Mucegai si miros urat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • catalinut1
    Incepator
    • 10.oct.2008
    • 1

    Mucegai si miros urat

    Casa mea este facuta din paianta dar este refacuta , am turnat ciment jos, am zugravit pereti cu var lavabil ,casa e modificata unde am avut fereastra acum am usa si tot asa am incercat sa facem spatiul cat mai bun de locuit .Am mai construit o camera si un hol din chirpani de ciment cu placa de beton sus. Am izolat casa pe dinafara cu polistiren de 2 cm deoarece cel care ne-a facut casa a zis ca este suficient.De cand am inchis si holul cu geamuri termopan si usa de la intrare am facut-o cu panel cu model deci tot termopan am descoperit ca avem mucegai in toata casa .Vreau sa va spun ca mai am doua geamuri puse cu alta firma si pe rama geamului care se deschide au jos niste gauri , dar celelalte de pe hol nu le au .Este posibil ca din aceasta cauza sa imi apara mucegai si mirosul neplacut din dormitor?Vreau sa izolez dormitorul cu poliester verde pe interior deoarece am un copil mic si vreau sa stiu daca este o solutie sau ce pot face?Mentionez ca am sters mucegaiul de asta primavara momentan nu a mai aparut dar de cand a venit frigul mirosul urat persista. Astept un raspuns. Va multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    Condensul/mucegaiul apare cu precadere in perioada rece si se datoreaza atat umiditatii interioare ridicate cat si slabei izolati termcie a peretilor, exceptand cauzele datorate unor infiltratii de apa sau umiditatii transmise de la sol.

    Gaurile respective din tamplarie nu pot provoca mucegai pe pereti, ele au roul de a evacua condensul ce se poate creea la nivelul tocului tamplariei.

    Izolatia exterioara este insuficienta pentru boltari de ciment.
    Incercati sa reduceti nivelul umiditatii interioare (metode naturale - aerisire, solutii chimice - dezumidificatoare cu clorura de calciu) si ridicati temperatura in camera.

    Comentariu

    • gabithu
      Incepator
      • 01.nov.2008
      • 3

      #3
      pentru cei care nu stiu

      acele gauri se dau la geamuri si usi care dau in exteriorpentru ase scurge...uitate cind deschizi geamuldaca ud intreptul gaurilor si daca mai le ai libere pe cele din exterior pentru ase scurge..geamul are doua rinduri de garnituri.dece oare am si eeu intrebarea/la cele din interior nu se dau neaparat gaurisi va dati seama si dece
      gabithu

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        gabithu, crezi ca ai putea traduce mesajul tau si in limba romana?
        Multumesc anticipat.
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          Re: pentru cei care nu stiu

          Postat în original de gabithu
          acele gauri se dau la geamuri si usi care dau in exteriorpentru ase scurge...uitate cind deschizi geamuldaca ud intreptul gaurilor si daca mai le ai libere pe cele din exterior pentru ase scurge..geamul are doua rinduri de garnituri.dece oare am si eeu intrebarea/la cele din interior nu se dau neaparat gaurisi va dati seama si dece

          De ce? .Lasa-ne ca ne-ai lamurit.

          Comentariu

          • gabithu
            Incepator
            • 01.nov.2008
            • 3

            #6
            ca sa intelegeti

            acele gauri se dau la geamuri si usi care dau in exterior pentru ase scurge...uitate cind deschizi geamul daca ests ud intreptul gaurilor si daca mai le ai libere pe cele din exterior pentru ase scurge. sunt paralele.geamul are doua rinduri de garnituri.dece oare ///am si eu intrebarea/la cele din interior nu se dau neaparat gaurisi va dati seama si dece pentru ca nu se scurge apa si daca sar scurg cea ce nu o sa vedeti ar curge in casa
            gabithu

            Comentariu

            • klaus
              Membru Marcant
              • 24.iun.2005
              • 960

              #7
              Perseverare diabolicum est.
              Viata e complexa si are multe aspecte...

              Comentariu

              Procesare...