Hidroizolarea corecta a terasei

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Caiusvlad
    Membru
    • 31.dec.2016
    • 129

    Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

    Parchet laminat de 8 grosime.
    Și aveți dreptate la faza cu granitul....parchetul la final după ce plachez și cu rigips.
    Se poate uda sapa după turnarea ei?
    Ma refer următoarea zi...sau ajunge apa în zidarie (vorba unui mester)

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15093

      Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

      Se poate uda dar depinde ce tip de sapa este si ce conditii sunt. Apa nu va ajunge inzidarie daca este realizata coerct operatiunea. Udarea sapei nu inseamna inundarea ei.
      Terminati toate lucrarile ce implica construirea cu materiale umede si realizati toate inchiderile. Finisajele se fac ultima data, ordinea este vopsitorii si apoi montaj parchet laminat.

      Comentariu

      • Olteanu Emanuel
        Incepator
        • 01.iul.2017
        • 1

        Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

        Buna ziua!
        Am o terasa de 15 metri patrati, pe care vreau sa o fac circulabila. Echipa a pus peste placa de beton o amorsa bituminoasa, un strat de membrana fara ardezie de 3.5 mm și urmeaza sa puna inca un strat de membrana cu ardezie, dupa care sa puna gresia.
        Dupa cat am citit, nu e corect..Cum pot remedia situatia, avand in vedere ca sa pus deja amorsa si un strat de membrana? Mulțumesc!
        Ultima editare de Olteanu Emanuel; 01.iul.2017, 12:32.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

          Scoateti straturile de membrana bituminoasa , reamorsati suprafata si in functie de finisaj procedati in consecinta . Daca finisajul va fi de gresie exterior antiderapanta veti avea nevoie de adeziv de gresie de exterior flexibil si de kit de rosturi impermeabil .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15093

            Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

            Terasa peste ce spatiu? Gresia nu se monteaza direct peste stratul de membrana hidroizolanta. Puteti posta foto cu terasa?

            Comentariu

            • eugen28
              Incepator
              • 12.iun.2012
              • 11

              Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

              Buna seara, am o intrebare, pe o terasa care a fost acoperita cu carton bituminos dar a fost scos i a ramas mult bitum se poate turna o sapa autonivelenta dupa care sa se aplice gresie?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15093

                Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

                Aceasta terasa nu va avea nevoei de alt strat hidroizolator in locul acelui carton bituminos ce a fost indepartat?
                In mod normal o sapa autonivelanta standard nu se poate aplica direct pe urme de bitum pentru ca nu face priza. Aveti vreo restrictie care nu permite inaltarea nivelului? In mod normal se poate turna o sapa de egalizare cu grosime aminima de 3cm si apoi se poate placa. Repet solicitarea legata de stratul hidroizolator ce trebuie sa existe pe terasa, in fucntie de expunerea acesteia se poate hidroizola cu membrana si/sau cu un strat de hidroizolatie sub placarea ceramica, de exemplu Ceresit CL 50 - Hidroizolatie bicomponenta flexibila sub placi de gresie sau faianta.

                Comentariu

                • lucalis
                  Incepator
                  • 08.oct.2015
                  • 1

                  Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

                  Buna ziua, am o terasa peste care s-a aplicat spuma poliuretanica (galbena) de 10cm, peste care am turnat sapa cu panta. O iarna am facut greseala sa las sapa neizolata, s-a infiltrat apa in ea si s-a sfarmat pe alocuri. Cu ce pot acoperii aceasta sapa, pentru a nu se infiltra apa in ea. Eu m-am gandit la CR90, dar probabil am nevoie si de ceva amorsa, deoarece sapa e cam nisipoasa in anumite zone.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15093

                    Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

                    Postat în original de lucalis
                    Buna ziua, am o terasa peste care s-a aplicat spuma poliuretanica (galbena) de 10cm, peste care am turnat sapa cu panta. O iarna am facut greseala sa las sapa neizolata, s-a infiltrat apa in ea si s-a sfarmat pe alocuri. Cu ce pot acoperii aceasta sapa, pentru a nu se infiltra apa in ea. Eu m-am gandit la CR90, dar probabil am nevoie si de ceva amorsa, deoarece sapa e cam nisipoasa in anumite zone.
                    Sapa nu poate ramane neacoperita, supusa intemperiilor. Trebuie evaluata starea sapei si se poate ajunge la spargerea si returnarea acesteia. peste sapa ar trebui sa existe straturi de hidroizolatie. Ceresit CR 90 nu se poate aplica pe suprafata unei sape ce nu prezinta rezistenta. Cum era prevazut sa se acoepre aceasta sapa, in solutia gandita initial?

