+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 102

Subiect: Gard din piatra

Citat Postat în original de MaistrulMax
    Fundatia se poate turna direct in santul sapat, cu mentiunea de a placa, peste tot, santul cu folie PVC.

Are rolul de a hidroizola fundatia si a nu permite apei sa se ridice prin capilaritatea betonului.
    Ce fel de ciment imi recomandati pentru fundatie ? ( daca exista un ciment special ? sau daca merita sa folosesc ceva special ?)

Pentru fundatia unui gard se utilizeaza un beton preparat cu ciment normal.

Am gasit chiar aici pe forum un model de gard foarte inspirat: greu de escaladat desi pare aerisit si "transparent"

http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=5091&start=15

Am si citit cum se face un gard din piatra de rau, am si gasit raul, m-am si apucat de adunat piatra, cu viteza mica, e drept.

Inafara de gard mai am de facut si un parapet care sa protejeze casa si sa ajute la drenarea apelor, terenul avand in spate panta de 3m inaltime.

As avea sa va intreb, este corecta afirmatia de mai sus in topic, ca se face chiar si pentru gard fundatie cu adancime sub limita de inghet, adica .9m?
    Terenul despre care e vorba este negru, uniform, procent de pietre ~25%, groapa facuta nu-si pastreaza peretii verticali, panza freatica este la ~35m adancime.
    De asemenea, in acest caz, mai este necesara captusirea santului de fundatie cu folie? Aici, in cazul parapetului de sprijin as putea extrapola ca e nevoie de folie pe toata inaltimea lui care vine in contact cu pamantul din spate, 1.4m.
    Si inca o intrebare: stalpii gardului din poza sunt ziditi fara cofrag. Ce reteta de beton se preteaza la asa ceva si cam cum s-ar face.

Probabil ca la aceste intrebari as primi raspuns din proiectul de constructie dar acesta nu exista momentan si incercam sa evaluam care parti din "problema" le putem face in regie proprie, adica eu cu omu' meu si alti cativa "bibani" din familie.

Va multumesc,

Pentru fundatia gardului se poate opta pentru o solutie in care doar pentru stalpi sa se fac o funsatie adanca, pana la limita de inghet, iar intre stalpi la o adancime mai mica.

Fundatia si la stalpii se armeaza cu otel beton. Marca betonului este cel din proiect.

Folositi o folie cu care sa captusiti fundatia sapata inainte de turnarea betonului.

cuptor paine si pizza din caramida cu lemne

Stie cineva ceva detalii de constructie pt. un cuptor de paine si pizza de capacitate de aprox 10 paini.
    M-ar interesa ceva dimensiuni si principii de constructie.

Gard din piatra de riu

Cu ce pot lipi pietre de riu intre ele pentru a construi un gard de cca. 0.75 m inaltime?
    Se poate folosi mortar de zidarie?

Re: gard din piatra de riu

Citat Postat în original de silvium
    Cu ce pot lipi pietre de riu intre ele pentru a construi un gard de cca. 0.75 m inaltime?
    Nu ! De regula zidurile din piatra de riu se fac cu sapa si se lucreaza in cofrag .
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	gard_din_piatra_de_riu_146.jpg‎ 
Afișări:	17976 
Mărime:	55,5 KB
ID:		39623  

Re: Gard din piatra de riu

Citat Postat în original de silvium
    Nu. Se utilizeaza mortar M100 aditivat.

Sapa insemnind nisip +ciment fara var?

Mortarul M100 se gaseste in mag de constructii gen Bric.., ded..., Prak..?

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Casa din piatra
    De hrares în forumul Do It Yourself - Bricolaj
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 27.11.2013, 19:01
  2. Pivnita din piatra
    De Helerea Nicolae în forumul Do It Yourself - Bricolaj
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 19.10.2011, 17:07
  3. Decoratiuni din piatra
    De marius tutovan în forumul Bursa