Casa mea (sau încercare de "Jurnal de casă")

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #31
    Postat în original de RaduCA
    Mi-au făcut prelungirea cu doar 6 luni (nu cunosc motivul) şi vreau să ştiu dacă am temei legal ca să pot face scandal să mi-l prelungească cu 12 luni.
    Nu puteti face scandal si chiar daca ati avea motiv este indicat SA NU ! Pentru a face o casa aveti nevoie de relatii amiabile sau chiar " pile" la primarie ! Daca pun aia ochii pe dvs va pot arde de cite 3 ori pe zi de dati faliment !
    Valabilitatea Certificatului de urbanism


    Certificatului de urbanism este valabil pentru un interval de timp cuprins intre 6 si 24 luni de la data emiterii, in functie de:
    a) scopul pentru care a fost solicitat;
    b) complexitatea investitiei si caracteristicile urbanistice ale zonei in care se afla imobilul;
    c) mentinerea valabilitatii prevederilor documentatiilor urbanistice si a planurilor de amenajare a teritoriului aprobate, pentru imobilul solicitat.

    Prelungirea termenului de valabilitate a certificatului de urbanism se poate face numai de catre emitent, la cererea titularului formulata cu cel putin 15 zile inaintea expirarii acestuia, pentru o perioada de timp de maximum 12 luni, dupa care, in mod obligatoriu, se emite un nou certificat de urbanism.

    Pentru prelungirea valabilitatii certificatului de urbanism se completeaza si se depune la emitent o cerere-tip insotita de certificatul de urbanism emis, in original.

    O data cu depunerea cererii de prelungire a valabilitatii certificatului de urbanism, solicitantul va face dovada achitarii taxei de prelungire a acesteia.
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #32
      Am citit şi eu Legea 50/91 şi, la fel ca în postarea Dvs., nu am găsit nici o referire la perioada cu care se prelungeşte certificatul de urbanism.


      P.S. Cînd am spus "scandal", am vrut de fapt să mă refer la "ceva valuri". Ştiu şi eu că pînă la intabularea casei tot este nevoie de cei de acolo.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #33
        conteaza mult radule sa pastrezi relatiile.....
        daca ai obtinut prelungirea de 6 luni, in aceasta perioada ai tot timpul sa obtii autorizatia de constructie!! proiectul in ce faza este?

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #34
          Postat în original de Seni
          [...] daca ai obtinut prelungirea de 6 luni, in aceasta perioada ai tot timpul sa obtii autorizatia de constructie!! proiectul in ce faza este?
          Din păcate pentru mine, prelungirea de 6 luni am obţinut-o acum 6 luni si 1/2 ! şi am observat acest lucru abia în momentul în care s-a pus problema depunerii actelor pentru fişele tehnice.
          La proiect s-au făcut ultimele ajustări şi se lucrează la faţade, apoi va ajunge la structurist.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #35
            in acest caz este necesar un nou certificat de urbanism...

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #36
              Si de ce te agiti atat?

              O hartie cu 4 pagini, mai mult goale decat pline de continut, se obtine relativ usor si nu implica mari cheltuieli.
              Te-ai grabit sa il scoti si nu cred ca ai avut nevoie de el.
              La mine la serv. toata ziua solicita colegii certificate de urbanism la primarie, pentru diverse lucrari.

              Se duc frumos cu documentatia, cererea + taxa si in "X" zile (maxim 30zile) vine certificatul.

              Ceea ce este scris mai sus se regaseste in Normele metodologice ale Legii 50.

              Termina proiectul si ai timp toata iarna sa scoti alt certificat.
              La primavara vreau sa vin sa torn prima galeata de rameros, la baza fundatiei.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • ddann
                Incepator
                • 28.iul.2008
                • 49

                #37
                salutare,
                tocmai amterminat o casa pe acelasi model: decalat
                arata cam asa
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #38
                  Postat în original de Seni
                  in acest caz este necesar un nou certificat de urbanism...
                  Postat în original de VYS
                  Si de ce te agiti atat? O hartie cu 4 pagini, mai mult goale decat pline de continut, se obtine relativ usor si nu implica mari cheltuieli. [...]
                  Nu se pune problema cheltuielilor, ci a faptului că actualele cerinţe pentru AC s-ar putea să fie mai drastice decît cele din vechiul CU. Aşa că mă gîndeam că, dacă găsesc un paragraf de lege care să mă ajute să duc prelungirea de la 6 la 12 luni, aş scăpa de grija asta.

