Schneider Electric - Prezentare produse

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Living Legend
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #31
    Postat în original de andreutzu
    electricianul mi-a instalt de asemenea si acel diferential de care se vorbea mai sus, insa nu am priceput ce inseamna ca el sa fie legat inainte de sigurante, pt ca in panoul meu e pus la urma fiind instalat ultimu dupa ce a facut instalatia.
    chiar daca este ultimul in spatiu, montajul conductorilor face diferenta

    Comentariu

    • andreutzu
      Incepator
      • 10.nov.2009
      • 92

      #32
      Sar toate sigurantele , mi-a facut proba. M-ai pus pe ganduri oare e posibil sa nu fi instalat corect dozele? Daca e asa inseamna ca e mare mester. Cand l-am intrebat dadea din umeri ca cica nu intra ca si cum nu ar stii nimic.

      Comentariu

      • andreutzu
        Incepator
        • 10.nov.2009
        • 92

        #33
        Pot instala un variator de tensiune in locul unui intrerupator clasic? A trebuit sa schimb lustra cu o aplica ce are bec cu halogen si e foarte puternic. Intrerupatorul e din gama unica si are rama colorata.

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 441

          #34
          Puteti sa instalati un variator in locul unui intrerupator fara nici o problema. Un lucru foarte important de stiut este faptul ca din momentul in care ati instalat variatorul veti folosi doar becuri cu incandescenta fara a folosi becuri fluorescente(economice).

          Numai bine.
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • alexavadanii
            Incepator
            • 12.sep.2010
            • 3

            #35
            Salutare!
            M-am apucat de instalatia electrica pentru casa si am niste nelamuriri legate de gamele de produse de la Schneider. Din ce am vazut, pentru tablou pot alege atat aparataj din gama Domae, cat si din DPNa, insa nu am gasit un catalog complet (care sa cuprinda si gama Domae). Catalogul Multi9 atasat mai sus contine cam tot ce trebuie despre DPNa, insa as vrea sa aflu diferentele dintre cele doua game (presupun ca au scopuri putin diferite) si eventual unde pot gasi un catalog complet.

            Orice alte informatii despre cele doua game mi-ar fi de mare ajutor.

            Comentariu

            • trl
              Incepator
              • 05.aug.2016
              • 9

              #36
              Răspuns la: Bobina MSU 275 V Schneider

              Postat în original de florinn
              Aceasta bobina se clipseaza la un intrerupator automat si-l declanseaza atunci cand tensiunea trece de 275 V. Intr-o schema este alimentata la intrarea in intrerupator iar in alta la iesirea intrerupatorului. Bobina este de tipul 1P + N, cand este declansata intrerupe faza cu care este alimentata. Eu am alimentat-o la iesirea intrerupatorului.
              Are importanta modul de alimentare ?
              Bobina MSU 275 V are in interior un varistor de 385 V. Ce rol are acesta ?
              Se poate distruge la supratensiune ? La ce tensiune rezista acest varistor fara sa se distruga ? Bobina a fost alimentata la 390 V (doua faze) si a declansat intrerupatorul fara sa se distruga. Atasez foto continut bobina MSU 275 V.
              Schneider Electric mai dispune si de bobina cu prag de declansare la 255 V. Care este mai potrivita pentru protectia la supratensiune de retea ? Bobina de 255 V la ce se foloseste ?
              Cum ne dam seama daca bobina nu mai este eficienta ?
              Multumesc.
              Florin, multumesc mult pentru fotografie. Cred ca este singura de pe net care arata ce-i in interiorul acestui MSU/iMSU. Se pare ca avem de-a face cu o punte redresoare, urmata de o rezistenta si de un regulator de tensiune, respectiv de un condensator mic de filtraj. Nu stiu ce fac ceilalti 2 tranzistori, dar e posibil sa mai existe piese componente si in partea din spate a cablajului imprimat. Teoretic, fie mai exista pe undeva pe cablaj o tensiune de referinta (dioda Zener poate) si un comparator, fie bobina si restul circuitului sunt perfect calibrate pentru a declansa rapid dupa depasirea tensiunii de 255V, resp. 275V.

              Daca ai posibilitatea sa pui niste foto de rezolutie mai mare ar fi bestial, dar in caz contrar cred ca oricum ne-am facut cu totii o opinie despre modul de functionare al acestei bobine declansatoare la supratensiune.


              Apropos, se vede si varistorul albastru de pe intrare care preia socurile foarte rapide de tensiune, asigurand astfel protectie primara circuitului din interiorul MSU/iMSU.

              Stima!

              P.S.: Am reatasat fotografia facuta de Florin pt. a fi mai usor de inteles despre ce vorbesc, mai ales ca postul a fost initial publicat in2010. Am atasat si PDF-urile care explica sumar modul de interconectare al acestei bobine.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bobina_msu_1_151.jpg 
Afișări:	3 
Mărime:	38,8 KB 
ID:	627764

              schema_conectare_bobina_msu_697.pdf

              conectare_msu_si_date_tehnice_883.pdf

              Comentariu

              • ORCASA
                Incepator
                • 18.mai.2011
                • 6

                #37
                Răspuns la: Schneider Electric - Prezentare produse

                La o instalatie trifazata cu utilizatori monofazici cum se asociaza ccorect legatuirile electrice intre 3 buc bobine iMSU (cu declansare la prag de tensiune) cod A9A26500 si un intrerupator automat (siguranta) iC60N C 63A 3P cod A9F74363 ???
                Multumesc anticipat
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • ORCASA
                  Incepator
                  • 18.mai.2011
                  • 6

                  #38
                  Răspuns la: Schneider Electric - Prezentare produse

                  LaterEdit:

                  In imaginea alaturata, sunt corecte legaturile???, este vorba de un descarcator_atmosferic_iPRD40_3P+N_cod A9L40600 care este protejat de un Separator SBI cu Fuzibili_cod MGN15717

                  Multumesc anticipat
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1685

                    #39
                    Răspuns la: Răspuns la: Schneider Electric - Prezentare produse

                    Un exemplu practic în fotografia alăturată:Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	16730183_650658458475823_3083335174308447648_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	71,2 KB 
ID:	631359
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • ORCASA
                      Incepator
                      • 18.mai.2011
                      • 6

                      #40
                      Răspuns la: Schneider Electric - Prezentare produse

                      Multumesc frumos.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1685

                        #41
                        Răspuns la: Schneider Electric - Prezentare produse

                        Cu placere!
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        Procesare...