • milika
      Incepator
      • 10.mar.2010
      • 7

      Multumesc pt raspuns, ma gandeam la asta, decat sa spun o prostie am intrebat.

      Ok, am inteles decopertez (tai polistirenul din zona crapaturii), cum se repara in zona unde este tencuiala decorativa?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Zona trebuie taiata cat mai drept pentru a avea unaspect placut apoi se poate inalta soclul cu cei cativa cm pana la zona de separare. In acest fel eliminati riscul zsa aveti nevoie de decorativa noua pe acea zona pentru ca s-ar cunoaste diferenta de culoare. Ca varianta alternativa s-ar putea realiza un brau cu alt culoare de tencuiala decorativa. Improspaterea unei tencuieli decorative se poate face cu vopsea lavabila sau se poate aplica alt strat dar cu alte lucrari complementare.
        Nu am spus ca este obligatoriu sa fie soclul realizat cu tencuiala decorativa, este optiune la placarea existenta cu piatra. Dvs. alegeti daca ramaneti la placare cu piatra sau schimbati pe decorativa. Ancorarea izolatiei pe soclu este obligatorie pentru placari mai grele, cu piatra sau alte materiale de acest gen.

        Comentariu

        • Vancea
          Incepator
          • 29.oct.2014
          • 4

          Răspuns la: Probleme termosistem: fisuri, lovituri, degradare polistiren

          Buna seara,

          Am si eu nevoie de un sfat !
          Am inceput sa imi renovez apartamentul care este la etajul 4 din 4, blocul nu este izolat la exterior de aceea am optat pentru izolatie la interior (tavan + pereti exteriori) folosind un polistiren de 4mm de la Baudeman, am aplicat o amorsa CT17 dupa ce pereti si tavanele au fost curatate si desprafuite. Placile de polistiren au fost lipite pe toata placa cu Thermo Universal de la Ceresit (am folosit o gletiera cu dinti de aprox 5mm). Dupa ce am lasat o saptamana sa se fixeze placile de polistiren am continuat cu aplicarea plasei de armare folosind tot adezivul Thermo Universal. A doua zi dupa aplicarea plasei de armare am mai dat o mana fina de Ceresit Thermo Universal pentru finisare si am folosit o drisca. Toate bune si frumoase pana a inceput sa se usuce si au aparut microfisuriri pe tavan si pe unul din peretii placati cu polistiren (peretii de beton nu prezinta fisuri).
          Cum as putea sa retusez micofisurile ? Pot sa mai dau o mana de Thermo universal si sa driscui iarasi? Ar trebui sa folosesc un CT82 pe pereti cu fisuri? Care este cea mai buna metoda?

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            Răspuns la: Probleme termosistem: fisuri, lovituri, degradare polistiren

            Postat în original de Vancea
            am optat pentru izolatie la interior (tavan + pereti exteriori) folosind un polistiren de 4mm
            Sper ca glumiti ori ati scris gresit. Ca daca izolatia este de doar 4 mm ati facut lucrarea degeaba.
            Cu stima.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Răspuns la: Probleme termosistem: fisuri, lovituri, degradare polistiren

              Aveti raspunsul in celalalt topic, continuam discutia doar acolo.

              Comentariu

              • claudiu.bulgariu
                Incepator
                • 27.iun.2019
                • 5

                Buna ziua, revigorez si eu tipicul cu o intrebare: am facut termosistemul cu polistiren grafitat, tras 2 maini de masa de spaclu cu plasa peste tot.
                Acum cu caldurile astea mari temperatura este destul de mare cand pun mana pe masa de spaclu. Se poate in vreun fel degrada polistirenul de sub masa de spaclu? Polistirenul isi va pastra aceasi calitati izolatoare? Precizez ca e super fierbinte in zilele cand temp trwc de 30 grade.

                Multumesc!

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  Teoretic nu . ...pe undeva pe niste indicatii de lucru la termosistem , se recomanda totusi folosirea finala a unor culori deschise .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    Asa este, in soare direct temperatura pe fatada poate sa fie destul de ridicata. Nu se intampla nimic, tecuiala decorativa rezista si la fel straturile de sub ea. Se poate ajunge si la 70°C la nivel de fatada iar o tencuiala decorativa are o caracteristica ce se cheama indice de reflexie - codul Y. Cu cat este mai mare, cu atat este mai bine, nu tine neaparat de nuanta inchisa sau deschisa, unele nuante mai inchise pot avea acelasi indice cu cele deschise. O decorativa de calitate nu pateste nimic.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • claudiu.bulgariu
                      Incepator
                      • 27.iun.2019
                      • 5

                      Postat în original de VYS
                      Asa este, in soare direct temperatura pe fatada poate sa fie destul de ridicata. Nu se intampla nimic, tecuiala decorativa rezista si la fel straturile de sub ea. Se poate ajunge si la 70°C la nivel de fatada iar o tencuiala decorativa are o caracteristica ce se cheama indice de reflexie - codul Y. Cu cat este mai mare, cu atat este mai bine, nu tine neaparat de nuanta inchisa sau deschisa, unele nuante mai inchise pot avea acelasi indice cu cele deschise. O decorativa de calitate nu pateste nimic.
                      scuze dar nu prea am inteles, se poate compromite polistirenul (partial, sa se stranga si sa elimine aerul izolator din el sau sa-si piarda din proprietatile izolatoare etc. ) momentan nu am dat tencuiala decorativa, sunt doar la a doua mana de masa de spaclu.

                      ar fi o solutie daca pe partile cel mai expuse dupa amiaza sa dau cu o amorsa alba? (momsntan e un gri inchis care atrage destul de mult soarele). mesterii mi-au zis ca decorativa se da mai tarziu in toamna cand mai scad temperaturile.

                      Multumesc si scuzati mesajul asa de lung.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        Nu se intampla nimic pana vei trage decorativa. Nu consuma degeaba amorsa. Tencuiala decorativa poate fi trasa si acum, daca prinzi cateva zie mai racoroase, eventual cu plasa de protectie. Nici la toamna nu este tarziu. Asadar, stai linistit si continua lucrarile programate.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        Procesare...