                  Postat în original de VYS
                  [...] Te-ai grabit sa il scoti si nu cred ca ai avut nevoie de el. [...]
                  Nu m-am grăbit să-l scot, am fost nevoit: nici un arhitect serios nu începe treaba fără datele din CU.

                  Postat în original de VYS
                  [...] Termina proiectul si ai timp toata iarna sa scoti alt certificat. [...]
                  Aşa cum am spus şi ceva mai sus, îmi trebuie CU pentru depunerea fişelor tehnice şi, cel mai important, pentru scoaterea din circuitul agricol a suprafeţei de teren pe care se va construi (operaţiune despre care se spune că ar dura aproximativ 2 luni ).

                  @ ddann: Felicitări!
                  Mă puteţi ajuta cu ceva sfaturi referitoare la acest tip de construcţie? Sînt probleme deosebite la execuţie? Este mai dificilă execuţia? Scuze pentru avalanşa de întrebări.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #39
                    Postat în original de RaduCA
                    Sînt probleme deosebite la execuţie? Este mai dificilă execuţia?
                    Pina va raspunde colegul , va raspund eu . Normal ca sint probleme . Sint probleme tehnice care duc la costuri muuuult mai mari de constructie . Acest tip de constructie este considerat total neeconomic . Sa ma fac mai bine inteles , acest tip de casa cu nivele decalate este preluat de la constructiile cu suprafata mare pe nivel unde deplasarea in interior se face pe distante mari iar urcarea a 3-4 trepte se face relativ rar . La o suprafata mica , cum sint case noastre , aceste trepte interioare devin un factor de stres major . Adica faci trei pasi , trei trepte sus , trei pasi , trei trepte jos ...naspa rau , stresant . Daca vreti sa vedeti cam ce impact ar avea aceste trepte asupra dvs , mai precis asupra nervilor dvs si ai sotiei , montati la doua usi din casa , unde stati acum , niste scinduri de circa 15 cm inaltime pe care trebuie sa le " sariti " pt a trece in alta camera .....Sa vedeti ce placut este si scandal ce veti avea ...... Ati vazut ca intervenisem la inceput apoi m-am linistit , e optiune dvs ...dar casa , modelul ales , nu este practic si nici economic + ca implica costuri mult mai mari ...Eu o vedeam cu totul altfel . Chiar daca bugetul este generos ......
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • ombun
                      Membru marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 580

                      #40
                      @VYS: was is das ?...rameros....? (la galeataaaa....!!??!!)
                      vreau sa fac o casa !

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #41
                        Postat în original de ombun
                        @VYS: was is das ?...rameros....? (la galeataaaa....!!??!!)
                        Ist ein whisky von Iasi

                        @ Raduca

                        Ampresupus eu ca sunt anumite imbarligari locale insa nu ai ce face.
                        Atat timp cat alegerea perioadei de prelungire este in mana lor ... nu au nici un motiv sa iti prelungeasca cu 12 luni daca nu te-ai incadrat in perioada de valabilitatea initiala. Mai fac si ei un ban cu certificatele.

                        Spor la scoaterea unui nou certficat, sunt sigur ca va fi ultimul.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • ombun
                          Membru marcant
                          • 12.feb.2007
                          • 580

                          #42
                          @raduca:
                          ..nu cred capoate sa coste mult..CU platit de mine (in mediul rural) acum 2 ani a costat 6 ron ! :P
                          vreau sa fac o casa !

                          Comentariu

                          • ombun
                            Membru marcant
                            • 12.feb.2007
                            • 580

                            #43
                            @VYS: sehr gut mein herr !!! :P
                            vreau sa fac o casa !

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #44
                              Postat în original de ombun
                              @raduca: nu cred ca poate sa coste mult. [...]
                              Sînt sigur că nu costă mult, cred că de aceea am şi uitat cît am dat (oricum, între 10-20 ron). Aşa cum am spus şi mai sus, nu asta era problema, ci aceea a posibilelor condiţii noi (mai restrictive şi mai stufoase) de obţinere a AC.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • Seni
                                Living Legend
                                • 05.mar.2006
                                • 3481

                                #45
                                Postat în original de RaduCA
                                Nu m-am grăbit să-l scot, am fost nevoit: nici un arhitect serios nu începe treaba fără datele din CU.
                                daca se grabea si arhitectul....... acum nu mai aveai nevoie de un alt CU...

                                Comentariu

                                Procesare...