                    Comentariu

                    • leonlogan
                      Incepator
                      • 22.mar.2018
                      • 4

                      Buna ziua,
                      am construit o terasa pe structura de lemn(grinzi 10cmx20cm cu scandura de 5cm)peste care am turnat beton cu o grosime de 10cm.
                      Acum vreu sa pun gresie dar nu stiu cu ce sa hidroizolez(este suficient CR90 peste care sa pun adeziv de exterior cu gresia)?
                      Daca se poate un raspuns v-as fi recunascator
                      Va multumesc frumos

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180420_185446.jpg 
Afișări:	287 
Mărime:	289,1 KB 
ID:	629919 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180420_185059.jpg 
Afișări:	270 
Mărime:	410,7 KB 
ID:	629920 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180420_185042.jpg 
Afișări:	232 
Mărime:	426,2 KB 
ID:	629921
                      Ultima editare de Gemini; 24.apr.2018, 06:45.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15093

                        Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

                        Membrana bituminoasa lipita siurcata pe parapeti pentru ca pe timp scurt este posibila acumularea de apa pe terasa. Se trage o sapa de panta, impermabilizati sapa cu o hidroizolatie subtire inainte de placare si apoi se poate monta gresia.
                        Atentie la marimea sifonului, sa nu fie prea mic pentru a putea prelua cantitatea de apa la ploi mai serioase.

                        Comentariu

                        • leonlogan
                          Incepator
                          • 22.mar.2018
                          • 4

                          Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

                          Va multumesc frumos de raspuns.
                          Datorita usii de la balcun nu ma pot ridica si cu o sapa de panta
                          Nu este suficient CR90 cu banda pe lateral?
                          Multumesc

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15093

                            Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

                            Daca nu avetispatiu, puteti opta pentru solutia cu hidroizolatia Ceresit CR 65, doua straturi cu o grosime de 3mm, la muchii fiind necesara utilizarea benziilor de etansare inglobate in primul strat. Ulterior se poate placa direct cu gresie.

                            Comentariu

                            • gedo
                              Incepator
                              • 25.apr.2018
                              • 1

                              Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

                              Buna seara,

                              Doresc o informatie cu privire la hidroizolarea unui balcon in consola (1,20m x 10m).

                              Casa este la rosu urmand a se termoizola cu vata de 15 cm.

                              Balconul are turnata sapa dar care se va returna din cauza unor deficiente.

                              Intrebarea me este: pentru o hidroizolare optima trebuie turnata mai intai sapa si apoi venit cu vata peste ea (lipita de sapa sau cu distanta...?) sau se pune mai intai vata iar apoi se vine cu sapa pana in ea?

                              Va multumesc anticipat pentru raspuns!

                              Atasez poze

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Balcon.jpg 
Afișări:	293 
Mărime:	34,0 KB 
ID:	629931 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20180425-WA0010.jpg 
Afișări:	249 
Mărime:	307,0 KB 
ID:	629932

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15093

                                Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

                                Ar trebui sa aveti in vedere izolarea acestei placi de beton. Pentru izolare se poate utiliza polistiren ext\rudat, atat pe placa cat si sub aceasta si pe grosime. Turnarea sapei se face dupa izolarea ei, inclusiv pe fatada pentru a nu avea discontinuitate. Hidroizolarea se face peste sapa in acest caz, inainte de placarea cu ceramica daca acesta va fi finisajul.
                                Ultima editare de Gemini; 30.apr.2018, 06:36.

                                Comentariu

                                Procesare...